"מכירה? בולשיט - אפשר לבנות מישראל חברות של עשרות ומאות מיליארדים"

ניר זוהר, נשיא WIX, אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט ופסגות: "3-4 שנים קרו בתוך חצי שנה, ולכן גם אנחנו גדלנו דרמטית"; לדבריו, "עבודה מרחוק זו לא הדרך הטובה והנכונה לנהל חברה לאורך זמן"

שירות כלכליסט 14:5428.12.20

 


 

"גייסנו מתחילת הקורונה כמעט 700 עובדים, וכיום אנחנו מעסיקים 4,500 עובדים גלובלית, 2,500 מהם בישראל. בעלי עסקים קטנים הבינו שנוכחות אונליין של העסק היא לא הרחבה נחמדה או מותרות, אלא משהו קריטי. זה תהליך שקורה אמנם כבר כמה שנים, אבל השנה הוא הואץ דרמטית. 3-4 שנים קרו בתוך חצי שנה ולכן גם WIX גדלה דרמטית. זה קשה, משום שהן תהליכי הגיוס והן תהליכי קליטת העובדים עברו לאונליין" - כך תיאר את 2020 ניר זוהר, נשיא WIX, בראיון לסופי שולמן שהתקיים במסגרת ועידת התחזיות של כלכליסט ופסגות.

 

 

 

WIX, שפיתחה פלטפורמה להקמת אתרי אינטרנט וחנויות אינטרנטיות, צמחה במהירות בשנה החולפת על רקע הביקושים להקמת אתרי אי קומרס עם פרוץ מגפת הקורונה והגיעה לשווי שיא של 15 מיליארד דולר בוול סטריט, מה שהופך אותה לחברה הישראלית השלישית בגודלה אחרי צ'ק פוינט ונייס.

 

"היתה שנה מאוד חיובית מבחינתנו כעסק, אבל היתה גם שנה קשה. לטעמי האישי, עבודה מרחוק זו לא הדרך הטובה והנכונה לנהל חברה לאורך זמן", אמר זוהר. "לאנשים מאוד קשה לחיות באי-ודאות מתמשכת. ניסינו לנהל ולתקשר לעובדים כל דבר. למה הפסקנו טיסות לחו"ל, למה סגרנו את המשרדים. ייצרנו המון פעילות יזומה לא בתחום העבודה אלא פעילות פנאי לילדי העובדים, להורים שלהם ולא רק בישראל, אלא בכל האתרים שלנו. היו עשרות אלפי זומים של פעילות פנאי ותמיכה. שלחנו לעובדים דברים הביתה".

 

 

ניר זוהר ניר זוהר צילום: רועי מרגוליוס

 

רגע מכונן השנה שאתה זוכר ותיקח איתך קדימה?

"היו נקודות מפנה שאתה מבין איפה אתה חי. יומיים לפני מסיבת פורים החלטנו לבטל אותה. הוצאתי מייל שהאירוע שהיו אמורים להיות בו 1,500 עובדים. אז נפל האסימון.

 

"היום זה מאוד ברור, אבל במרץ אנשים לא הבינו. אני חיכיתי שהממשלה תודיע שאסור לעשות מסיבות פורים כי רובן לא התבטלו".

 

האם המומנטום החיובי בחברות ובמניות שרכבו על גל הקורונה יכול להימשך גם לאחר החזרה לנורמליות בעקבות התחסנות האוכלוסייה?

 

"אני לא יודע לנהל מניות, אבל מבין מה הביזנס שלנו מביא לעולם. גם ההורים שלי השנה פעם ראשונה שמו כרטיס אשראי באינטרנט והם לא יחזרו לאחור. וזה כמובן לא קרה רק להורים שלי, אלא לכולם. בעלי עסקים מבינים כמה הנוכחות באונליין חשובה. חלק מההצלחה שלנו נובע לא רק מקורונה, אלא ברכיבים חדשים שהוספנו למוצרים שלנו במהלך השנה. נראה יותר ביקוש למוצרים שלנו בתשלום. המטרה שלנו היא שחמש שנים מהיום אם את תרצי לשים משהו באינטרנט למכירה כמוצר או שירות ולא משנה מה הרקע , תפני ל-WIX וזה יהיה המקום הטוב ביותר".

 

עכשיו כשאתם הפכתם לאחת החברות הישראליות הגדולות, מה העצה שתיתן לחברות טכנולוגיה צעירות יותר?

 

"ריבוי חברות הטכנולוגיה שכבר נסחרות ועוד 5-10 שמתכננות הנפקה זו בשורה אדירה למשל הישראלי. קטונתי מלתת להם עצות כי הם כולם אנשים מבריקים, אבל מכך שהם הולכים להנפקות אני מבין שהם לא רוצים למכור ובצדק. אני אומר להם: 'לכו על זה. אל תאמינו לאף אחד. זה הכל בולשיט מוחלט. אפשר לבנות הכל מישראל, וחברות של עשרות מיליארדי דולרים. אני בטוח שיהיו לנו גם חברות של מאות מיליארדי דולרים".

x