ועידת התחזיות

"המצב מבחינת מיטות לנפש, תורים וזיהומים רע משהיה ב-1995"

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט: "מערכת הבריאות נמצאת בגירעון מכוון על ידי משרד האוצר. יש פער של 20 מיליארד שקל בשנה בין צורכי הבריאות של האוכלוסייה לתקציב מערכת הבריאות"

דורון ברויטמן 12:4307.03.21

 

 

"מערכת הבריאות נמצאת בגירעון מכוון על ידי משרד האוצר. ישנו פער של 20 מיליארדי שקל בשנה בין צורכי הבריאות של האוכלוסייה לתקציב מערכת הבריאות". כך אומר היום ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל בהרצאה שהעניק במסגרת ועידת התחזיות השנתית של כלכליסט.

 

את האצבע המאשימה מפנה פלדמן למשרד האוצר שלטענתו "הפך באופן מכוון את השיח העסקי לשיח מוביל במערכת הבריאות. מטופלי העבר הפכו בקופות החולים ללקוחות, הרופאים והרופאות הפכו להוצאות שכר ומלחמות המחירים וההנחות המתנהלות כל הזמן בין קופות החולים לבתי החולים לא פוסקות".

 

התחרות שמשרד האוצר מקדם בין קופות החולים, גורמת לדבריו "להתנהלות לא מוסרית בקרבות הפנימיים על אותם הלקוחות". המניע לתחרות הוא התקציב שיזכו לו קופות החולים שנגזר מכמות החולים בהם הן מטפלות. כפועל יוצא של התחרות, טוען פלדמן, נוצרת "מלחמה על לקוחות שבה נלחמים כל נותני השירותים זה בזה".

 

על פי פלדמן, בתי החולים נמצאים בגרעון שנתי של 6.2 מיליארד שקלים, והסיבה לכך היא "לא מנהלים כושלים, אלא בגלל הנחות חובה בגובה 6.2 מיליארדי שקלים שכופה עליהם האוצר על מכירת השירותים. כל שקל נומינלי מתוקשר בקול תרועה רמה. אבל מסתירים במספרים, טבלאות וגרפים, את העובדה שהמצב בישראל מבחינת מספר מיטות לנפש, תורים, צפיפות וזיהומים, רע משהיה בשנת 1995, עת הופעל חוק ביטוח בריאות ממלכתי לראשונה".

חדר מיון באיכילוב חדר מיון באיכילוב צילום: שאול גולן

 

 

פלדמן קורא לשינוי בסדר העדיפויות והשקעה במערכת הבריאות שכוללת בין היתר בנייה של עוד בתי חולים, עוד תקנים, הגדלת כוח האדם ועוד מיטות למטופלים. "זה מגיע לנו בזכות ולא בחסד", אומר פלדמן. "די לפגוע בכבוד האדם במערכת הבריאות. החמלה, נשכחה. מנסים להשכיח את אלו ששוב באופן מכעיס ביותר שוכבים במסדרונות בתי החולים בתת תנאים. מנסים להשכיח את החלשים ביותר בחברה, אלו הרחוקים מעין המצלמות המסקרות מגפות או רובוטים כי הם פשוט לא כלכליים או שאין הצדקה משקית לשפר את מצבם. הורים נאלצים להמתין חודשים ארוכים לנוירולוג ילדים או נדחקים בלית ברירה לשימוש ברפואה הפרטית כי הדרך אבדה ומטרתה ומהותה של מערכת הבריאות הציבורית - לרפא, לדאוג לבריאותם של אזרחי ישראל - הפכו לדבר משני בשיח העסקי".

 

ד"ר זאב פלדמן הוא הוא נוירוכירורג ישראלי. הוא הקים ומנהל את היחידה לנוירוכירורגיה של הילדים במרכז הרפואי תל השומר. בשנת 2018 נבחר פלדמן לכהן כיו"ר ארגון הרופאים עובדי המדינה (אר"מ) ובאותה שנה החל לשמש כממלא מקום יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י).
x