"מחירי הדיור ימשיכו לעלות - ובפרט בפריפריה"

חברי פאנל הנדל"ן שנערך בוועידת הנגב של "כלכליסט" הציגו דעה אחידה בנושא מחירי הדירות. אברהם קוזניצקי: "המדינה לא יכולה לעצור ענף שמגלגל 100 מיליארד בשנה". יגאל דמרי ביקר את תוכנית מחיר למשתכן: "המשבר מהווה הזדמנות להפריח את השממה - והם עושים ההיפך"

ענת דניאלי 14:0713.12.17

"מחירי הדיור בטווח הארוך ימשיכו לעלות בכלל - ובפרט בפריפריה", כך אמר יגאל דמרי, מבעלי י.ח דמרי בפאנל בנושא שוק הנדל"ן שנערך בוועידת הנגב והדרום של "כלכליסט", בנק לאומי ופסגות. את הפאנל הנחה כתב כלכליסט אורן פרוינד.

 

סגי איתן, מנכ"לית חברת נכסים ובניין התייחסה אף היא למחירי הדיור ואמרה, "בהסתכלות על פרמטרים כלכליים אני לא רואה סיבה שירדו המחירים".

 


 

 

"אני מסכים שיש משבר בדיור. לפני שנעסוק במחירים רצוי שנדע כולנו שאת זה לא נפתור בהצעות פופוליסטיות וסיוע רק למגזר מצומצם של זוגות צעירים", אמר אברהם קוזניצקי, יו"ר ומבעלי חברת מנרב והוסיף ,"צריך תכנית מושכלת שמטפלת גם בזוגות צעירים וגם במשפרי הדיור. התכנית צריכה להיות מבוצעת ע״י בעלי ניסיון לטפל במשברים. בשיחות מסדרון אתה מבין שכולם חושבים שהם מבינים בנדל"ן וכולם חכמים גדולים. כרגע מטפלים במשבר הזה אנשים שלא מבינים בכך".

 

 

אמסלם. "הבנו שנדל"ן של לא סלולר" אמסלם. "הבנו שנדל"ן של לא סלולר" צילום: עמית שעל

 

קוזניצקי הוסיף כי, "הם (קובעי המדיניות) מדברים על קיטון של 25% במחירי הדירות. אבל המטרה היא שמחירי הדיור יתמתנו וגם אם נצליח לעצור את עליית מחירי הדירות - כמו ירידה של עד 5% זו תהיה הצלחה גדולה. אבל המחשבה לעצור ענף שמגלגל 100 מיליארד שקל בשנה – המדינה לא יכולה לעבור כזה דבר כי לא מדובר בענף שולי".

 

חברי הפאנל נשאלו אילו הצעות עלו בצוות ההיגוי להורדת המחירים של שר האוצר משה כחלון. ציון אמסלם, שותף ומנהל סניף ב״ש וראש תחום תעשייה KPMG סומך חייקין שהיה שותף בצוות, אמר "כחלק מהרצון של כחלון לחזור לפוליטיקה הוביל לצורך להציג פתרונות לדיור וכבר אז הבנו שהנדל"ן זה לא סלולר ועמדנו בפני משבר דיור חמור. הכוונה היא שהמשק במצב חירום לא במובן הביטחוני, אלא החברתי. למה היינו במצב של משבר וגירעון של 130 אלף יח"ד. זאת בעקבות כשל בהתחלות הבנייה. נוצר מחסור בהיצע זמין ובנוסף יש דרישה של 45 אלף יח"ד בכל שנה. זה נובע מגידול טבעי ופיצול תא משפחתי. לא מספיק לתת מענה שוטף של 45 אלף יח"ד כל שנה - אלא גם לכסות את הגירעון. עמדה בפנינו סיטואציה של עודף רגולציה וזה אחד החסמים בכל תחום בארץ. ראינו שלוקח 13 שנים לייצר דירה בעקבות הליכי רגולציה ובירוקרטיה. בנושא הזה מאשימים את הרגולציה עצמה אבל זו גם תוצאה של התרבות הישראלית".

