כנס שוק ההון

"ב-2021 חברות טכנולוגיה ישראליות ימשיכו ליהנות מהנפקות Spac כדי להגיע לשוק"

כך לדברי אסף חומוסני מנהל פעילות נאסד"ק באירופה, מזרח תיכון ואפריקה בשיחה עם עו"ד אילן גרזי, ראש מחלקת שוק ההון בפרל כהן במסגרת כנס שוק ההון של כלכליסט. לדבריו, "מתוך 300 הנפקות בנאסד"ק ב-2020 שגייסו 77 מיליארד דולר, 30% היו הנפקות של Spac ואני מאמין שהמגמה הזו תימשך"

נעמי צורף 13:0027.01.21

 

 

"מתוך 300 הנפקות בנאסד"ק ב-2020 שגייסו 77 מיליארד דולר, 30% היו הנפקות של Spac ואני מאמין שהמגמה הזו תימשך גם בשנת 2021 וחברות טכנולוגיה ישראליות ימשיכו להנות מעוד דרך להגיע לשוק", אמר אסף חומוסני מנהל פעילות הנאסד"ק באירופה, מזרח תיכון ואפריקה בשיחה עם עו"ד אילן גרזי, ראש מחלקת שוק ההון בפרל כהן, שהתקיימה במסגרת כנס שוק ההון של כלכליסט. חומוסני הסביר כי למעשה ה-Spac קיימים כבר משנות ה-90, אולם בשנים האחרונות הם מושכים יותר תשומת לב. "המשמעות של Spac היא שהמשקיעים או הספונסרים של אותו Spac מגיעים לשוק ומבקשים כסף כדי להשקיע אותו בחברה פעילה. התפקיד שלהם זה לגייס כסף ממשקיעים בשוק הציבורי, להשקיע אותו בחברה ולמעשה למזג אותה לתוך אותו ה-Spac".

 

חומוסני ציין כי ל-Spac יש אורך חיים ממוצע של 24 חודשים, כך שאם אותם ספונסרים לא הצליחו למצוא חברת מטרה בזמן הזה, ה-Spac מתפרק. "מה שראינו בשנה האחרונה זה את אותם Spacs שגייסו כסף לפני שנתיים-שלוש מגיעים לשוק וממזגים לתוכם את חברות המטרה. בתקופה של הקורונה שהייתה מאופיינת בהרבה חוסר ודאות, האטרקטיביות של ה-Spacs עלתה כי במהלך הזה יש למעשה ביטול של אי הוודאות שקיימת במצב של חברה שמנפיקה באופן רגיל מבחינת תנאי השוק, התנודתיות וכו' וזה מה שהופך את ה-Spac לכל-כך אטרקטיביים".

 

מימין אילן גרזי ואסף חומוסני מימין אילן גרזי ואסף חומוסני

 

איך אתם רואים את השפעת משבר הקורונה על שווקי ההון בעיקר בארה"ב ובדגש על הנאסד"ק? גם מבחינת סיכום של 2020 וגם מבחינת צפי ל-2021

"2020 הייתה שנת שיא מבחינת הנאסד"ק. נכנסו אליה אחרי ש-2019 הייתה מאוד חזקה עם 182 הנפקות וצפינו שקצב ההנפקות יישמר. כאשר הקורונה הגיעה במרץ הייתה אי ודאות מאוד גדולה לגבי איך המשך השנה יראה. באפריל מתבצע בדרך כלל הרוד שואו - שבועיים של פגישות עם משקיעים בו מנסות חברות לגייס כסף כדי להנפיק ולהפוך לחברות ציבוריות. התהליך הזה נקטע באמצע בגלל הקורונה אבל אותן חברות החליטו להשלים אותו בצורה וירטואלית וראינו שמהר מאוד השוק התאים את עצמו לעבודה וירטואלית וכך תהליך שלפני הקורונה לקח שבועיים התקצר מאוד והסתכם ב-4 ימים בלבד. החברות האלה למעשה הצליחו לעבור תהליך הנפקה באופן וירטואלי ובמקביל השווקים תיקנו את עצמם יחסית מהר כך ש-2020 הפכה להיות שנת שיא מבחינת הנאסד"ק עם 300 הנפקות ותשואה ממוצעת של 50% להנפקה, נראה שהשוק פתוח להנפקות ויש בו תיאבון כך שאנחנו צופים שזה יימשך לתוך 2021".

 

איזו השפעה תהיה לבחירות בארה"ב על שווקי ההון ועל המשך אותה פריחה שראינו ב-2020?

"חוסר הוודאות ירדה ברגע שמשקיעים הבינו מה קורה בארה"ב מבחינת הרכב הסנאט למשל, או ההבנה שהממשל החדש יוכל ליישם את אותה מדיניות שהצהיר עליה. כשזה קורה משקיעים מרגשים הרבה יותר בנוח להשקיע. במקביל כולם יודעים מה ההצהרות של ביידן בתחום האנרגיה הנקייה וזה משתקף בסקטור ובכל מיני מדדים שעוקבים אחריו. כל דבר שמוריד את אי הודאות של השוק משתקף ברמת הנוחות של משקיעים להמשיך להשקיע בחברות".

 

איך אתה מסביר את הפער בין מצב הכלכלה הריאלית לעובדה שמדד נאסד"ק 100 עלה ב-2020 בכמעט 49%?

"אי הוודאות בנוגע לשאלות כמו איך חברות וממשלות יתאימו את עצמן למצב של עבודה מרחוק בעקבות הקורונה התפוגגה באיזור אפריל. המשקיעים הבינו שיש פה תהליך של האצה בהבשלה של סקטורים מסויימים. זה לא שכל השוק עלה באופן אחיד, אלא יש סקטורים כמו אי-קומרס למשל שעלו יפה בגלל שווי עתידי צפוי גבוה זאת לעומת סקטורים כמו תיירות ותעופה ששיקפו את ההתאוששות האיטית שכנראה תהיה להם מהמשבר".

 

על איזה תחומי פעילות תמליץ למשקיע שמתעניין בהשקעות בנאסד"ק בשנת 2021?

"אני חושב שנראה המשך מגמה של צמיחה בסקטורים שראינו שצמחו ב-2020. כל העולם של הרובוטיקה, הבינה המלאכותית, תעשיית השביבים, ביוטק וכו' יצמח ויירכב על הגל של הקורונה".

x