"לא נקבל מצב שרשת תהיה מעורבת כלכלית בחדשות 2 כשהיא ממוזגת בערוץ 10"

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, אמרה את הדברים בוועידה הלאומית של "כלכליסט" והתייחסה גם למיזוג שלא אושר בין בנק מזרחי לבנק טפחות: "היו מי שלחצו, אך אנו מביעים את עמדתנו באופן מקצועי". הלפרין הכריזה שתפעל לביטול תקרת הקנסות המנהליים: "חברות מנצלות את כוחן ויוצאות מורווחות מכך"

תומר הדר 12:5305.09.18

 

"אני לא טיפלתי במיזוג, אך הוא טופל על ידי צוות מקצועי ואני משוכנעת במסקנותיו", כך אמרה היום (ד') מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים בוועידה הכלכלית לאומית 2018 של "כלכליסט" בנושא מיזוג בנק מזרחי ובנק אגוד.

 

 

"אנחנו מביעים את עמדתנו באופן מקצועי. לא פוליטי"

 

הלפרין נדרשה השנה להתמודד עם מספר מיזוגים, ביניהם שופרסל וניו פארם וכמובן המיזוג המתהווה בין רשת לערוץ 10. "קודם כל אני מדגישה שההחלטות ברשות ההגבלים מתקבלות לפי פרמטרים אובייקטיביים ולא לפי גחמות ורצונות של איש זה או אחר, אנו משתדלים מאוד להקשיב לכולם. היו מי שלחצו שהמיזוג יאושר כמו אנשי הפיקוח על הבנקים וגם הצדדים עצמם הפעילו לחצים רבים לאישור המיזוג, לוביסטים וכיוצא בזאת. אך תפקידנו הוא להיות קשובים לעמדות והן לגיטימיות, אך את עמדתנו אנו מביעים באופן מקצועי ולא פוליטי". הלפרין עצמה שוללת כל אפשרות למעורבות ולחצים מצד גורמים פוליטריים, לדבריה: "שר הכלכלה ואני נפגשים באופן שוטף מדי חודש ואם אלי כהן ירצה לשוחח איתי על מיזוג הבנקים, אז דלתי פתוחה אליו, אך דלתי פתוחה לכולם".

 

בנושא מיזוג ערוץ 10 ורשת, שאושר לאחרונה, התייחסה הלפרין לשני סעיפים לפיהם רשת עצמה תקבל תמלוגים אם הרייטינג של שידורי חברת החדשות יהיה גבוה. לדברי הלפרין: "עלינו ללכת צעד אחורה, המיזוג הזה אושר בנסיבות חריגות של פירמה כושלת. איננו מרבים לעשות זאת והמיזוג אושר כי אם הוא לא היה מאושר ערוץ 10 היה מתמוטט והתחרות היתה נפגעת. אנחנו קבענוו תנאי - רשת תיפטר מחברת החדשות. ברור שלא יעלה על הדעת שיהיה ניגוד עיניינים. זה תנאי שלא נבליג עליו. לא נסכים לסעיף כזה ולא נוכל לקבלו לא ייתכן שתהיה מעורבות כלכלית של רשת בחדשות 2 כשהיא ממוזגת עם ערוץ עשר. ישנו גם נושא הטאלנטים. אנו בהידברות עם רשת ואנו רוצים להגיע איתם להבנה על צמצום המגבלה על מעבר טאלנטים".

 

 

 

"ההתנהגות של קוקה קולה לא היתה פלילית, אך היא היתה אגרסיבית"

 

במרץ 2017 נקנסה החברה המרכזית ליצור משקאות קלים ב-63 מיליון שקל, עקב ניצול של מעמד מונופוליסטי. מדובר במהלך שהכה רבים במשק הישראלי בתדהמה לנוכח גובה הקנס. לדברי הלפרין: "תיק קוקה קולה החל כחקירה פלילית. בסוף החקירה עמדנו בפני צומת – האם ללכת על תיק פלילי שבו יש נקודות מאוד ספציפיות או לנסות להסתכל מלמעלה על התמונה בכללותה. הממצאים מהחקירה הראו שיש התנהגות של קוקה קולה שאינה פלילית, אך היא אגרסיבית מאוד ודוחקת את המוצרים של המתחרים. אנו הלכנו על כלים שמתייחסים בהרחבה למתרחש בשוק ומכאן הבחירה בתיק מנהלי המתייחס להתמודדות עם מונופול הדוחק את מתחריו מן השוק".

 

 

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים צילום: עמית שעל

 

"חברות יוצאות מורווחות מכך שיש תקרת עיצומים"

 

במרץ 2018 עלה מחקירה שביצעה הרשות להגבלים עסקיים כי בזק, "ניצלה את מעמדה המונופוליסטי לרעה". גובה הקנס שהוטל היה 30 מיליון שקל. במונחי חברת בזק מדובר בטיפה בים. האם סכומים כאלה משנים משהו לחברות הענק? לדברי הלפרין: "תיק בזק הוא דוגמה מעולה לתיק שמעורר כזו דילמה. התיק בהליכי שימוע אף לפי מה שאנו סבורים, בזק סירבה לאפשר למתחרותיה להשתמש בתשתיות כדי לפרוש סיבים אופטיים של עצמה. זה חמור ולכן עשינו שם התערבות הכי אפקטיבית שיכולנו. עצרנו את הדברים בזמם אמת והטלנו עיצום כספי. החלק המתסכל בעיצום כזה, אם יוטל, הוא שאנחנו מבינים שזה עדיין מצב בו שכרה של בזק יוצא בהפסדה. ולכן אנו פועלים בכנסת לבטל את תקרת העיצומים המנהליים, שמוגבלת ל-24 מיליון שקל, כי חברות גדולות שמרוויחות הרבה יוצאות מורווחות מזה שקיימת תקרה".

 

לאחרונה יזמה רשות ההגבלים פניה לחברות הייטק במסגרתן הן התבקשו לספר לרשות על קשיים שהן חוות מול גופים גדולים. מדובר במהלך חריג, אך לדברי הלפרין גם מוצלח: "כאן אנו בזירה הגלובלית. חברות גלובליות עולמיות נמצאות על הכוונת שלנו ולדעתי אנו לא צריכים להיות בחוד החנית של המאבק בגוגל או בפייסבוק שהן חברות ענק, אך למשק הישראלי יש התייחסות מיוחדת לנושא ולכן אנו מעוניינים להקשיב לקהילת ההייטק הישראלית ולהבין כיצד הם רואים את החברות האלה, כדי להבין האם ענקיות האינטרנט למשל מעמידות בפניהם קשיים. חשוב לנו להתנהל בנושא זה בזהירות, כי החברות האלה הן רבות עוצמה, אך הן גם עוסקות בחדשנות ומביאות הרבה רווחה צרכנית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x