ועידת התחזיות

רנדי צוקרברג: "אנחנו מאבדים כמעט מיליון נשים מכוח העבודה בכל חודש"

מייסדת ומנכ"לית צוקרברג מדיה ואחותו של מייסד פייסבוק התייחסה בוועידת התחזיות של כלכליסט להשלכות של משבר הקורונה על תעסוקת נשים בארה"ב: "נשים יצטרכו לעבוד קשה רק כדי לחזור למקום שבו היינו, מפני שפחות הון סיכון מושקע בעסקים שמנוהלים על ידי נשים"

רון פרידמן 16:5408.03.21

"אני מבטיחה לך שדברים נפלאים יצמחו מהתקופה הקשה הזו, מפני שהיא מכריחה אנשים לאמץ הלך רוח יזמי", כך אמרה רנדי צוקרברג, מייסדת ומנכ"לית צוקרברג מדיה ואחות של מארק צוקרברג בראיון לכתב כלכליסט רון פרידמן כחלק מועידת התחזיות של כלכליסט.

 

"אין ספק ששנה מאתגרת כמו זו שעברה על כולנו מאלצת אנשים לחשוב בצורה חדשנית. גם אם לא רצית, גם אם חדשנות לא הייתה חלק מהותי ממך ומהעסק שלך, לא הייתה לך ברירה השנה. אחד הדברים ששמתי לב אליהם בקריירה שלי הוא שאתגרים גדולים ועיתות מצוקה ושיבוש השגרה כמו שעברנו השנה, למרות שהם קשים מאוד בזמן שחיים אותם, מביאים לעולם כמה מהחברות, ההמצאות והרעיונות הטובים ביותר".

 

צוקרברג הרחיבה על המטרות שלשמן הקימה את החברה שעוסקת בעידוד יזמות ויצירת תוכן. "המשימה שלנו בצוקרברג מדיה היא לשנות את פני היזמות. אני חושבת שיש לאנשים תפיסה מסוימת, איך יזם אמור להיראות. אבל כולנו יודעים שהעולם בנוי על גבם של יזמים מכל הגילים, המינים, הגזעים, מכל מיקום גיאוגרפי ומעמד סוציו-אקונומי. הטכנולוגיה והיזמות שינו את חיי לחלוטין. הן פתחו בפניי שלל הזדמנויות: הזדמנויות כלכליות, הזדמנויות מקצועיות. וכל מה שאני רוצה לעשות, מבחינה מקצועית, זה להעביר את זה הלאה לקבוצות אחרות שאולי מרגישות שקופות, או שמתקשות יותר בתחום היזמות", הסבירה צורברג.

 

צוקרברג התייחסה נקודתית על נשים ביזמות ואמרה כי "השנה, בגלל הקורונה, חלה נסיגה בהרבה מההצלחות שהושגו, למרבה הצער. אני רואה את הנתונים כאן, בארצות הברית. בדצמבר, רק לפני כמה חודשים, כל האנשים שאיבדו את מקום עבודתם, למעלה ממיליון משרות, 100% מהמשרות האלה אוישו על ידי נשים. אנחנו מאבדים כמעט מיליון נשים מכוח העבודה בכל חודש, כיוון שבעקבות סגירת בתי הספר קשה מדי לנהל קריירה ולטפל בילדים שלומדים בבית. אני מקווה שהמצב הזה יסתיים בקרוב, אך לצערי, פירושו של דבר, שכל הנשים שצופות בי יצטרכו לעבוד קשה, רק כדי לחזור למקום שבו היינו, מפני שפחות הון סיכון מושקע בעסקים שמנוהלים על ידי נשים".

 

רנדי צוקרברג רנדי צוקרברג צילום עמית שעל

 

 

אף על פי כן, צוקרברג שומרת על אופטימיות כשזה מגיע לעתיד ההשתלבות של נשים בעיקר בתחומי הטכנולוגיה. "אבל אני אופטימית ונרגשת, כי יש כל כך הרבה תחומים ומשרות חדשים ומלהיבים, שנשים יכולות להשתלב בהם מהשלב הראשון, ולו רק הגידול העצום שראינו בתחום ההצפנה והבלוקצ'יין. זו תעשייה חדשה לגמרי שפתוחה לכולם, ונשים יכולות להצטרף אליה מהשלב הראשון. אינטליגנציה מלאכותית, מציאות מדומה ומציאות רבודה. יש כל כך הרבה חידושים מסעירים. טלרפואה. במקום להילחם כדי להדביק את הגברים בתעשיות הישנות, אולי הגיע הזמן שנחשוב להצטרף מהשלבים הראשונים לתעשיות פורצות הדרך הללו ולהקים שם חברות גדולות", אמרה.

 

צוקרברג אומרת שעל פי מחקרים, נשים מתחילות "להפסיד במרוץ" כבר בגיל צעיר מאוד. "זו הייתה תובנה מאתגרת. היא גרמה לי לשנות את העסק שלי. התחלתי ליצור תוכניות ותוכן לילדים כדי למשוך ילדות בנות שמונה ותשע לתחום הטכנולוגיה, היא אמרה וציינה שהפתרון נמצע ברמת הקהילה. " אני מעודדת כל אישה צעירה, למעשה, כל מי שרוצה להיות יזם, תקיפו את עצמכם בקהילה חזקה. זכיתי להיות חברה במספר קהילות של נשים בטכנולוגיה, שתומכות ומעודדות זו את זו. חשוב גם למצוא מנטורים טובים". 

 

צוקרברג הדגישה בראיון את חיבתה הרבה לישראל ואת הערכתה לרוח היזמית שנפוצה בה. היא אף ציינה שהיא מקיימת פעילות עסקית בארץ. "לשמחתי הרבה, אני שותפה ב-Surround Ventures, ואחד העקרונות שלנו הוא עזרה ליזמים ישראלים שרוצים להתרחב לשוק האמריקאי. יש כל כך הרבה חיבורים וסינרגיה בין הטכנולוגיה המדהימה שמפותחת בישראל לבין הביקוש בארצות הברית. אני מאושרת שזכיתי להשתתף בהובלה של המהלך הזה. דבר נוסף שתמיד הערצתי ואהבתי הוא העובדה שהשירות הצבאי בישראל יוצר שוויון הזדמנויות. יש הרבה דברים מלהיבים שקורים בישראל, במגזרים שונים, שאנחנו בהחלט יכולים ללמוד מהם בארצות הברית.".

x