זירת ההשקעות

"כדאי להגדיל חשיפה למניות ולנזילות, ולהמתין להזדמנות בשוק האג"ח"

נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט, מתריע מרמת הסיכון בגל ההנפקות בבורסה: "מדובר בסטארט-אפים שמגיעים לציבור רק אחרי שלמוסדיים היתה נגישות אליהם, כך שהם קונים במחירים שאינם נכונים לטווח הארוך"

שירות כלכליסט 15:5915.12.20

"המניות אכן לא זולות, אבל בהיעדר אלטרנטיבה להשקעה, משקיעים ימשיכו להעדיף את השוק הזה. אנחנו רואים ש'במסלול הכללי' בתעשיית החיסכון ארוך טווח, שם נמצא רוב הציבור, היקף ההשקעה במניות כבר מגיע ל-40%, ולא אתפלא אם נגיע בשנים הקרובות גם ל-50% כמו בארה"ב", כך אומר נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות בבית ההשקעות אנליסט בכנס זירת ההשקעות של "כלכליסט" ואנליסט.

 

 

"צריך לזכור, החשיפה למניות לא תגיע בלי כאב של תנודתיות, זה טבען של מניות, וגם המחירים כאמור אינם זולים. אולם ביחס לאלטרנטיבה, מומלץ היום לבצע הקצאת יתר למניות ובמקביל להגדיל נזילות, תוך המתנה להזדמנות בשוק האג"ח", אמר רוקח בשיחה עם עירית אבישר מכלכליסט.

 

נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט

 

על אף ההמלצה לחשיפה גבוהה יחסית למניות, רוקח מתריע מפני גל ההנפקות בבורסה המקומית, שכולל 100 תשקיפים הנמצאים היום בקנה. "גל התשקיפים מתכתב עם טעמי הציבור להשקעה בכל מה שעתידני, ואנחנו רואים תשקיפים על תחומים כמו פודטק ורובוטיקה לניקוי פאנלים סולאריים. צריך לזכור שרוב ההנפקות הן סטרט-אפים, והם דבר בינארי - או שמצליח או שלא", אומר רוקח.

 

 

"נוסיף לזה את העובדה ששיטת ההנפקות בישראל שונתה, והיא הדירה את הציבור הרחב, כך שרק למוסדיים יש נגישות. זה לגיטימי להשתתף בהנפקה של סטארט-אפים, אבל צריך לזכור שזה מגיע לציבור הרחב אחרי שזה הונפק, ואחרי שרק למוסדיים היתה נגישות להנפקה. לכן נוצר מצב שקונים את המניות במחירים שלטווח ארוך אינם נכונים. אם משקיע יחליט לנסות את כל התחומים, וזה יהיה שיעור גדול מהפורטפוליו שלו, לא אתפלא אם ערכו יהיה רק מחצית מערכו הנוכחי בתוך שנתיים".

 

מה כדאי לעשות בצד הסולידי של התיק?

"איגרות החוב נסחרות בתשואה אפסית בטווחים הקצרים, זו לא פרנסה טובה לפנסיה, והריבית האפסית תישאר לפחות בשנתיים הקרובות, בטח בישראל. לכן הדרך הטובה ביותר זה להגדיל את הנזילות, ולהמתין - אם הכלכלה אכן תשתפר, אולי יהיו הפסדי הון באג"ח, ויווצרו הזדמנויות להיכנס להשקעה במחירים קצת יותר נוחים.

 

 

באג"ח הקונצרניות יש עוד הזדמנויות, אבל גם שם המרווחים נמוכים. אם בעשור האחרון אפשר היה לגלוש על האפיק הממשלתי ולעשות תשואות טובות, זה כבר לא המצב, ולכן כדאי להגדיל את המנייתי על חשבון האג"ח".

 

איזה סקטורים מעניינים להשקעה במניות?

"מניות הטכנולוגיה אמנם יקרות, אבל אי אפשר להתעלם מכך שיימשכו הכוחות בכלכלה הריאלית שהביאו למגמה החיובית. מכפילי הרווח אמנם גבוהים ועומדים על 35-30, אבל במציאות הנוכחית 30 זה ה-20 החדש.

יש גם סקטורים שנפגעו מהמשבר שמעניינים להשקעה, כמו בנקאות ותעשייה. אם תנאי המאקרו אכן ישתפרו, יהיה מתאם גבוה להתנהגות המניות האלה. גם הנדל"ן המניב שנפגע במשבר נמצא היום בתמחור לא רע, אם כי הוא לא יחזור מהר לרמות של טרום המשבר.

 

סקטור שיכול להפתיע הוא הפארמה - המכפילים נמוכים מהממוצע בשוק, ויש התפתחויות מדעיות בתחום. בנוסף, מדינות שפכו אליהם כסף, כדי לקרב את החיסון, כך שיכול להיות שזה סקטור שיפתיע לטובה".

 

מה צפוי בשוקי העולם בשנה הבאה, המשבר מאחורינו?

"אם לא נראה גרסה חדשה של הקורונה, נחזור לעולם צומח, אם כי הרבעון הראשון  עדיין יושפע מהמשבר. ארה"ב תצמח מעל 4% ואירופה אפילו יותר. זאת כי היא נפגעה יותר בגלל תלותה בתיירות, וגם כי לא היתה מספיק בתוך המהפכה הטכנולוגית. סין יכולה לצמוח אפילו ב-8%.

לגבי ישראל, היא יכולה לצמוח ב-4%-5% תוך ירידה באבטלה, אבל יעברו שנתיים-שלוש עד שנחזור לרמת האבטלה טרום המשבר, ולכן את ההתאוששות נראה בהתחלה בצריכה במשק".

x