ועידת התחזיות

"'אבו יאיר' לא מדבר על חוק הלאום. יש פה 'ביבי בלוף' וחיוכים אלקטורליים"

ח"כ אחמד טיבי בוועידת התחזיות של כלכליסט: "נתניהו ממוקד רק בדבר אחד - ביטול המשפט שלו, אולי חוק חסינות רטרואקטיבי. הוא מגייס את כל משאבי המדינה והמצוקות ואפילו את משבר הקורונה לשיקוליו האישיים והמשפטיים. אנחנו נתנגד ל'חוק הצרפתי'"

צבי זרחיה 12:3109.03.21

 

 

 

"ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא לעצמו 'אבו יאיר' אצל הערבים (ומציג עצמו) מועמד לראשות הממשלה מבחינת הערבים, והוא מתנגד למדיניות של רה"מ נתניהו. אבל 'אבו יאיר' לא יודע שיש חוק קמיניץ - להחמרת הענישה נגד בנייה בלתי חוקית במגזר הערבי שאותו דחף נתניהו", כך אמר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בראיון לעיתונאי צבי זרחיה בוועידת התחזיות של כלכליסט.

 

לדבריו, "'אבו יאיר' לא ממש מדבר על חוק הלאום שנתניהו עשה, לא ידבר על הצורך לאכוף חוק תכנון ובנייה ולהרוס בתים שנתניהו יזם בכל הזדמנות. יש פה 'ביבי בלוף' וחיוכים אלקטורליים. הוא רוצה קולות של הערבים וגם לדכא את ההצבעה שלהם. לכן צריך לחשוף את השקר הזה".

 

טיבי אומר ש"כל מי שבנה ציפיות על נתניהו נמצא היום בבית קברות פוליטי ונתניהו מנצל את כולם. נתניהו מחייך כתוצאה מהפילוג (ברשימה המשותפת). נתניהו לא ירצה להיזכר בהיסטוריה כאיש ימין כמי שחברי כנסת ערבים הקימו לו את הממשלה.

 

ח"כ אחמד טיבי ח"כ אחמד טיבי צילום: אבי מועלם

 

 

"נתניהו ממוקד רק בדבר אחד - ביטול המשפט שלו, אולי חוק חסינות רטרואקטיבי שיבטל את המשפט שכבר התחיל והוא מגייס את כל משאבי המדינה והמצוקות ואפילו את משבר הקורונה לשיקוליו האישיים והמשפטיים. אנחנו נתנגד ל'חוק הצרפתי'. יש פה משהו מצפוני. אם הוא יציע לי תקציב פה ושם או סלילת כבישים תמורת ביטול המשפט שלו – זה שוחד פוליטי, אנחנו לא שם. לגבי חוק פסקת ההתגברות אני לא רוצה להקל על הקואליציה", אמר ח"כ טיבי.

 

טיבי אומר שלאחר הבחירות תשקול הרשימה המשותפת אם להמליץ על אחד המועמדים ובהם יאיר לפיד לנשיא המדינה. "לאחר הבחירות האחרונות, זו היתה החלטה קשה כי בדרך כלל הרשימה לא המליצה על אף אחד בבחירות האחרונות. החלטנו ללכת לכברת דרך. לבלוע צפרדע על המלצה על בני גנץ כדי להוריד את נתניהו המסית הגדול נגד הציבור הערבי.

 

"יש הבדל בין ממשלה של גנץ העבודה יש עתיד ומרצ לבין נתניהו בנט וסמוטריץ'. הגענו עד קו הגמר כמעט. גנץ הסכים לאחר הבחירות לרוב הדרישות החברתיות של הציבור הערבי, תוכנית כלכלית, תכנון ובנייה, הריסות בתים ומיגור הפשיעה, ואז גנץ קרס לפני קו הגמר והצטרף לנתניהו. כתוצאה מכך ירדו לנו 2 מנדטים. הפעם נשקול היטב את כל נושא ההמלצה. גנץ עשה טעות קשה והוא משלם מחיר על כך", אמר.

 

טיבי יוצא נגד התנהלות המשטרה במיגור הפשיעה במגזר הערבי. "המשטרה היא חזקה ומקצועית כאשר היא רוצה", אמר. "בנתניה, בנהריה ובגוש דן המשטרה הצליחה למגר את הפשיעה. אבל בחברה הערבית אין החלטה להכריע את ארגוני הפשיעה. התוכנית שקיבלה הממשלה בשבוע שעבר בהיקף של 150 מיליון שקל להקמת 6 תחנות משטרה ו-2 תחנות כיבוי אש - היא לעג לרש ועלובה. כך לא מטפלים בארגוני פשיעה".

 

"הממשלה צריכה למגר את ארגוני הפשיעה ולהיאבק בדמי חסות ולהנהיג מאבק פיננסי כלכלי בארגוני הפשיעה", אמר טיבי. "הנשק משתולל בכל מקום, ועל הממשלה להילחם. יש להקים רשות מיוחדת לטיפול בפשיעה במגזר הערבי ולא פרוייקטור ולהקצות תקציבים למערכת החינוך ובכלל זה חינוך לא פורמלי ויצירת מסגרות חדשות לצעירים שלא יפנו לאפיקי הפשיעה".

 

טיבי טוען שיו"ר רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, טעה טעות חמורה כשהחליט על התמודדות עצמאית ולא במסגרת הרשימה המשותפת: "זה פגע ברשימה המשותפת שהביאה הישג חסר תקדים והציבור הערבי רצה בהמשך שלה".

 

 

x