ועידת התחזיות

סער: "אני היחיד שיכול להקים ממשלה יציבה ומתפקדת אחרי הבחירות"

יו"ר מפלגת תקווה חדשה אמר את הדברים בראיון לעורכת כלכליסט גלית חמי ולצבי זרחיה במסגרת ועידת התחזיות של כלכליסט. סער נגד תוכנית החל"ת, הבטיח לסגור משרדי ממשלה מיותרים והודיע על כוונתו ליישם רפורמות במערכת הבנקאות. על נתניהו: "הוא נכשל בניהול המשבר - והוא הסיבה לחוסר היציבות הפוליטית"

צבי זרחיה 12:0007.03.21

 

 

"אני היחיד שיכול להקים ממשלה יציבה ומתפקדת אחרי הבחירות"; כך הכריז יו"ר מפלגת תקווה חדשה, גדעון סער, בשיחה שקיים עם עורכת כלכליסט גלית חמי וכתב כלכליסט צבי זרחיה. השיחה נערכה במסגרת ועידת התחזיות.

 

לדבר סער, "אני יכול לאחד חברה שסועה ומערכת פוליטית תקועה וחסרת יציבות. הניסיון הוכיח לנו שנתניהו הוא הסיבה לחוסר היציבות הפוליטית. הוא קיבל את אמונם של למעלה מ-70 חברי כנסת, ובמקום להעביר תקציב בלב המשבר הכי גדול שידעה המדינה, על מנת לא לקיים את ההסכם הפוליטי שהוא חתם עליו, הוא דירדר את מדינת ישראל בכוונה לעוד מערכת בחירות. אני טוען שהיום הוא מעדיף את האינטרסים האישיים שלו על פני טובת המדינה, וזה מבטיח שלא תהיה פה יציבות פוליטית. מבחינת נתניהו, תני לו להיות בראש ממשלת מעבר, זה בסדר גמור. אני לא מאמין שישראל תוכל לחזור ליציבות פוליטית או לאחדות, ולחידוד בסיסי פנימי, בתוכה, כל עוד נתניהו מכהן כראש הממשלה".

 

 

סער מותח ביקורת על תפקודו של נתניהו במשבר הקורונה, ומעניק לו ציון "גרוע מאוד. נתניהו נכשל בהתמודדות עם משבר הקורונה כמעט בכל הפרמטרים המרכזיים: כישלון באכיפה, כישלון בכל הסיפור של נתב"ג. הוא העמיד בצל את כל המאמצים שעשתה החברה הישראלית, עליהם שילמנו בחינוך של הילדים שלנו ובפרנסה של האזרחים שלנו". סער טוען כי "היה בעיקר קיפאון מחשבתי. יכולנו להשתמש בצעדים יצירתיים, דיפרנציאלים, אבל נתניהו העדיף רק את לולאת הסגרים, צעדים גורפים שלא לוקחים בחשבון את הדיפרנציאליות במצב התחלואה. הם לא משתמשים בכל הכלים, למשל בבדיקות. ישראל יכלה ללכת לבדיקות כלל ארציות בשלבים הרבה יותר גדולים, לאתר תחלואה, גם א-סימפטומטית, לפתוח מקומות ולחזור לשגרה. זה הרבה יותר זו מלעשות סגרים גורפים במשך זמן כל כך ארוך. לא היתה שום יצירתיות בטיפול במשבר, היו הרבה מאוד שיקולים זרים, ונתניהו נכשל".

 

גדעון סער גדעון סער צילום: קובי קואנקס

 

לדעתו של סער, גם הטיפול של נתניהו במערכת החינוך בתקופת המשבר היה "גרוע מאוד, בעיקר בשל העובדה ששכחו בבית חלק כל כך גדול מהתלמידים. יש לי ילד בכתה א', מתחילת השנה הוא היה אולי חודשיים על ספסל הלימודים. מה היתה הסיבה לסגור את מערכת החינוך ואת העסקים במצפה רמון, שם היו רק שני חולים? נתניהו אימץ את הגישה הקולקטיבית הזו, ואנו מובילים בעולם במספר הימים בהם הילדים היו בבית. עכשיו, כשמחזירים את הילדים, צריך לשלב בדיקות כדי לעלות על הדבקה סימפומטית. היה פה משהו בינרי, לא יצירתי והרסני מבחינה כלכלית, חברתית וחינוכית".

 

סער יצא בדבריו גם נגד תוכנית החל"ת, והבטיח לסגור משרדי ממשלה מיותרים כמו המשרד לחיזוק קשרי קהילה. בנוסף הוא מבטיח ליישם "רפורמות במערכת הבנקאות, שיורידו לעסקים קטנים ובינוניים את הריבית ויקצרו הליכי תכנון ובנייה. נדרשת דיגיטציה של השירות הציבורי, שיהיה הרבה יותר יעיל - בלי תורים, בלי אובדן ימי עבודה, בלי ניירת ובלי מלחמה בבירוקרטיה. נקים מטה קבוע למלחמה בבירוקרטיה ולהורדת הרגולציה, ונוריד חסמי יבוא".

 

לדבריו, "הממשלה בזבזה שנה שלמה, משברים הם הזדמנות לעשות רפורמות. ראינו את זה בשנת 2003 (כשנתניהו היה שר האוצר - ג.ח, צ.ז), אז הייתי יו"ר הקואליציה, אני חושב שזה סייע למשק באותה שעה. ההימנעות של נתניהו מלהעביר את התקציב היתה גם הימנעות מלהעביר את חוק ההסדרים והרפורמות שהיו בו, והדבר הזה היה הרסני".

x