עמיר פרץ: "בממשלה בלי נתניהו נדרוש את תיק האוצר"

יו"ר העבודה דיבר בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט"; לדבריו, "האזרחים לא דורשים מהמנהיגים שלהם דוגמה אישית. נתניהו לא יכול להיות דוגמה אישית לילדים שלי. כאשר הוא רואה תורים למסעדות בתל אביב, אני רואה תורים לביטוח לאומי"

אביאור אבו 16:3802.09.19

"באופן חד משמעי אנחנו לא נשב עם בנימין נתניהו. נקודה", כך אמר היום (ב') עמיר פרץ, יו"ר מפלגת העבודה, בשיחה עם סופי שולמן, בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי.

 

 

"תקראי את השפתיים שלי, בנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא" פתח פרץ את דבריו, "הסיכוי שאהיה שר האוצר יותר גדול מאשר נתניהו יהיה ראש ממשלה. החכמה היא להחליף את המדיניות שלו. אני אהיה שר האוצר הבא בממשלה שנתניהו לא יהיה חבר בה".

 

ועידה כלכלית לאומית 2019 עמיר פרץ ועידה כלכלית לאומית 2019 עמיר פרץ צילום: עמית שעל

 

בהתייחסו למי יהיה ראש הממשלה השיב: "אני לא אהיה פרשן. העובדה שביבי לא הצליח להרכיב הממשלה הקודמת, מוכיחה שהקסם פג. לא מאמין שאנשי הליכוד ילכו למערכת שלישית. לכן להערכתי שלא יהיה ראש ממשלה".

 

כאשר נשאל מדוע חברי הרשימה שלו לא נותנים אותה הבטחה, אמר פרץ כי "הניסיון ליצור הפרדה ביני לבין אורלי (יו"ר גשר, אורלי לוי אבקסיס שחברה לפרץ, א"א) לא קיים. היא אמרה זאת בצורה נחושה ממני, שלא תדון עם ביבי בשום שלב: חשדות או אישום".

 

"אני התנגדתי ללכת עם אהוד ברק ומרצ לגוש אחד" אמר פרץ בהתייחסו לרשימת המחנה הדמוקרטי, "לא אורלי. גם ברק וגם יו"ר מרצ ניצן הורביץ ביקשו שאעמוד בראש הרשימה. היו יכולים להיות לי חיים קלים ולא הייתי פה היום על הבמה. הייתה יכולה להיות לי מפלגה עם 12 מנדטים. היו כותבים לי מאמרים, חנופה. אבל כך לא הייתי משנה דפוסים בחברה. כך לא היינו מחליפים את נתניהו. יש כאלה שחולקים על כך שאני מסוגל להביא קולות מהימין אבל אני לפחות מנסה. כי מצביעי הליכוד הם לא הבעיה אלא הפתרון".

 

 

ועידה כלכלית לאומית 2019 עמיר פרץ וסופי שולמן ועידה כלכלית לאומית 2019 עמיר פרץ וסופי שולמן צילום: עמית שעל

 

לשאלה האם מפלגת העבודה איבדה את הבייס, ענה פרץ: "כל חיי באתי קודם עם מה שאני מאמין שהוא לטובת המדינה. במפלגה נמשיך לשאת את דגל השלום ודגל הצדק החברתי".

 

קמפיין עדתי? 

"אני אנשום עמוק" אמר פרץ כאשר התבקש להתייחס לקמפיין העדתי נגדו ונגד אורלי, מצד המחנה הדמוקרטי. "השיח הזה עלוב, נחות, כל חיי היו לי הרבה הזדמנויות להשתמש בשד העדתי כדי להשיג מנדטים ותמיד בעטתי אותו מהחצר שלי. בשימוש הזה אתה פותח פצע בחברה הישראלית, ואז הבחירות נגמרות, קיבלת מנדט או שניים, והפצע ממשיך לדמם. האחריות שלי לדאוג לא לפתוח פצעים בחברה".

