כנס הקמעונאות

רמי שביט: "הפעם נתערב בבחירות - רוצים נציגים שלנו בממשלה"

כך אמר הבעלים ומנכ"ל של המשביר לצרכן בפאנל "משק פצוע", שהתקיים בכנס המגזר הקמעונאי בישראל בעידן הקורונה, בהשתתפות אורן רווח מנכ"ל אסתי לאודר, והיזם אבי כץ

נורית קדוש 16:0122.12.20

"אנחנו כועסים על דרך קבלת ההחלטות במשבר הקורונה. כנראה שבקרוב יהיו בחירות ובשונה מהעבר, שלא התערבנו, כנראה שהפעם אנחנו נתערב כי אנחנו רוצים שינוי ורוצים שיהיו נציגים שלנו בממשלה ויקבלו החלטות יותר נכון".

 

כך הצהיר רמי שביט, מנכ"ל ובעל השליטה במשביר לצרכן 365, בפאנל "משק פצוע", שהתקיים בכנס המגזר הקמעונאי בישראל בעידן הקורונה של כלכליסט.  

 

 

שביט הסביר את הרצון להיות מעורב במערכה הפוליטית, בהבנה שיש צורך בייצוג של הענף בממשלה: "מה שקורה כרגע, זה שמגזרים מסויימים שמיוצגים בממשלה, מקבלים ועושים כרצונם ואנחנו לא יכולים לעשות כרצוננו".

 

מימין: רמי שביט ואורן רווח מימין: רמי שביט ואורן רווח

 

אבי כץ, מי שייסד רשתות קמעונאות מוכרות כמו קופיקס, כפר השעשועים ופתח עם פרוץ המשבר רשת ליהלומי מעבדה, הטיל את האחריות למצב העסקים על הממשלה: "הממשלה לא אשמה שיש קורונה. הבעיה היא שיש קבוצת אנשים שאפשר להבין מהרזומה שלהם אפשר להבין שהם לא מבינים דבר בעסקים וביזמות ולא עסקו בזה. אם אנחנו היינו מנהלים את העסק כמו שהממשלה מתנהלת ומקבלים החלטות בהתאם להיכן שנושבת הרוח, היו סוגרים לנו את העסק".

 

כץ תקף ישירות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "הדבר הכי גדול שביבי עשה במסחר זה להיות סוכן מכירות של חנות רהיטים. כשביבי צריך ניתוח פיסורה הוא הולך רופא גסטרו, לי יש פיסורה כלכלית, תיקח אנשי מקצוע שמבינים בזה. מה קשה להבין בזה".

 

שביט ציין שהמדינה תמכה במשק, אבל לא בצורה הנכונה: "זה לא שהמדינה לא נתנה, הממשלה שפכה 100 מיליארד שקל, רק שהיא לא נתנה במקומות הנכונים. אנחנו לא רוצים שקל, רוצים שישקיעו בבריאות, בחינוך ובאכיפה נכונה. שבמקום שישב לי שוטר בכניסה לחנות וירשום לי דו"ח, שילכו למקומות שיש בעיה ועשו אכיפה. שולחים אנשים לאיי סיישל או לדובאי, שלמישהו יש אינטרס שם כנראה, אז אני צריך לסגור את החנויות בגלל זה? איזה הגיון כלכלי יש בזה?"

 

"זה רגע קריטי. חייבת להיות התערבות ממשלתית"

 

אורן רווח, מנכ"ל אסתי לאודר טען כי למרות שחלפו 10 חודשים מפרוץ המגפה, לא מאוחר לתקן: "אנחנו נמצאים עכשיו ברגע קריטי, בעיצומה של המגפה ולפני סגר שלישי וחייבת להיות התערבות ממשלתית. צריכה לקום ועדה משותפת יחד עם לשכת המסחר כגוף מייעץ לממשלה, לגבי איזו רגולציה צריכה לרדת, כדי להחזיר את העסקים לפעילות. זה נוגע לארנונה, להקלות במס שילוט ועוד". רווח הוסיף, כי יש לצעד כזה השפעה על יכולת בעלי העסקים לחזור לפעילות: "בגלל המסכות, מכירות הקוסמטיקה ירדו בעולם בלמעלה מ- 50%, אבל אנחנו ביצענו התאמות וזיהינו הזדמנויות ותחום הטיפוח נסק לשמים והצלחנו לצמוח בתקופת המשבר במאות אחוזים, אבל אם לא תהיה מעורבות ממשלתית, להרבה עסקים כולל לנו, יהיה קשה לחזור לפעילות".

 

שביט הלין על היתרון שיש לחברות בחו"ל במכירת אונליין לישראל, שלא בוטל גם בתקופת המשבר: "במקום שהממשלה תבטל מיד את הפטור ממע"מ כדי לסייע לעסקים מקומיים, השאירו אותנו חשופים. נעלי אדידס שאני מוכר, אפשר להזמין היום באונליין מחו"ל בפער של 17%. למה שיהיה הפרש? לפחות תפטרו אותנו באונליין מהמע"מ ותנו לנו אפשרות להשוות תנאים. אבל דואגים לאתרים הבינלאומיים במקום לדאוג לנו. המדינה לא מרוויחה שקל מזה שישראלי קנה מאתר חו"ל. כשאני מוכר, אני משלם ארנונה ושכר עבודה וגוזרים מזה מס על כל עובד ומשלם מס הכנסה".

 

למרות שבשלב זה נראה כי הממשלה תטיל סגר שלישי בעוד כשבוע וחצי, חושבים בעלי העסקים על פתיחת החנויות אחרי הסגר ונוכח החיסון שנכנס השבוע לשימוש: "כל ראשי המסחר יתחסנו נגד קורונה ונבקש מכל העובדים שלנו להתחסן לטובתם, לטובת המשפחות ולטובת הלקוחות. בכדי לעודד את העובדים, ניתן יום חופש לכל עובד שיתחסן, זו יוזמה שמריצים בשלכת המסחר מתוך הבנה שצריך לחסן את המדינה כמה שיותר מהר".

 

שביט לא שלל את האפשרות שהקניונים יאפשרו כניסה רק למחוסנים: "בכפוף לחוקיות המהלך, נבקש מהלקוחות תעודת חיסון. הקניונים הם הגוף היחידי שלקח אחריות במשבר והפיילוט שערכו בקניונים, הוכיח שזה המקום הבטוח ביותר להיות בו".

x