שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

ועידת ישראל דובאי

יו"ר לאומי: "הסכמי השלום מייצגים את הבחירה להדליק את האור על פני החושך"

יו"ר בנק לאומי, ד"ר חאג' יחיא, בוועידת ישראל-דובאי הראשונה: "ככל שנשכיל להכיר אחד את השני, להבין את הצרכים של האחר, ולבנות יחסים ארוכי טווח המושתתים על אמון, כך נהפוך את הפוטנציאל העסקי בין המדינות לבר-קיימא"

נעמי צורף 10:3125.11.20

 

 

"השלום בין המדינות מעיד כי חזון שנראה רק לפני מספר חודשים בגדר נס, נס של ממש, הפך למציאות כבר בימינו אנו", כך לדברי יו"ר בנק לאומי, ד"ר חאג' יחיא, בנאום שפתח את ועידת ישראל-דובאי הראשונה של כלכליסט, בנק לאומי ורשת 13 הבוקר (ד'). יחיא הזכיר את חג החנוכה הקרב ואמר כי "החג טומן בחובו מספר עקרונות העומדים בבסיס של הסכמי אברהם שנחתמו בין ישראל, איחוד האמירויות הערביות, ובחריין: ניצחון בני אור על בני החושך, ולקיחת אחריות על עתידנו, תוך ראיית הטוב, ונקיטת פעולה אקטיבית בגבורה".

 

"החושך לובש מספר צורות ובא לידי ביטוי גם - בקיפוח, באפליה, בדעות קדומות, ובהחרמת האחר. כדי לגרש את החושך יש להציפו באור. אפילו נר בודד קטן יכול להתעצם ללפיד של אחווה, כבוד הדדי, סבלנות, ושלום כלל איזורי; זה תלוי רק בנו", אמר יחיא. "כנאמר בשיר החנוכה: "כל אחד הוא אור קטן, אך כולנו ביחד אור איתן".

 

יו"ר בנק לאומי, ד"ר חאג' יחיא יו"ר בנק לאומי, ד"ר חאג' יחיא צילום: אוראל כהן

 

 

יחיא אמר כי הסכמי השלום בין המדינות, המכונים הסכמי אברהם, הניחו את המסגרת המדינית לכינון שלום בין העמים. "הם ביטאו באופן המובהק ביותר את בחירת העמים שלנו להדליק ביחד את אור השלום על פני החושך של המלחמות".

 

יחיא הזכיר כי החודש נקראה פרשת "חיי שרה" המוכרת בשלוש הדתות האברהמיות: יהדות, נצרות ואסלאם, שעוסקת ברצונו של אברהם לרכוש את מערת המכפלה מידי עפרון החיתי לצורך הקבורה של שרה. "רכישת מערת המכפלה, המקודשת למוסלמים וליהודים עד היום, היא האזכור הראשון לביצוע עסקה בתנ"ך. כולנו כאן היום, בניו של אברהם, ממשיכי דרכו במימוש חזון זה בבסיס הוועידה כאן היום: הידברות, קיום עסקאות, ושיתופי פעולה כלכליים בדרכי שלום לטובת הכלל".

 

יחיא הזכיר בנאומו גם את חג המולד אשר ייחגג במהלך החודש הבא, וחג Diwali ההודי שנחגג לאחרונה המסמלים גם הם בדומה לחנוכה את ניצחון האור על החושך, וסיכם את דבריו בכך שהוא "מלא תקווה שדרכנו המשותפת לחתירה אחר השלום, תסלול גם את דרכם של עמים נוספים באיזור, להצטרף אלינו בַמסע להפצת האור והחיובי, למען עתיד טוב יותר לילדינו ולאיזור כולו. ועידת ישראל - האמירויות שיצאה היום לדרך, היא ביטוי של האור הטמון בהסכמי אברהם. ככל שנשכיל להכיר אחד את השני, להבין את הצרכים של האחר, ולבנות יחסים ארוכי טווח המושתתים על אמון, כך נהפוך את הפוטנציאל העסקי בין המדינות לבר-קיימא. בנק לאומי גאה בהובלת מימוש היחסים העסקיים בין המדינות, ויסייע בקידומם באמצעות ההון האנושי, הפיננסי, והעסקי, עם ניסיון שנצבר במשך 120 שנות פעילות".

 

יחיא גם פנה לדוברי הערבית שבאולם ואמר בערבית: "שמי סאמר חאג' מוחמד חאג' סאלים חאג' יחיא, אני בן הלאום הערבי, פלסטיני, מוסלמי, ישראלי ואמריקאי, יו"ר בנק לאומי, אחד מהבנקים המובילים והיציבים במזרח התיכון.

 

"עומדת בפנינו משימה נעלה – להעמיק את קשרי השותפות האחווה המחויבות ובראש ובראשונה את הקשרים האנושיים בינינו. אנחנו מצפים ללמוד מהניסיון העשיר שלכם ולשתף אתכם בניסיון העשיר שלנו. אנחנו כאן כדי לכבוש את האופק של שיתופי הפעולה הכלכליים והמסחריים ולהעשיר את כל הסקטורים ביתרונות שיצמחו מהשותפות שלנו".

x