הוועידה הכלכלית

אהוד דנוך: "יש להקים מטה לניהול פרויקטים לאומיים"

מנכ"ל סולל בונה אמר את הדברים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט". דנוך קרא לשר האוצר הבא "לא לגעת בתשתיות. מי שיקצץ בתשתיות יצטרך בסופו של דבר לקצץ יותר בבריאות, בחינוך וברווחה"

אביאור אבו 15:2102.09.19

 

 

"אחד הצעדים הראשונים שהממשלה החדשה תידרש לעשות הוא לטפל במהירות בגירעון התקציבי, שמתקרב לאזורים המסוכנים של 4% מהתוצר", כך אמר היום (ב') אהוד דנוך, מנכ"ל סולל בונה, חברת בת של שיכון ובינוי, בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי.

 

לטענתו, "המקום הכי קל לקיצוץ הוא תחום התשתיות, שאין לו לובי או ועדים, אך זה לא מה שיפתור את בעיית הגירעון, אלא להיפך, משמעות הקיצוץ בתשתיות היא ירידה בתוצר". דנוך קרא לשר האוצר הבא: "אל תיגע בתשתיות. מי שיקצץ בתשתיות יצטרך בסופו של דבר לקצץ יותר בבריאות, בחינוך וברווחה".

 

אהוד דנוך אהוד דנוך צילום: עמית שעל

 

"אנו נמצאים בפתחו של תור הזהב של התשתיות בישראל", אמר דנוך, והסביר כי "בשלוש השנים הקרובות יוקצו כ-200 מיליארד שקל – סכום חסר תקדים ביחס לתקציב הכולל של מדינת ישראל, הגבוה בלמעלה מ-50% מהסכום הכולל שהוקצב לפיתוח תשתיות בשני העשורים שחלפו מאז שנת 2000".

 

"אנחנו מדברים על שורה של מגה פרויקטים לאומיים בהיקפים שלא נראו כאן" תיאר דנוך, "160 מיליארד שקל – לתחבורה; 40 מיליארד שקל – למשרד הביטחון, חשמל, אנרגיה, מים וגז; ועל צפי של 150 מיליארד שקל לפרויקט המטרו בתך-אביב".

 

דנוך הוסיף כי "צריך לזכור שכשאנחנו יוצאים למגה פרויקט אנחנו זקוקים למאות קבלני משנה שמעסיקים אלפי עובדים, רוכשים מיכון וחומרי גלם, צורכים חשמל ומים ולמעשה מעבירים חלק ניכר מתקציב הפרויקט החוצה, באופן שמסייע לצמיחה כלכלית רוחבית במשק, גם בענפים שלכאורה אינם קשורים לפרויקטי תשתית".

 

דנוך התייחס למשבר הסחר בין ארה"ב לסין וטען כי "לא כדאי להיחפז ולתלות את עתיד התשתיות בישראל בחברות זרות שעצם נוכחותן כאן עשויה להכניס את מדינת ישראל לעימותים מדיניים. על מנת להבטיח שליטה בצבירת הידע והניסיון בשוק המקומי יש לאפשר לחברות מקומיות להוביל את הפרויקטים ובמקרה הצורך להיעזר בשותף או בקבלן משנה זר בעל ידע וניסיון ספציפיים בתחום נדרש".

 

"אנחנו רואים בשנים האחרונות שינוי מדיניות שמאפשר ליותר ויותר חברות זרות לבצע מגה פרויקטים בישראל" אמר דנוך, "וזאת בזכות תנאי סף שמדירים חברות ישראליות מהתמודדות, וגם כתוצאה ממדיניות מחירים שמציעות מתמודדות מחו"ל, שאומרות במפורש שרווח מפעילות בישראל אינו מעניין אותן והן ימשיכו להתמודד במחירים זולים, כי מבחינתם הפעילות בישראל מקנה להם קרש קפיצה לשווקים אחרים בהם הן מעוניינות כמו מערב אירופה וארה"ב".

 

דנוך סיכם את דבריו ואמר כי "יש להקים גוף סטטוטורי ייעודי שיהיה אחראי לתאם, לבקר ולתעדף את כל הפרויקטים. הוא יטפל בחסמים ובצווארי בקבוק באופן דומה למה שעשה מטה הדיור הלאומי. כך, פרויקטים יחלו בזמן ויעמדו בלוחות הזמנים. אני מציע מכאן שמיד לאחר הרכבת הממשלה הבאה יוקם מטה לניהול פרוייקטים לאומיים עליו תוטל האחריות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x