זירת ההשקעות

"שוק ההון מעריך שהחיסון יביא לשינוי מהיר בכלכלה"

שמעון אוליאל מנהל מחלקת המחקר והאנליזה באנליסט מעריך כי הירידה בביקוש למשרדים תתאזן בעתיד לכיוון מודל מעורב שכולל גם עבודה מהבית. מנכ"ל ישרוטל ליאור רביב אמר בכנס האונליין זירת ההשקעות של כלכליסט ואנליסט כי הוא מעריך ש-2021 תהיה סבירה עבור בתי המלון, והפריצה תבוא ב-2022

חזי שטרנליכט 15:5915.12.20

"שוק ההון מקדים את השווקים הריאליים, ראינו עליות בחלק מהמניות עוד לפני שהיו חיסונים. השוק מתמחר, בהרבה מהסקטורים שבו, שהחיסונים יביאו לשינוי מהיר בכלכלה", כך ציין שמעון אוליאל, מנהל מחלקת המחקר והאנליזה בבית ההשקעות אנליסט, בשיחה בפאנל "מגמות בשוק ההון לשנת 2021" שנערך בכנס האונליין "זירת ההשקעות עם הפנים קדימה של כלכליסט בשיתוף אנליסט".  

עם זאת, אוליאל ציין כי למרות שהנחות העבודה באנליסט הן שב-2021 נראה התאוששות כלכלית, "אם נגלה שהחיסונים לא יעילים או לא בטיחותיים או שקצב היציאה מהמשבר הוא איטי, ואולי שהמדינות מפסיקות חלק מהתמיכה, הדברים האלה יכולים להשפיע לרעה ולהוציא את האוויר מכל הסקטורים".

 

 

 

מימין: ליאור רביב,שמעון אוליאל,  דורון בלשר מימין: ליאור רביב,שמעון אוליאל, דורון בלשר

 

 

לדבריו, "יש פער מאוד גדול בין המצב של הכלכלה הריאלית למצב בבורסות ושוקי ההון. הווקטור המרכזי שהשפיע על העליות היה התמיכה המסיבית שהבנקים המרכזיים נתנו לשווקים. הם תמכו גם בכלכלה הריאלית וגם קנו ניירות ערך. מה שמאוד תומך במחירי המניות זה התשואות אפסיות (בשוק החוב, ח"ש) - אין אלטרנטיבות למניות. זה האפיק היחידי שמציע תשואה גם אם אתה לוקח סיכונים". אוליאל הוסיף כי "יש שונות מאוד גדולה בשווקים. לא כל המדדים עלו באותה צורה. יש פערים גדולים בין מניות פרו-קורונה כגון למידה מרחוק לבין מניות אנטי-קורונה כמו תיירות ותעופה".

 

 

 

ענף המלונאות ספג את הפגיעה הכי קשה בבורסה במהלך משבר הקורונה. עכשיו נראה שיש התאוששות. זה משום שהציבור מתחיל לחזור?

מנכ"ל רשת המלונות ישרוטל, ליאור רביב: "ענף המלונאות נפגע באופן מאוד קשה בניגוד לענפים אחרים. בישרוטל עשינו המון צעדים לשדרוג הפעילות הניהולית שלנו. אני רואה את 2020 כשנה של הזדמנות שבה חיזקנו את המותג שלנו. החזקים צפים והחלשים שוקעים, ישרוטל תצא מחוזקת מהמשבר הזה. פרסמנו דוחות רבעון שלישי שהיו טובים יותר מדוחות הרבעון השלישי של 2019, שזה מאוד חריג".

 

רביב הוסיף כי "בשנה הקרובה אנחנו נישען משמעותית על תיירות פנים. להערכתנו 2021 תהיה שנה סבירה והפריצה תבוא ב-2022. אנחנו ממשיכים להשקיע ויש לנו 12 בתי מלון בהקמה: שמונה בתל אביב, אחד בירושלים ושניים באילת. מי שלא אופטימי, שלא יהיה במקצוע שלנו. אנחנו מעסיקים 5,200 עובדים והצלחנו השנה הזאת לשמור על מרביתם. הוצאנו כמות גדולה לחל"ת אבל כשפתחנו מחדש את המלונות עשינו זאת בלי הפחתות שכר. בנינו תשתית ב-30 שנה ולא רוצים בגלל שנה אחת לפרק את כל העסק".

 

נראה שאנרגיה מתחדשת הייתה אחד העוגנים הכי משמעותיים בבורסה בשנה החולפת. יש שאומרים שאולי זה טרנד מנופח מדי, לאן הסקטור הולך?

דורון בלשר, מנכ"ל אורמת: "זה לא טרנד שהתחיל השנה. זו תופעה שמתמודדת עם בעיות האקלים והיא צוברת תאוצה. אנחנו באורמת נפגענו הרבה פחות. גם אם יש וגם אם אין סגר – חשמל צורכים. השקענו פנימית בהרבה פיתוחים, בהקמת תחנות חדשות וגייסנו הרבה כספים. 2021 תהיה שנה עם הרבה השקעות שייקחו אותנו קדימה, הרבה עסקאות, מיזוגים ורכישות שצצות בשטח. כמו כן, הקמת תחנות גאותרמיות חדשות. נכנסנו לתחום אגירת חשמל ובו יש לנו 100 מגה וואט בארה"ב. זה תחום שנשקיע בו לא מעט בשנים הקרובות".

 

רביב ציין כי בישרוטל "אנחנו מתכננים התייעלות רצינית. אנו צופים ש-2021 תהיה שנה לא פשוטה. זו תהיה שנת הוצאות. אנחנו ננסה לפתוח כמה שיותר מלונות וכמה שיותר מהר. אנחנו מתפללים שהחיסון יוביל לגידול בביקושים ומקווים שברבעון השלישי או הרביעי של 2021 נראה גם תיירות נכנסת. זה יהיה הסימן לסופה של המגפה".

 

אוליאל הוסיף כי "בתחום הנדל"ן המסחרי והמשרדי, המניות ספגו ירידות של עשרות אחוזים. במשרדים פחות ראינו פגיעה בטווח קצר והחשש הגדול הוא משינוי במאפייני הביקוש בעתיד. ההערכה שלנו שהדברים יתאזנו ומתישהו נראה מודלים מעורבים עם עבודה מהבית. בתחום הנדל"ן המסחרי ראינו פגיעה מאוד חזקה כשעיקרה נגע לטווח הקצר. יש חשש שבטווח הארוך חלק מהשוכרים אולי לא יעמדו על הרגליים. יהיה אולי שינוי תמהיל בקניונים ובמרכזים ובמקום אופנה נראה חלק מהחנויות הופכות לנקודות מסירה. אולי יהיה גם שינוי במודלים שלפיהם יפעלו השוכרים מול חברות הנכסים. ראינו פגיעה שנראית לנו קשה מדי בתחום המסחר". שמ

x