ועידת התחזיות

שר הבריאות: מקווה שלא נגיע לסגר רביעי בפסח

השר יולי אדלשטיין בוועידת התחזיות של כלכליסט: "יש התערבות פוליטית בניהול משבר הקורונה. זו לא ממשלה בזיגזג - הקורונה היא בזיגזג". על סגירת מערכת החינוך לתקופה ארוכה: "בניגוד לכל מיני אגדות אורבניות - ילדים כן חולים ומעבירים את המחלה"

צבי זרחיה 12:4307.03.21

 

 

"יש התערבות פוליטית בניהול משבר הקורונה. לפעמים גם הייתי צריך להביא חבילה גדולה של סגר מלא לחודשיים כדי לקבל סגירה של בתי קפה. זה לצערי דבר שאנו חיים איתו". כך אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין בראיון בוועידת התחזיות לכתב כלכליסט צבי זרחיה.

 

על ההחלטות של הממשלה וההצהרות של ראש הממשלה שהפכו לזיגזג, כמו הדחייה בהעלאת הקנסות והקטנתם, סגירת השמיים ופתיחתם ו"ועדת החריגים", הכרזת נתניהו ושר החינוך יואב גלנט בשבוע שעבר להחזיר ללימודים את תלמידי ז'-י' שלבסוף מתרחשת רק היום וכן ההכרזות על סגר לילי בערים אדומות שלא מומשו בתחילת המשבר בשל התנגדות החרדים, אמר אדלשטיין: "זו לא ממשלה בזיג זג - קורונה היא בזיג זג". אני שמח מאוד שגם במצב הזה של בחירות, והרצון לרצות את הציבור הממשלה פה אחד קיבלה את ההמלצה שלי לנהוג בזהירות ולפתוח רק היום את שארית החינוך".

 

על השינוי בעמדת נתניהו לגבי פתיחת כתות ז'-י' אמר אדלשטיין: "אנו מדברים איתו כמה פעמים ביום. ברוב המכריע של המקרים הוא עומד לצד ההמלצות של מערכת הבריאות. הייתי יחסית רגוע (לנוכח הצהרת נתניהו וגלנט - צ"ז) כי הוא מבין את המחלה. ברגע שהוא שמע אותי ואת הפרויקטור נחמן אש הוא הבין (לבסוף) שלא להמתין בין פתיחה לפתיחה זה אולי נחמד אבל אח"כ אפשר לחטוף. היחסים שלי עם נתניהו הם מעולים".

 

כיתה בעת הסגר. "העיקר  להיערך לשנת הלימודים הבאה" כיתה בעת הסגר. "העיקר להיערך לשנת הלימודים הבאה" צילום: רויטרס

 

 

אשר לסגירת מערכת החינוך אמר שר הבריאות: "קשה לי לשכוח את התלמידים בבית, כי יש לי אחד בבית - תלמיד בכיתה ז' שנשאר בבית. שמענו הרבה מאוד דיבורים מפי כל מיני אנשים, חלק מראשי רשויות, שיום אחד בא להם להילחם על המסחר בעיר ואומרים לא נאכוף הסגירה על עסקים ולמחרת אומרים נפתח את מוסדות תרבות ויום אחרי כן החינוך במקום הראשון. זה לא נקרא תעדוף. אילו ברמת המדינה מחליטים שהחינוך מעל לכל - אז צריך להבין את המשמעות. המסחר היה סגור, מסעדות, בתי מלון, תרבות הפנאי - כי לפתוח את כל מערכת החינוך זה אירוע. הילדים לא מתחסנים, מדובר ב-2.5 מיליון תלמידים. בניגוד לכל מיני אגדות אורבניות - הם כן חולים ומעבירים את המחלה, אז לצערי הרב חלק מילדים היו בבית חלק מהזמן. אני מקווה שנלמד להתנהג בזהירות והעיקר לממשלה הבאה, ניערך נכון לשנת הלימודים הבאה".

 

לגבי הקטנת היקף הקנסות למי שעובר על החוק והדחייה בחקיקה אמר השר כי "ההצעות שלנו היו יותר קיצוניות ממה שבסוף הגיע לכנסת. פניתי לכלל חברי הכנסת, בדקתי החרדים, גם בלי חרדים ורשימה משותפת - עדיין יש 90 חברי כנסת. זה לא עבר כי הח"כים באופוזיציה לא רצו לתמוך בחוק. אילו היה רוב לחוק, הוא היה מתקדם. נכון שהחרדים הם בבלוק שלנו ושותפים שלנו והכול טוב ויפה. אני מקווה מאוד שבשנה הזו אין לי פוליטיקה ואני לא עושה חשבונות מי יהיה איתי לאחר בחירות כמו שהנגיף לא עושה".

 

אדלשטיין אמר עוד כי הוא מקווה שלא נגיע לסגר בפסח לאחר הבחירות. "איך נעבור את האירוע הזה קשה לי לדעת. לכאורה, כולם צריכים להגיע לבידוד בית, אבל 70% לא שומרים על בידוד בית. יהיה לנו מצב מאוד מאוד לא פשוט בעקבות האירוע. אנו מכניסים את הצמיד הדיגיטלי לשפר קצת, אבל יהיה מאוד לא פשוט ונראה מה מצב התחלואה. אני חושש ומעריך שהיא תעלה. אבל אני מאוד מקווה שהתחלואה לא תעלה בזכות החיסונים, אם ההתחסנות תימשך. אני מקווה שגם אם נראה עלייה במספר המאומתים, אז מספר החולים הקשים לא יעלה".

 

לאחר הבחירות מקווה אדלשטיין להמשיך ולכהן כשר הבריאות: "אני בתפקיד הזה תרמתי את תרומתי הצנועה. היו גם כישלונות. אם תינתן לי הזדמנות, אני אשמח להמשיך ולכהן במשרד הבריאות גם בקדנציה הבאה. יש המון משימות שעדיין לא נגעתי בהן".  

x