ועידת אונליין

"האקלים הפוליטי מקשה עלינו להביא את מתווה הסיבים לוועדת כלכלה"

במסגרת אירוע האונליין "מהפכת הדור החמישי בדרך לכאן" אמרה לירן אבישר בן-חורין, מנכ"לית משרד התקשורת, שהם עובדים על מפה אינטראקטיבית שתפרט את פריסת התשתיות במדינה; בכל הקשור לסיבים אופטיים, אמרה שהשאיפה של המשרד היא שבתוך 4 שנים 80% ממשקי הבית יהיו פרוסים

אביאור אבו 15:0816.11.20

 

 

"פריסת דור 5 היא תהליך ו-2021 היא שנת מפתח. אנחנו נראה פריסת אנטנות הולכת ומתרחבת וכך גם גידול במספר המכשירים שנרכשים" – כך אמרה לירן אבישר בן-חורין, מנכ"לית משרד התקשורת, בשיחה עם אביאור אבו מכלכליסט, במסגרת אירוע האונליין "מהפכת הדור החמישי בדרך לכאן".

 

"המעבר מהדור ה-4 לדור ה-5 הוא מהפכה, ולא רק ברמת משתמשי הקצה ומהירות הגלישה שתגדל", אמרה אבישר בן-חורין. "זו המפכה ברמה הכלכלית, ההשפעות של כניסת הדור ה-5 הן מאקרו על הכלכלה הישראלית והן עידן דיגיטלי חדש".

 

למה שלא תדרשו מהחברות לפרסם מפה אינטראקטיבית עם פריסת האנטנות כדי שהצרכן יוכל להחליט האם כדאי לו לרכוש חבילת דור 5 יקרה יותר?

"תפיסת העולם שלנו שהכלי הרגולטורי הטוב ביותר הוא שקיפות, כי היא מעודדת תחרות. אנחנו מכוונים לזה גם במגזר הנייד וגם בנייח. אחת השאיפות שלנו היא שכשאתה עובר דירה תוכל לראות מי נותן לך איזה שירותים, איזה כיסוי יש לך, איזה קצבים אתה מקבל, האם מגיע לך לבית סיב אופטי ועוד. מפה אינטראקטיבית זה פרויקט גדול שהמשרד עובד עליו. כיסוי סלולרי זה אחד מהאתגרים שלנו ואנחנו נמצאים בעיצומו של התהליך שיאפשר לנו כמשרד לפתח עיניים יותר טובות וגם לאפשר לצרכן שקיפות ויכולת להבין מה הוא רוכש ומה הוא מקבל בפועל".

 

לירן אבישר בן חורין לירן אבישר בן חורין צילום: לע"מ

 

עד כמה אנחנו מאחור בכל מה שקשור לתשתיות ומה אתם עושים בעניין?

"אני נאלצת להגיד שמדינת ישראל אחרי עשור אבוד. אנחנו גם במהירות הגלישה בסלולר וגם במהירות בנייח נמצאים מאחורי מדינות כמו ליטא ואיראן. החלק המעודד הוא שאנחנו על סיפה של מהפכת תשתיות שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה בימים אלה. ראשית מתווה הסיבים האופטיים שיאפשרו מהירות של עד 1 ג'יגה. לאחרונה בזק הודיעה שתפרוס מיליון משקי בית בקצב משמעותי, HOT מבקשת להיכנס לפריסת הסיבים, פרטנר ו-IBC פורסות. יש תנועה משמעותית והשאיפה שלנו שבתוך 4 שנים נראה 80% ממשקי הבית פרוסים. סיבים ודור 5 קשורים אחד בשני, אם אין תשתית סיבים, נהיה מאוד מאותגרים בדור ה-5".

 

מדוע החלטת הממשלה בנושא הסיבים לא מתקדמת לחקיקה?

"יש קושי בתפקוד הכללי והאקלים הפוליטי מקשה עלינו להביא את מתווה הסיבים לוועדת כלכלה, כי לא מתכנסת ועדת שרים לחקיקה".

 

יש מחקרים שמוכיחים קשר בין אינטרנט מהיר לכלכלה יציבה?

"מחקרים בעולם מראים עלייה של 10 מיליארד בשנה בתוצר הלאומי, בישראל זה 1% בשנה. גידול של 3% בתעסוקה. 2 ימי עבודה מהבית בפריפריה. גידול בעסקים קטנים. גידול של 5% בתעשיית ההזנק, באזורים פריפריאליים. אינטרנט מהיר הוא מנוע הצמיחה של הכלכלה הישראלית, שנמצאת עכשיו במשבר עמוק".

 

איך אתם מעודדים את התעשייה לפתח חדשנות בסביבת דור 5?

"שוק הסלולר בשנים האחרונות לא מוטה השקעות. אנחנו רוצים לשנות את זה, כדי שנוכל לקבל מוצר איכותי. אחרי שעברנו את המכרז וניתנו רישיונות לחברות והתחילה הפריסה, אנחנו רוצים לעודד את תעשיית התקשורת במובנה הרחב, לרבות חברות הזנק ומשקיעים, להיכנס להשקעת. הכוונה ליישומי דור 5, בהם ישראל עוד יכולה להיות מובילה. כרגולטור תפקידנו לא להפריע אבל גם לאפשר ולייצר סביבה ותמריצים לתעשייה להיכנס ליזמות. דוגמה אחת זה הקול הקורא שהוצאנו עם רשות החדשנות, אליו הגישו כמה שחקנים הצעות מאוד מרתקות להקים קמפוסים ואתרי הרצה של הדור ה-5 ובסוף דצמבר נדע מי השחקנים שיקבלו מענקים".

x