ועידת התחזיות

רן גוראון: "פרויקט איחוד החברות הבנות בבזק הוא אתגר של פעם בחיים"

מנכ"ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי אמר בכנס התחזיות שהחברות לא יוותרו על מודל משולב של עבודה מהמשרדים ומהבית; הוא מוצא בדור ה-5 מנוע לריפוי שוק הסלולר, ורואה במשבר הקורונה אירוע זמני שמאפשר צמיחה

אביאור אבו 12:4207.03.21

 

 

"אחת החלופות היא איחוד בין yes לבזק בינלאומי. זה מהלך מאוד טבעי, אולי אפילו מתבקש" – כך אמר רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי, בשיחה עם כתב כלכליסט, אביאור אבו, בכנס התחזיות.

 

"שתי החברות מציעות שירותים למשק הבית, כאשר yes במעבר לשידור על גבי האינטרנט", הוסיף גוראון. "לבזק יש שלוש חברות בנות שמוכרות שירותי תקשורת ללקוח והלקוח מאוד רוצה לקנות את השירותים בנקודה אחת. זה מה שמספקות חברות בארץ ובעולם. בקבוצה התקבלה לפני שנתיים החלטה להתחיל ליצור חיבורים בין החברות על מנת לספק השירותים בנקודה אחת, וגם ליצור שיפור עסקי במצב החברות. את הסינרגיות האלה אנחנו עושים כבר 3 שנים, וככל שיש יותר סינרגיות אנחנו מתרוצצים פחות.

 

 

"הפרויקט עלה על הציפיות שלנו בשנים האלה אבל זה לא מספיק. אנחנו רוצים לעלות עוד קומה ולהרים את הסינרגיה לעוד שלב, להעמיק את החיבור בין החברות ולהתייעל. אנחנו כרגע מכינים חלופות לשלב ב' של התכנית. ידענו עד היום למצוא את שביל הזהב במהלכים שטובים לוועדים ולחברות. שוק התקשורת משתנה וגם החברות חייבות להשתנות".

 

בהתייחסו למעבר למשרדים החדשים של פלאפון בפתח תקווה אמר גוראון: "עברנו לשטח מעט יותר קטן, אבל עברנו שינוי עצום. המשרדים מתאימים לעולם החדש ומאפשרים עבודה היברידית, גם מהבית. לא נוותר על המודל הזה גם שיסתיים משבר הקורונה".

 

"25% מלקוחות yes צופים בטלוויזיית אינטרנט"

 

"yes עברה מהפך עצום, עד לפני שנה וחצי החברה ירדה במינויים אך כיום היא צומחת", אמר גוראון בהתייחסו ל-ARPU (הכנסה חודשית ממוצעת ממנוי) הנמוך של החברה ולאבדן המינויים. "בתור שחקן ותיק בשוק הזה, לצמוח זו לא תוצאה טריוויאלית והיא נובעת מהשינוי שהחברה עברה, עם מעבר לממשק חדש ומעבר לשידור על גבי האינטרנט. 25% מלקוחות החברה צופים בטלוויזיית אינטרנט. נהיה החברה הראשונה בעולם שעוברת מלוויין לאינטרנט".

 

אולי מחיר של 200 שקל בחודש לשירות טלוויזיה גבוה זה מדי, לעומת ההצעות שיש היום בשוק?

"אנחנו מאפשרים שני סוגי שירותים. יש לנו מותג מוזל שנקרא STING עם תכנים קצת פחות טובים, והמוצר השני שהוא פרימיום ונקרא yes+. כך יש לנו מענה לכל סוג לקוח. ההחלטה של רשות התחרות לאפשר לנו לשווק טריפל במחיר כולל המשקף הנחה זו בשורה אמיתית. זה יאפשר לנו ליצור חבילה אחת, כפי שקיים בשוק ובעולם. זו תהיה בשורה צרכנית ללקוח".

