הוועידה הלאומית

גדעון סער: אם לא יינקטו צעדים מרחיקי לכת בעניין הפנסיה - תהיה קטסטרופה

יו"ר הוועדה לבחינת עתיד ענף הביטוח אמר בעקבות דו"ח הוועדה שהבנת הציבור בנושאי הביטוח הסעודי והיכולת להזדקן בכבוד לוקה בחסר, והמשבר הפנסיוני מתקרב: "יש שכבה של צעירים היום שיהיו הקשישים העניים של המחר"

דרור רייך 16:1804.09.17

לפני פתיחת הפאנל על ביטוח ופנסיה עלה גדעון סער, יו"ר הוועדה לבחינת עתיד ענף הביטוח לנאום. "התבקשתי לדבר על עתיד ענף הביטוח, על הוועדה שעמדתי בראשה והסתיימה לפני חודש ולא על פוליטיקה".

 

"ענף הביטוח משפיע על כל תחומי הכלכלה, והמטרה שלנו הייתה לקיים דיון על עתיד הענף ותרומתו לרווחת הציבור. הדו"ח בן 60 עמודים כולל שתי נקודות חשובות ביותר. הביטוח הסעודי ובחינה לעומק של הזכות והיכולת להזדקן בכבוד - שקשורה בעיקר לפנסיה, שני נושאים שקשורים בטבור לענף הביטוח".

 

גדעון סער בוועידה הכלכלית הלאומית גדעון סער בוועידה הכלכלית הלאומית צילום: נמרוד גליקמן

 

 

"בחרתי לדון בנקודות האלה כי הן חשובות לציבור שלדעתי לוקה בחסר בעיקר בתחומים האלה", ממשיך סער. "המשבר הפנסיוני מתקרב, מדי פעם אנחנו שומעים הבזקים בנושא. יש תהליך ענק של עליית תוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה בישראל, זאת לצד ריבית אפסית בכל העולם שמקרבים אותנו למשבר כלכלי חברתי קשה שבו הפנסיה לא תספיק לחיים בכבוד בגיל הפרישה.

 

"יש שכבה של צעירים היום שיהיו הקשישים העניים של המחר", מציין סער. "אם לא יינקטו צעדים מרחיקי לכת כמו לחזור לתת רשת ביטחון למוצרי הפנסיה, בעיקר באמצעות אג"ח מיועדות בהיקף של 60-50 אחוז מהפנסיה - תהיה קטסטרופה".

 

"אפשרות נוספת היא העלאת קצבות הזקנה. יש שחיקה גדולה והעלאה של הקצבאות תבלום אותה", מסביר סער. "בקצבאות הזקנה אנחנו מדורגים ב-50% מהממוצע במדינות ה-OECD, ואנחנו צריכים לתת יותר. לא משנה איך להעלות - מדורג או בפעם אחת, העיקר להעלות כדי שנוכל להזדקן בכבוד".

 

"סיבה נוספת לבעיה היא יציאה מאוחרת לשוק העבודה. במדינת ישראל בגלל השירות הצבאי, הטיול הגדול ולימודי התואר – יוצאים לשוק העבודה בגיל 30, בהשוואה לעולם המערבי זו נקודת פתיחה לא טובה", מפרט סער. "צריך לחשוב על צעדים שהתוחלת שלהם היא יציאה מוקדמת יותר לעבודה - בין אם זה באמצעות חינוך, כמו לימודי תואר כבר בתיכון, מעבר ל-11 שנות לימוד וקיצור החופשות או קיצור השירות הצבאי. כל מהלך אסטרטגי ליציאה מוקדמת הוא חשוב".

 

"כל המדינות המערביות מתמודדות עם סוגיית העלאת גיל הפרישה וההתנגדות החברתית והפוליטית למהלך, פה בישראל ראינו את זה בעיקר בהעלאת גיל הפרישה לנשים שעלה מ-60 ל-62", מציין סער. "יש המון סוגי ומקומות עבודה שניתן להעלות בהם את גיל הפרישה. גם חינוך פנסיוני הוא חשוב".

 

סער התייחס גם לסוגיית הביטוח הסיעודי ואמר "צריך לעשות מאמצים כדי לחוקק חוק ביטוח סיעודי חינמי ברובד הבסיסי לכל האזרחים".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x