ועידת התחזיות

איילת שקד: "אנחנו חושבים שצריך להחליף את נתניהו, לא להצטרף אליו"

שרת המשפטים לשעבר דיברה בוועידת התחזיות של כלכליסט בשיתוף בנק הפועלים ופסגות; עד כה, יו"ר מפלגתה, נפתלי בנט, נמנע מלהכריז במפורש אם יישב עם נתניהו באותה ממשלה; על הסגר השלישי אמרה: "קטסטרופה, התנהלות כושלת של הממשלה"; היא טוענת כי אין מנוס מקיצוץ במגזר הציבורי, כולל בפנסיות התקציביות

אביאור אבו 13:2727.12.20

 


 

"אין מנוס מקיצוץ במגזר הציבורי, בעיקר בשכר הגבוה, גם בפנסיות התקציבית", כך אמרה חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה, בוועידת התחזיות 2021 של כלכליסט בשיתוף בנק הפועלים ופסגות בית השקעות. עוד אמרה כי "אנחנו חושבים שצריך להחליף את נתניהו, לא להצטרף אליו". יצויין שיו"ר ימינה נפתלי בנט סירב עד כה לומר במפורש אם בממשלה הבאה יישב או לא יישב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לכן, הדברים של שקד חדשים ומהווים בעצם הבעת עמדה לפיה ימינה לא תשב עימו.

 

שקד התייחסה לתחילתו של הסגר השלישי ואמרה כי מדובר ב"קטסטרופה, התנהלות כושלת של הממשלה. זה נובע משורה של כישלונות בניהול. אני כבר שבועות רבים מתריעה על המחדל שיש בנתב"ג, עוד לפני שהתחילה הנהירה לדובאי. אמרתי שחייבים לחייב אנשים בבדיקה בנחיתה, ויומיים לפני העלייה למטוס במדינת היעד. לא השכילו לעשות סגרים נקודתיים בערים אדומות".

 

איילת שקד איילת שקד צילום: אלכס קולומויסקי

 

ציון נכשל לממשלה

"אני נותנת ציון נכשל לממשלה בטיפול בקורונה ובמשבר הכלכלי", המשיכה שקד, "התחלנו את המשבר עם 4% אבטלה וכרגע אנחנו עם מעל 20%, מהגבוהים בעולם. 800 אלף מובטלים ויהיו עוד בסגר השלישי. עצמאים קורסים, עולמם של אנשים חרב. מה שנתניהו עשה עם התקציב, שלקח אותו כבן ערובה בשעת משבר קשה ומנע את העברתו, זה פשוט פשע כלכלי".

 

מה היית עושה עכשיו כדי לסייע למובטלים?

"הייתי נמנעת מהסגרים הנוראיים, צריך סגרים דיפרנציאליים, צריך לטפל בנתב"ג. הממשלה לא חושבת יצירתי. לדוגמא קורסי הסבה תעסוקתית, לחלק ואוצ'רים".

 

האם לאחר הבחירות יש מצב שתשבו במשלה בראשות נתניהו?

"אנחנו נחליף את נתניהו, הוא עשה דברים חשובים למדינה לאורך השנים אבל זה נגמר. צריך הנהגה חדשה והדבר הנכון הוא שנפתלי בנט יחליף אותו. הוא לא עוד פוליטיקאי, הוא בא מהייטק, היה מנכ"ל של חברה, יזם, מנהל, וזה מה שהמדינה צריכה היום. אנחנו יכולים להקים קואליציה עם כולם, אנחנו לא מחרימים אף אחד, אף אחד לא מחרים אותנו. אני קוראת למפלגות הציוניות, מי שמאמינים במדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית, שימו את המחלוקות בצד, נקים יחד ממשלה טובה ומתפקדת".

 

ליברמן הציע שתתחברו איתו ועם סער ותיצרו גוש יחד עם יאיר לפיד.

"אין בזה שום היגיון. כדי להקים קואליציה צריך כמה שיותר מנדטים. כל מפלגה מאלה שמנית היא שונה עם קהלים שונים ולכן איחוד הוא אידיאולוגית מופרך וגם פוליטית לא נכון".

 

אולי בנט הכריז מאוחר מדי על התמודדותו לראשות הממשלה, אחרי סער שגרף ממכם שליש מהסקרים?

"זה לא מאוחר מדי, בנט אמר מראש שהוא יכריז כשיהיו בחירות, לא רצינו לעשות את זה קודם".

 

נפתלי בנט נפתלי בנט צילום: ynet

 

 

איזה שינויים וחידושים תציגו לקראת הבחירות?

"הדבר הכי משמעותי זה טיפול בכלכלה. הניהול הכלכלי כיום בלי פרמטרים, זה שאין תקציב זה בלתי נתפס, זה פגיעה אנושה במערכת החינוך, הבריאות, הביטחון. קודם לעשות סדר ולהעביר תקציב. לטפל בגירעון של מעל 100 מיליארד שקל".

 

נתניהו הציע לכם לתמוך בתקציב במקום ללכת לבחירות ולא הסכמתם

"לא הייתה קואליציה חלופית, ואנחנו חושבים שצריך להחליף את נתניהו, לא להצטרף אליו. התקציב צריך לכלול הרבה רפורמות ושינויים, כל מגזר יצטרך לשאת בנטל. לא יכול להיות שהמגזר הציבורי לא נפגע בכלל. לעומתו העצמאים, מאות אלפים בקריסה. נדרשים קיצוצים. אנחנו בבור שלאף אחד אין מושג איך ימלאו אותו חזרה. הממשלה רק מחלקת ומגדילה הגירעון, ובסוף אנחנו, הילדים והנכדים שלנו נצטרך לשלם את זה".

 

מה דעתך על הארכת דמי אבטלה מעבר ליוני?

"מקווה שעד אז כולם יתחסנו. החל"ת ודמי האבטלה חשובים למי שלא יכול להתפרנס, אבל מצד שני הם גם עודדו בערך 10%-15% של אנשים שמעדיפים לקחת את הכסף הזה ולא לחזור לעבודה".

 

בתור שרת מהשפטים לשעבר, מה דעתך על הפארסה בהסכם בין נתניהו לגנץ בעניין הגבלת זכויות שר המשפטים והגדלת הרוב בוועדה לבחירת שופטים?

"זו בדיחה עלובה, שרק תעשה נזק. כבר היום צריך רוב של 7 מתוך 9, שזה גם לא פשוט. הגדלה שלו תגרום לבחירה של שופטים בינוניים. נתניהו מכר את תיק המשפטים לאבי ניסנקורן וניסה לכפר על מה שעשה בכל מיני תיקוני חקיקה נקודתיים. כולם היו לא טובים, וטוב שלא צלחו".

 

בממשלה הבאה תהיי שרת המשפטים?

"הכול פתוח, זו בהחלט אופציה אבל אי אפשר לדעת. הציבור צריך לצאת בהמוניו ולהצביע לשינוי".

x