ועידות ניו יורק 2022 ועידת ישראל-יוון לונדון 2023 ניו יורק 2023 כלכלה ירוקה כנס מיליון להייטק Power in Diversity הוועידה הלאומית לאנרגיה פינטק 2022 עתיד הרפואה ועידת הנדל"ן 2021 פינטק 2023 TECH TLV שבוע הסטארטאפים 2023 HealthTech משפיעות על הכלכלה The next big thing כנס כלכלת הקנאביס ועידת האנרגיה 2022 פינטק דיסקונט פריפריה טק Banking AI Mentor Class פורום היוניקורנס 2022 תחזיות 2023 ארכיון הוועידות מקומי.קום The Hi-Tech Effect Meet&Tech ועידה לאומית לתשתיות אי-קומרס 2021 Agrifood Tech כנס הגיוון הכלכלית הלאומית 23 כנס יזמים ותעשיינים פורום היוניקורנס שבוע הסטארטאפים 22 כנס האיקומרס IPM SUMMIT FoodTech2023 כנס התחדשות עירונית Israeli Climate Awards המוח האוטיסטי איקומרס 2022 כנס הענן והדאטה שוק ההון 22 TechTLV2022 Innovation Cocktail Work after Work הפורום הכלכלי ערבי ניו יורק 2021 כנס השירות 2022 גיימינג 2022 טוקיו 2023 כנס אחריות סביבתית Roadshow Event כנס סייבר 2022 ClimateTech שבוע החדשנות 2022 גיימינג 2023 אקדמיה שעובדת כנס מוסדיים FOODTECH 2022 GeoInt360 שבוע החדשנות Tech@Work לוגיסטיטק Open Banking כנס בילינסון לחדשנות PropTech ecommerce 360 Tech on the Beach הייטק 2022 כנס המטרו 2023 ועידת האנרגיה 2021 Let's Talk Cyber הכלכלית הלאומית 22 נגישות בטוחה Early on the spot Future of Higher Education לונדון 2022 Work Tech תחזיות 2022 שוק ההון 2023 מפתחים בחזית 2023 +Startup +Startup Let's Talk Fintech ליברליות אונליין ניהול פיננסי

ועידת ניו יורק

נשיאת NSO: "אנחנו לא עוקבים אחרי טלפונים ישראליים ואמריקאיים"

תמי מזאל שחר, נשיאה משותפת ב-NSO, אמרה בוועידת Mind theTech של כלכליסט בניו יורק: "אחנו מפתחים טכנולוגיה נהדרת שעוזרת לממשלות להילחם בפשעים ובטרור". לדבריה, "לעולם לא נתייחס ללקוחות שלנו"

עומר כביר 15:4014.04.19

 

חברת NSO, מפתחת תוכנית הריגול פגסוס, מקפידה על כללי רגולציה, לצד כללי אתיקה בכל הקשור לעסקיה מול מדינות ומול לקוחות פרטיים - אך שומרת מאד על פרטיותם; כך לפי תמי מזאל שחר, נשיאה משותפת של NSO. "לעולם לא נדון בלקוחות שלנו", אמרה בתשובה לשאלת כתבת "כלכליסט", הגר רבט. 

 

מזאל שחר דיברה בכנס Mind the Tech של "כלכליסט", שמתקיים בניו יורק. רבט הזכירה את הראיון שהעניק מייסד NSO, שלו חוליו, לתוכנית התחקירים 60 דקות במרץ האחרון, בו הבטיח שפגסוס, כלי הריגול לסמארטפונים שמפתחת NSO, לא הופנה נגד העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י או נגד קרוביו.

 

בהמשך נשאלה מזאל שחר האם החברה יכולה גם להתחייב שלא למכור כלי ריגול לערב הסעודית. "לעולם לא נדון בלקוחות, לא נאשר ולא נכחיש", היא השיבה. "היה לנו חשוב להדגיש שאנחנו לא קשורים לרצח הזה ושאנחנו מגנים אותו, אבל לעולם לא נדבר על הלקוחות שאנחנו עובדים או לא עובדים אתם".

 

מזאל שחר התייחסה גם להאשמות של יועץ הסייבר של מייסד אמזון, ג'ף בזוס, שלפיהן נעשה שימוש בכלי הריגול של החברה כדי לפרוץ לטלפון שלו ולהוציא משם מידע אישי מביך. "יש לנו איסור על שימוש נגד מספרים אמריקאיים וישראליים. זו היתה החלטה שלנו כחברה ישראלית עם בעלים אמריקאים", אמרה.

