ועידת ניו יורק 2018 רכיבים מיוחדים  גג עמוד ועידה כתבה

Mind the Tech NY

השר אלקין: "ירושלים היא בירת טכנולוגיה ברמה עולמית בזכות עצמה"

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת אמר בוועידת ניו יורק של "כלכליסט" כי ירושלים נמצאת על סף כניסה לרשימת 20 הערים החדשניות בעולם. לדבריו, בעיר פועלות כיום 600 חברות הייטק וההשקעה הפרטית עמדה אשתקד על 250 מיליון שקל

עומר כביר, ניו יורק 16:3813.03.18

"ירושלים היא לא רק עיר של היסטוריה, זו עיר העתיד. זו עיר ההייטק, האקדמיה והחדשנות" – כך אמר זאב אלקין, השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, בוועידת ניו יורק של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי והמשרד לירושלים והמורשת.

 

 

"בשבוע שעבר, הצגתי באו"ם תערוכה מרתקת של ממצאים ארכיאולוגיים שמדגימים את הנוכחות המתמשכת של יהודים בירושלים", אמר אלקין. "אבל היום אני כאן כדי להגיד לכם שירושלים היא לא רק עיר העבר, אלא גם עיר עם חזון לעתיד. ישראל היא מובילה בחדשנות. עם זאת, רבים מכם יופתעו לדעת שירושלים היא בירת טכנולוגיה ברמת עולמית בזכות עצמה.

  

 

"ב-2015, ירושלים היתה במקום ה-37 ברשימת 50 הערים החדשניות בעולם. ב-2017 היא כבר טיפסה למקום 27. השנה, תאמינו או לא, ירושלים נמצאת על סף כניסה לרשימת 20 הערים החדשניות בעולם. המיקום הגבוה של ירושלים הוא עדות למאמצים האדירים שמושקעים בחדשנות בירושלים.

 

"כיום, יש כ-600 חברות הייטק בירושלים. את הגידול בתחום ניתן להדגים באמצעות השוואה מהירה – ב-2012, הוקמו 20 חברות טכנולוגיה בעיר. ב-2014 ו-2015 הוקמו 100 חברות חדשות בכל שנה. ההשקעה הפרטית עמדה על פחות מ-60 מיליון שקל ב-2016, וב-2017 המספר הזה זינק ל-250 מיליון שקל וממשיך לעלות", אמר אלקין.

 

אלקין נואם בוועידה. "לא תאמינו, נשים חרדיות עובדות בירושלים עבור אולפני דיסני" אלקין נואם בוועידה. "לא תאמינו, נשים חרדיות עובדות בירושלים עבור אולפני דיסני" צילום: אוראל כהן

 

 

השר הזכיר את גם מובילאיי, שהוקמה בירושלים ונמכרה אשתקד לאינטל תמורת 15 מיליארד דולר. "בנוסף, בשנה הזה הבאנו לירושלים גם פעילות מו"פ של רפאל, מפתחת כיפת ברזל", הוסיף. "בירושלים יש 12 מאיצים וחממות, כולל MaaChallenge, אחד מהאקסלורטורים הגדולים בעולם, שהוקם בבוסטון ומאז התרחב לאנגליה, שווייץ, מקסיקו ולפני שלוש שנים לירושלים. 

 

"המחזור השלישי של המאיץ ייפתח ב-2018, ויכלול יותר מ-50 סטארט-אפים מכל העולם שישתתפו בתוכנית של שלושה חודשים בירושלים. זה המאיץ הגדול במדינה, ובאמצעותו הופכת ירושלים למרכז בינלאומי של חדשנות טכנולוגית".

 

עוד הזכיר אלקין שבחמש השנים האחרונות השקיע המשרד שבראשותו 10 מיליון שקל ב-MassChallenge, שהצטרפו ל-20 מיליון שגויסו על ידי המאיץ עצמו. "בנוסף, אנו תומכים במאיצים כמו Siftech, שהיה הראשון בירושלים, ומשתפים פעולה עם גוגל ישראל ו-A To B, מאיץ שפועל מהמכללה האקדמית להנדסה ומשתף פעולה עם מיקרוסופט.

 

"דוגמה נוספת היא Jest, המאיץ היחיד במזרח ירושלים, שתומך ביזמי הייטק בקהילה הערבית. Jest מספק קורסים קצרים בחינוך, הרצאות ומפגשי נטוורקינג עם בכירי הייטק, וכן תומך באמצעות השקעות. בפרט, הם מתמקדים בקידום נשים ובצעירים. בנוסף, פועלות בירושלים 18 קרנות הון סיכון".

 

"לירושלים פוטנציאל בגלל הדמוגרפיה והגיוון שבה"

 

לדברי אלקין, 14,500 איש עובדים בתעשיית ההייטק בירושלים, כוללים רבים מקהילות שההייטק אינו בחירה אופינית, כמו חרדים וערבים. "איך זה קרה? איך הפכה ירושלים למקום עם צמיחה דרמטית בטכנולוגיה? זה לא קרה מעצמו. הצמיחה נטועה בהבנה שצריך לשלב את האוניברסיטה המובילה במדינה, האוניברסיטה העברית, עם אינקובטרים, שחלקם ממוקמים באוניברסיטה עצמה, כדי ליצור את השילוב המושלם בין פקולטה, סטודנטים, חברות סטארט-אפ ואינקובטורים. ההבנה הזו הובילה אותנו להשקיע מאות מיליוני שקלים בפיתוח יזמות טכנולוגית והייטק בעיר, באמצעות מענקים, סיוע לסטארט-אפים, שיפור תשתיות, תמיכה במאיצים וחיזוק האקוסיסטם היזמי".

 

אלקין אמר שתחום נוסף שהתפתח בשנים האחרונות בירושלים הוא רפואה. "דוגמה אחת היא התמיכה בחברות בריאות דיגיטלית בשיתוף עם בית החולים הדסה. המטרה שלנו היא להקים 12 חברות חדשות כל שנה, למנף את הידע ואת המומחיות של הדסה, לחזק את האקוסיסטם בירושלים ולתרגם את הידע ואת הניסיון לחברות וליוזמות חדשות.

 

"אנחנו מאמינים שלירושלים יש פוטנציאל בגלל הדמוגרפיה והגיוון שבה. היום, שליש מתושבי העיר הם חרדים שבמשך שנים רבות לא נחשבו כהשקעה ראויה. במשרד לירושלים ולמורשת אנחנו מאמינים שכדי להכניס חרדים למעגל התרומה הכלכלי של ישראל, אנחנו חייבים לשלב אותם באקדמיה ובתעשייה ירושלים. זו הסיבה שאנחנו תומכים בפרויקטים שנוצרו במיוחד בעבר הקהילה הזו. למשל, Snowball Studios, שמפיקים אנימציה לדיסני. לא תאמינו, אבל ירושלים היא הבית של אחד האולפנים שלהם, שמעסיק נשים חרדיות בלי טלוויזיה בבית. נשים אלו יוצרות דמויות שילדים יתמכרו אליהם בשנים הקרובות. איפה משהו כזה יכול לקרות? רק בירושלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x