שיחת ועידה

"דרוש ניצחון סוחף במרוץ הנשיאות כדי להרגיע את השוקים"

כך טוען אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות, שאמר את הדברים במסגרת הוועידה המקוונת של כלכליסט ופסגות בנושא הבחירות בארה"ב והשפעותיהן על הכלכלה. גרינפלד: "האיום הכי גדול על השווקים הוא שלא יהיו תוצאות ברורות לבחירות במשך תקופה ארוכה יחסית"

עדי ברק 15:2921.10.20

 

 

"לשווקים לא אכפת מי ינצח, העיקר שתהיה ודאות"; כך טוען אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות בשיחה עם שי סלינס מכלכליסט. גרינפלד אמר את הדברים במסגרת הוועידה המקוונת של כלכליסט ופסגות בנושא הבחירות בארה"ב והשפעותיהן על הכלכלה. "האיום הכי גדול על השווקים הוא שלא יהיו תוצאות ברורות לבחירות במשך תקופה ארוכה יחסית. בגלל גורמים כמו הבחירות בדואר למשל, ייקח בכל מקרה עד סוף השנה עד שכל הקולות יגיעו. טראמפ עשוי לערער וללכת לבתי משפט, וכך יש גם סיכוי שעד פברואר לא נדע מי ניצח".

 

 

אורי גרינפלד אורי גרינפלד צילום: רמי זרנגר

 

לדברי גרינפלד, דרוש ניצחון סוחף כדי להרגיע את השוקים - וניצחון כזה יתרחש אם המפלגה שממנה יצא המועמד שיזכה בנשיאות תזכה גם בשליטה בקונגרס. ניצחון כזה קריטי במיוחד בתקופה זו, שכן מגפת הקורונה עדיין משתוללת במערב ארה"ב ומרימה ראש גם בניו יורק. "בתרחיש כזה הנשיא הנבחר יוכל העביר בקלות תוכנית כלכלית לתמיכה במשק. מדובר במהלך חשוב כמובן בכל העולם, ובמיוחד בארה"ב - לאור החשיבות הגלובלית שלה".

 

"בחודשים האחרונים, ככל שביידן עלה בסקרים, השווקים ירדו", אמר גרינפלד. "החשש היה העלאת המסים שאליה הוא מכוון, מה שכמובן פוגע במניות. מצד שני, ביידן מדבר על תוכנית כלכלית עצומה, בהיקף של 3-4 טריליון דולר, כלומר הוא יזרים הרבה יותר כסף לכלכלה האמריקאית בהשוואה לטראמפ, שכן המפלגה הרפובליקנית מדברת על תוכניות סיוע בהיקף של כטרליון דולר. לכן נראה שהשווקים נרגעו".

 

"ברמה המקרו כלכלית, למרות שיש השפעה רבה לנשיא, הזהות שלו פחות משנה מדרך ההתנהלות שלו", טען גרינפלד. אחת הדוגמאות שדרכן יהיה ניתן לבחון את הדבר הוא התנהלות מלחמת הסחר עם סין. "הקורונה השכיחה קצת את מלחמת הסחר, היו דברים אחרים להתעסק בהם", מסביר גרינפלד. "אבל רק בימים האחרונים ראינו נתונים מדהימים מסין, שצפויה לצמוח בשנה הבאה ב-8-9%. רחוק מאוד מנתוני הצמיחה השליליים שצפויים לרוב העולם המערבי ב-2021. במובן הזה, סאגת מלחמת הסחר רק מתעצמת. סין קוראת תיגר על ארה"ב והעליונות הכלכלית שלה באופן גלוי, ולכן ברור שמלחמת הסחר לא מאחורינו. ארה"ב לא תרשה לסין להגשים את החזון שלה לזכות בעליונות הכלכלית בלי להתנגד".

 

"ההבדל הגדול יהיה בטיפול של טראמפ וביידן. אם טראמפ ייבחר, העניינים ימשיכו להיות מאוד רועשים ומתוקשרים. גם אם בידן ייבחר הוא יקשה על סין, אבל יכול להיות שהדברים יעשו בצורה דיפלומטית יותר ומשעשעת פחות. אולי אפילו יותר אפקטיבית".

x