 

רן גוראון רן גוראון צילום: אוראל כהן

 

גוראון התייחס להזדמנויות בדור ה-5 ואמר: "שוק הסלולר נמצא קודם כל בשנת קורונה, במהלכה הוא נפגע נקודתית משום שישראלים פחות טסו לחו"ל. זה מקור הכנסה שליווה הרבה שנים את השוק הזה. אנחנו רואים בדור ה-5 מנוע צמיחה, קודם כל טכנולוגי. כחלק מזה יש חבילות שהלקוח משלם מעט יותר אך מקבל הרבה יותר. עולם שלם של הכנסות התאפס בגלל הקורונה, ברמה העולמית. החברות הטובות והמוצלחות ידעו לפצות ולעשות מהלכי התייעלות ולמצוא מקורות הכנסה אחרים. מעבר לכך, הקורונה הוא אירוע זמני וממשברים צומחים".

 

אקספון הודיעה שבכוונתה לעזוב את השותפות ברשת הסלולר עם סלקום. היא מנהלת איתכם משא ומתן?

"אין לנו משא ומתן עם אקספון ואנו מאחלים לה בהצלחה".

 

"אני מעריך שבזק בינלאומי תהיה מוכנה להשקת הסיבים של בזק"

 

גוראון התייחס לפרשיית יתרות הנכסים הבלתי מוסברות שהחלה ב-2002 ולפרשיית המנויים הכפולים, שהובילו למחיקת ערך של מיליונים בבזק בינלאומי: "אנחנו הפתרון, הגיעה הנהלה חדשה. השורש של האירועים האלה לפני 20 שנה. מצאנו את האירועים, מיד הורינו לבדוק אותם עד היסוד, במהלך של תיקון וניקוי ואנחנו מאוד גאים בשינוי שעשינו. אנחנו בהחלט לוקחים אחריות על הפתרון. הבעיה שהשורשים שלה מאוד עמוקים. אנחנו עסוקים בלפתור ולהעמיד אותה על הבסיס הנכון שהיא צריכה להיות".

 

האם הלקוחות ובעלי המניות יכולים לסמוך על החברה כעת?

"בהחלט. החברה עוברת מהלך תיקון משמעותי. עומדת בראשה הנהלה חזקה וחדשה, בסך הכל שנה וחצי בחברה. אני שמח שעלינו על הדברים בשלב מאוד מוקדם".

 

לאור מחיקות הערך וכוונת משרד התקשורת לבטל את הפיצול בין תשתית לספק, מה עתידה של בזק בינלאומי?

"שוק האינטרנט עובר שינוי וצריך להתייחס אליו ולא להתעלם ממנו. המדינה החליטה שהאינטרנט עובר להיות מוצר אחוד, זה מהלך טוב לקבוצת בזק שמביא לה ערך. צריך לעשות התאמות שחלק מהן בבזק בינלאומי ואנחנו בוחנים זאת במסגרת התוכנית האסטרטגית החדשה שאנו מכינים".

 

בזק צפויה להשיק את שירות הסיבים האופטיים שלה בעוד כשבוע. בזק בינלאומי בתור ספקית אינטרנט ערוכה לכך?

"אני מעריך שנהיה מוכנים".

 

אתה כבר שנים רבות בקבוצת בזק. אמנם יש לך תמריץ נאה להישאר, עם אופציות בשווי 8 מיליון שקל, אבל האם אתה כבר חושב על הצעד הבא בקריירה?

"האתגר של אלפא הוא אתגר של פעם בחיים, אתגר ענק. אנחנו נמצאים בשנה השלישית שלו. חברות שנוצרו במהלך 20 שנה לא עוברות שינוי בשנתיים שלוש. אז יש לי עוד הרבה אתגרים בקבוצה ואנחנו עסוקים בהם, בלבנות היום את השלב הבא בתוכנית החדשה שלנו".

x