 

"אבל אין לי בעיה, אני אתמודד" הוסיף פרץ, "מאז ומעולם נאבקתי מאבק מעמדי ולא עדתי. מקומם אותי היחס לאורלי לוי. חוצפה שיש אנשים שקוראים לעצמם ליברלים. אומרים עליה שהיא באה מהימין. מה זה, קללה? כאשר ציפי ליבני שינתה עמדותיה, קיבלו אותה בזרועות פתוחות. למה לא מקבלים את אורלי באותה צורה? כאשר נתניהו עמד בכיכר ציון ומתחתיו ארון של יצחק רבין, הגיע דוד לוי (אביה של אורלי לוי אבקסיס) וראה הארון קבורה מול אנשי ימין עם מדי אס.אס, הוא נסע חזרה לבית שאן וביקש שיסלקו את הזוועה הזו".

 

בהתייחסו לשאלה אם יצטרף לנתניהו במידה שיממש את התוכנית הכלכלית של העבודה-גשר, השיב פרץ כי "העבודה גשר לא תהיה חלק מממשלת נתניהו בשום תנאי או מחיר. לצערי הדוגמה האישית פסה מן הארץ. האזרחים לא דורשים מהמנהיגים שלהם דוגמה אישית. נתניהו לא יכול להיות דוגמה אישית לילדים שלי. יש רף מוסרי שהמנהיגים צריכים להתחייב אליו. כל בוקר אני משתדל לבדוק מה הדוגמא האישית שאני יכול לתת".

 

פרץ הוסיף כי "כאשר כיהנתי כשר ביטחון, הבית שלי היה המטווח ביותר על ידי חמאס, כי מבחינתם זו הצלחה אסטרטגית. בהמשך השכנה שלי נהרגה במקום ולמאבטח שלי נקטעו שתי הרגליים. (ראש השב"כ) דיסקין אמר לי שקיבלו החלטה שיחליפו את כל הגג בבית שלי, ששום פצצה לא תחדור אליו. אמרתי לו זה יעלה מיליונים, אני לא אגור בבית כמו איזה שייח'. קודם כל תחליף את כל הגגות של כל תושבי שדרות. אם זה היה קורה, הייתי מסיים את תפקידי והגג היה נשאר איתי. זה לא הוגן. ראש הממשלה דאז הודיע לפרוטוקול בישיבת ממשלה: זה אחריותו של עמיר אם יקרה משהו".

 

"יש לי חלום. אני לא מנהל, אני מנהיג" אמר פרץ בהתייחסו לריאליות של התוכנית הכלכלית של המפלגה. "אני צריך להציב חזון, שהמנהל יגשים. גם כאשר חלמתי על כיפת ברזל כולם היו נגד. כל האלופים, המערכת הצבאית, הרמטכ"לים, העיתונות שחטה אותי. אמרו שאני ילד מתוסכל שכנראה לא היו לא מספיק צעצועים. אמרתי יכול להיות שאתם צודקים, אבל אני אוכל להביט לילדיי בעיניים ולהגיד שניסיתי. אז אסור לי להציב חלום?

 

"14 אלף ילדים חלק ממעגל העוני בפתיחת שנת הלימודים. אלה שמרוויחים 45 אלף שקל בחודש, לא יהיו מוכנים לשלם 500 שקל יותר מס כדי שלסבתא שלהם תהיה מיטה בבית חולים? התכנית שלנו כולה 30 מיליארד, היא צנועה. כשהיו צריכים 36 מיליארד במלחמת לבנון השנייה אף אחד לא שאל והשיגו את הכסף. למה בעניין חברתי זה שונה?"

 

פרץ סיים את דבריו ואמר כי "ההבדל ביני לבין נתניהו, שהוא רואה תורים למסעדות בתל אביב, אני רואה תורים לביטוח לאומי. אני רואה בני אדם לפני הכל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x