ועידת התחזיות

תמר זנדברג: "בני גנץ אחראי למפץ שרואים בימין"

חברת הכנסת ממרצ אמרה בוועידת התחזיות של כלכליסט: "השמאל עבר טלטלה רצינית אחרי מה שקרה בבחירות האחרונות. בני גנץ לקח את המנדט שניתן לו על ידי רוב הציבור הישראלי והחזיר אותו חזרה לממשלה של נתניהו. זה יצר שבר גדול מאוד גדול במחנה שלנו"

דורון ברויטמן 13:2108.03.21

"השמאל עבר טלטלה רצינית אחרי מה שקרה בבחירות האחרונות", אומרת היום (ב') חברת הכנסת תמר זנדברג בוועידת התחזיות של כלכליסט, "בני גנץ לקח את המנדט שניתן לו על ידי רוב הציבור הישראלי והחזיר אותו חזרה לממשלה של נתניהו. זה יצר שבר גדול מאוד גדול במחנה שלנו ואת המפץ שאנחנו רואים בימין".

 

גנץ כאמור נכנס לממשלת נתניהו על רק משבר הקורונה ובטענה שיש צורך ממשי בממשלת חירום של הקורונה. לשאלה האם מרצ תיכנס לממשלת חירום שכזו טענה זנדברג: "לממשלת חירום לקורונה בהחלט יש מקום. אנחנו הצענו ממשלה כזו בפעם הקודמת, היו אנשים שלא הסכימו לזה כי זה נתמך על ידי ערבים. גם המיעוט הערבי בישראל סובל מהקורונה וסובל ממצב כלכלי חברתי וגם הוא חלק מהציבור הישראלי. אחרי הבחירות האחרונות השתחוו לציווי 'רק לא ערבים', שתהיה שחיתות, גזענות, ממשלה מנופחת ומנותקת, רק שלא תהיה ממשלה שנתמכת על ידי ערבים. אני חושבת שזו תעודת עניות לחלק מהמפלגות בכנסת".

 

אחד הביטויים המהותיים ביותר של המשבר בשמאל הפוליטי הוא היחלשותן של מפלגת כחול לבן ובמיוחד של מפלגת העבודה. על פי הסקרים בשבועות האחרונים,  שלוש המפלגות מגרדות את אחוז החסימה וייתכן בהחלט כי את אחת מהן לא נראה בכנסת הבאה. "אני לא מעלה דעתי תסריט כזה שמרצ לא עוברת", אומרת זנדברג. "אני חושבת כשהציבור שלנו רואה מרצ בקושי אז הוא יבוא להציל אותנו. זה ציבור שמאמין בנו ולא עוזב אותנו, ולהיפך, הוא נחרד מהמחשבה שלא תהיה מרצ מיוצגת בכנסת. במיוחד בבחירות האלה שבו המפלגה של כהנא תהיה בכנסת, לא ייתכן שמפלגה של שולמית אלוני לא תהיה שם".

 

תמר זנדברג, מרצ תמר זנדברג, מרצ

 

 

 

בהתייחסה למפלגת העבודה, טענה זנדברג כי: "מפלגת העבודה, כמפלגת שלטון לשעבר הפכה למפלגה בין בינונית לקטנה. יש לה את הציבור המצביעים שלה והוא לא צריך לבוא בחשבון על ציבור המצביעים של מרצ. יש מקום לשתי המפלגות ואני לא חושבת שמפלגת מרצ באה על חשבון העבודה ולהפך". בנוסף לכך אומרת זנדברג: "מרצ כיום מדברת על נושאים שאף מפלגה וגם העבודה לא מעזים להעלות על בדל שפתיהן. מגינה על זכויותיהם של כל בני האדם: ערבים, פליטים, נשים, זרמים לא אורתודוקסים ביהדות. עמיר פרץ גילח את השפם שלו והלכנו ביחד ולא העלנו בדעתנו שהמפלגה הזו יכולה לקחת את המנדט שקיבלנו ביחד ולהחזיר אותו לנתניהו".

 

ב-20 השנה האחרונות מרצ מצאה את עצמה בשולי האופוזיציה, אך מקווה מאוד בעתיד הקרוב להשתלב בקואליציה ולהיות חלק מהממשלה: "מרצ השפיעה על סדר היום הישראלי במשך עשרות שנים, אולי יותר מכל מפלגה אחרת", טוענת זנדברג, "מרצ פרצה דרך בנושא זכויות האדם והאזרח, בתחום זכויות הנשים והלהט"ב ובתחום השלום. אני רוצה להזכיר ששרי החינוך הטובים ביותר בתולדות ישראל הגיעו ממרצ, אני מזכירה את המשרד להגנת הסביבה שנמצא היום באתגר מאוד גדול ואנחנו שואפים אליו, וגם שם היה לנו שר מצטיין, יוסי שריד, שהעלה את המשרד הזה על דרך המלך ואנחנו רוצים להמשיך בדרכו. אנחנו באמת שואפים להיות בקואליציה, ברור לנו שנצטרך להתפשר, אבל מנגד אנחנו לא נמכור את כל עולם הערכים שלנו". 

x