 

תמי מזאל שחר בשיחה עם כתבת "כלכליסט" הגר רבט תמי מזאל שחר בשיחה עם כתבת "כלכליסט" הגר רבט צילום: אוראל כהן

 

בפתח הראיון דיברה מזאל שחר על הסיבה להקמת החברה: "NSO נוסדה כדי לסייע לממשלות לפתח תוכנה למלחמה בהצפנה, כדי להילחם בטרור ובפשע. טכנולוגיות מודיעין מסורתיות הפכו מיושנות עם עליית השימוש בהצפנה, שמאפשרת לפושעים ולטרוריסטים לתכנן את הפשעים ואת המתקפות שלהם. הממשלות פשוט התעוורו, אובמה וראשי מדינות אחרות דיברו על כך שהצפנה היא האתגר הגדול ביותר".

 

ואולם בשנים האחרונות התפרסמו דיווחים רבים, רבים מהם בעקבות תחקירים של סיטיזן לאב מאוניברסיטת טורנטו (שהחוקר הבכיר שלה, ד"ר ביל מרזק, דיבר גם הוא בוועידה), שלפיהם נעשה שימוש בכלי הריגול של NSO נגד עיתונאים, אקטיביסטים ומתנגדי משטר במדינות שונות. "זה מעניין שבכל פעם שיש שימוש לרעה השם שלנו עולה", העירה מזאל שחר. "כדי להיות לקוח שלנו צריך לעבור מסע ארוך מאוד. החברה שלנו נמצאת תחת רגולציה קפדנית מאוד, ויש לנו גם ועדת אתיקה פנימית שדנה בכל מכירה שאנחנו עושים. רק אחרי שיש לנו רישיון יצוא, אישור של הוועדה וחוזה מפורט - אנחנו מוכרים את התוכנה לממשלות.

 

"בכל פעם שיש טענות על שימוש לרעה, אנחנו חוקרים את זה. יש לנו דרכים לפעול מול הלקוחות שלנו וסגרנו שלוש מערכות בעבר. יש לנו יכולת להפסיק את פעילות המערכת אם אנחנו סבורים שיש שימוש לרעה. פיתחנו את הטכנולוגיה ומכרנו אותה לממשלות לגיטימיות. זה שימוש מאוד מוגבל, אני לא בטוחה שכולם מודעים לכך, אבל מספר האנשים שמנוטרים באמצעות התוכנה שלנו בכל העולם, קטן ממספר האנשים בחדר הזה. זה לא כלי למעקב המוני. אם הטכנולוגיה הזו היתה קיימה לפני 9/11, כמה חייים היו ניצלים? ממשלות צריכות את העזרה שלנו ואנחנו כאן כדי לתמוך בזה".

 

מזאל שחר הוסיפה שוועדת האתיקה של החברה הוקמה ב-2016. "הסיבה לכך היא האמונה שהטכנולוגיה כל כך עצמתית ושהרגולציה העולמית עוד לא עומדת בקצב. ועדת האתיקה לא פועלת רק בשלב הכניסה, אלא בודקת מדי שנה את כל הלקוחות. זה מאוד חשוב לעובדים שלנו, שכולם מגיעים מהצבא הישראלי. אכפת להם ממה שהם עושים, הם רוצים להשפיע לטובה על העולם. הטכנולוגיה מתקדמת הרבה יותר מהר מהרגולציה. רואים את זה בכל התחומים וכמובן גם בסייבר. אני חושבת שאנחנו היחדים שיש להם ועדה כזה. הרבה חברות ימכרו בשמחה למי שהן יכולות, אבל חשוב לקחת אחריות. המשמעות היא לוותר על הרבה דולרים ועל הרבה עסקים, אבל כולם בחברה גאים בכך שאנחנו עושים את זה ושמחים על כך".

 

מזאל שחר סירבה לתת תשובה ברורה לשאלה הפשוטה האם בחברה סבורים שזה נכון לרגל אחרי עיתונאים ואקטיביסטים באמצעות התוכנה שלה: "אנחנו לא סוכנות מודיעין, אלא חברת טכנולוגיה. אנחנו משאירים את ההחלטות הקשות לסוכנויות מודיעין. זה תחום עם רגולציה קפדנית, ומודיעין זה עסק מורכב. ההחלטות שהסוכנויות צריכות לקבל אינן קלות. ארה"ב השקיעה מיליונים באיתור בן לאדן. מה אם כדי לאתר אותו היו צריכים לפעול דרך בנו בן ה-18. היית מחליטה לעשות את זה?"

 

מזאל שחר סיפרה שלחברה יש מוצרים נוספים, פרט לתוכנת הריגול פגסוס. "NSO היא מובילה בפיתוח טכנולוגיות איסוף מידע, אבל יש לנו גם טכנולוגיות איתור מיקום ומידע טקטי שנעשה בהן שימוש במבצעי חילוץ והצלה. השתתפנו בחילוץ ברעידת אדמה במקסיקו, וגם בהתמוטטות מבנה החניה בישראל. אנחנו שמחים שהממשלות הנכונות עושות שימוש בטכנולוגיה שלנו. אנשים לא יודעים שהם חייבים את החיים שלהם לטכנולוגיה של NSO ולפגסוס שמצילות חיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x