"במובן מסוים אנחנו מתעוררים מחלום רע בשווקים"

את הדברים אמר ז'אן מוריס לאדור, ראש חטיבת מחלקת מחקר מניות ב-MSCI, במסגרת אירוע האונליין "השקעות בעידן אי-ודאות" של כלכליסט. לדבריו, חזרנו לרמה של תחילת השנה אבל יש מנצחים ומפסידים ברורים: כך למשל השוק בארה"ב עלה ב-10% והשוק בבריטניה ירד ב-20%, ויש הבדל של 50% בין סין שנמצאת בפסגה לאמריקה הלטינית

מעין מנלה 15:2419.10.20

 

 

"אולי מוקדם מדי לדבר על התאוששות מלאה, אבל מה שקרה בשווקים מתחילת השנה הוא שחזרנו לרמה של ה-1 בינואר - ובמובן מסויים זה כאילו שאנחנו מתעוררים מחלום רע. עם זאת, יש מנצחים ומפסידים ברורים: בחלוקה לפי מדינות, למשל, בשווקים המפותחים השוק בארה"ב עלה ב-10% והשוק בבריטניה ירד ב-20%. כך גם בשווקים המתעוררים, יש הבדל של 50% בין סין, שנמצאת בפסגה, לאמריקה הלטינית. מתרחשים שינויים אדירים בשוק שלכאורה חזר למצב הרגוע של לפני שנה"; כך אמר היום (ב') ז'אן מוריס לאדור, ראש חטיבת מחלקת מחקר מניות ב-MSCI בשיחה עם סופי שולמן מכלכליסט, במסגרת אירוע האונליין "השקעות בעידן אי ודאות".  

ז'אן מוריס לאדור ז'אן מוריס לאדור

 

לדבריו, הדבר שהפתיע אותו יותר מכל במשבר הוא מהירות ועוצמת התגובה של שוקי המניות - בהתחלה בירידות שערים, ולאחר מכן בעליות. במהלך משבר הקורונה מדד ACWI IMI MSCI, העוקב אחר שווקים מפותחים ומתעוררים, איבד שליש מערכו והגיע לשפל בחודש מרץ. במשבר בועת ההייטק בתחילת שנות ה-2000 נרשמה ירידה של 50%, ובמשבר הכלכלי העולמי נרשמה ירידה של 60% - אבל זה קרה לאורך מספר שנים ולא תוך כמה שבועות.

 

"המשבר הזה היה ברור מאוד וכולם ראו אותו. זה היה גלוי לעין, אנשים נכנסו לסגר, חברות הפסיקו לעבוד, בניגוד לבועת ההייטק או המשבר הכלכלי העולמי. מה שיותר מפתיע הוא ההתאוששות של שוקי המניות, ברגע שמקבלי ההחלטות התחילו להזרים כסף למערכת. מדהים לחשוב על כך, משבר הקורונה עוד לא נגמר, אבל שוק המניות העולמי חזר למצב החיובי, שבו היה לפני שנה", אמר.

 

לדבריו, במהלך המשבר ראינו התנהגות נורמלית של הענפים המחזוריים שנפגעו – המגזר הפיננסי, חברות הייצור והתעשייה שהיו נתונות ללחצים - ולעומת זאת הענפים היציבים כמו שירותי הבריאות, ענפי הצרכנות והשירותיים שעשו חיל. אבל שני מגזרים התנהגו באופן חריג. "הראשון הוא ענף האנרגיה שהיה נתון ללחצים כבדים בשל קריסת מחירי הנפט, בין היתר עקב מלחמת המחירים בין סעודיה לרוסיה. המגזר השני הוא חברות הטכנולוגיה שהיו אמורות להיפגע בזמן המשבר, אך למעשה זכו להצלחה לא מבוטלת. הן הצליחו ואפילו שגשגו משום שהמגזר הטכנולוגי זוהה כספק ראשי של פתרונות במהלך משבר הקורונה, במיוחד בתקופת הסגר", אמר.

 

בהשוואה למצב השוק העולמי לפני שנה, המגזר הטכנולוגי צמח בכמעט 30% וענף האנרגיה ירד ב-40%. "אני לא אגיד אם המגמה בתחום האנרגיה תימשך או שיבוצע תיקון גדול, אבל אנחנו שומעים מהלקוחות שיש התעניינות רבה במגמת-על ארוכת טווח בתחום הטכנולוגיה. ייתכן שהסביבה הנוכחית תרמה לכך, אבל אני חושב שהמשבר האיץ מגמה שכבר הייתה קיימת".
x