 

סגי איתן, מנכ"לית נכסים ובניין. "לא רואה סיבה שירדו המחירים" סגי איתן, מנכ"לית נכסים ובניין. "לא רואה סיבה שירדו המחירים" צילום: עמית שעל

 

"המצב הוא בשוק הדיור שקרוב ל-20% מעלות הדיור נובע מהתארכות הבנייה. כתוצאה ישנה עליית המחירים ואנו חווים עלייה של 10% בממוצע בשנה. משנת 2000 ועד היום המחירים עלו ב-70%. כבר 100 משכורות נדרשות לרכישת דירה. הבנו ששוק הדיור מצוי במשבר חריף".

 

 

אמסךם. "הבנו שנדל"ן זה לא סלולר" אמסךם. "הבנו שנדל"ן זה לא סלולר" צילום: עמית שעל

 

דמרי נשאל על הביקושים לדיור בבאר שבע כתוצאה ממעבר עיר הבה"דים. לדבריו, "עיר הבה"דים לא תשנה את העיר. זה רק יועיל לב"ש, אבל זו לא הבשורה. הבשורה תגיע שיעברו בסיסי צה״ל לנגב וזה עשרות אלפי חיילים שבהתחלה ייסעו ברכבת לת״א וחזרה וברגע שיכירו את המקום יותר הם ישתקעו בו. היום שאומרים להם לעבור לב״ש זה נראה להם מוזר. אבל שהם יגיעו ויהיו פה הם יתאהבו במקום ויישארו בעיר. יש סיכוי גבוה להתפתחות בב״ש והביקוש יהיה גבוה יותר".

 

בנושא מחיר למשתכן אמר דמרי כי: "יש תעתוע בביקוש שיוצר משרד האוצר. לא רק שהוא בולם את הביקוש בהגרלת דירות לזוגות צעירים. כ-44 אלף זכו בדירות – והקבלנים יקבלו קרקע רק בעוד שנה שנתיים ב-70% מן הפרויקטים. ככה שמי שזכה – זכה בפתק". הוא הוסיף כי בב"ש בשכונת הפארק זכו כמה מאות אנשים שהוגרלו ו"העשבים שם עוד גודלים בשכונת הפארק. הפיתוח שם יתחיל עוד שנתיים ואנשים יראו דירות רק עוד 5-6 שנים. האנשים שזכו בב״ש – זכו בהגרלה שאין בה כלום. במקביל הגרילו בפריפריה יח"ד רבות וכך גם בב"ש. זאת משום שהאוצר שיווק במרכז גם דירות למשתכן ושם הטבה היא משמעותית גבוה יותר של כמיליון שקל למשל בגליל ים. אז למה שהם יתיישבו פה בנגב או בגליל? המשבר מהווה הזדמנות להפריח את השממה והם עושים ההפך".

 

דמרי. "האוצר יוצר תעתוע" דמרי. "האוצר יוצר תעתוע" צילום: עמית שעל

 

פרוינד פנה לסגי איתן ושאל מדוע נכסים ובניין בחרה להקים פרויקט פארק היי טק כה נרחב בבאר שבע. "אנו יוצרים סביבת חיים אופטימלית ויש צורך במענה לתעסוקה, תרבות הפנאי ומקום לגור בתנאים סבירים. בחרנו להגיע לב״ש כי הכללים הללו מתקיימים פה. אבל יש צורך לכמה תנאים בסיסים על מנת שהמודל יעבוד. יש צורך להתחיל לחשוב בטווח ארוך כי בישראל רגילים לחשוב בטווח קצר", השיבה איתן.

 

"ראש העיר בב״ש קבע שרוצה להפוך את העיר למרכז מטרופוליני. הדבר החשוב ביותר הוא שמדינת ישראל רואה בב"ש ובנגב עתיד ומשקיעה פה רבות, ההייטק, עיר הבה״דים, מרכז התקשוב שיביא הרבה מאוד אנשי קבע. בנינו את פארק ההייטק בשיתוף העירייה והאוניברסיטה ומועסקים שם כיום 2,000 עובדים מהדרום. בניין נוסף יתאכלס בקרוב וזה עוד כ-1,000 עובדים. גם רפאל מגיעה ו-wework. כלומר, קורה משהו בב״ש ואני חושבת שזה פתרון יחיד ולא כולל להוביל אנשים מהרכז לעתודת קרקע אחרת", סיכמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x