"אנו אופטימים לגבי מניות, מחזיקים פחות אג"ח אמריקאיות"

ראס קוסטריץ', מנהל השקעות בכיר בבלקרוק אמר באירוע האונליין של כלכליסט "השקעות בעידן אי-ודאות" כי הסקטורים שמהווים הזדמנות הם טכנולוגיה, תקשורת ובריאות וכן חברות תעשייה, כימיקלים ומפעלים ביטחוניים. לעומת זאת הם זהירים לגבי ענף האנרגיה שמצוי בקשיים בשלושת החודשים האחרונים

מעין מנלה 15:2519.10.20

 

 

למרות משבר הקורונה יש סקטורים שנותרו אטרקטיביים להשקעה והם מתחלקים לשני סוגים, כך אמר ראס קוסטריץ', מנהל השקעות בכיר בבלקרוק, בשיחה עם ירדן רוז'נסקי מכלכליסט במסגרת אירוע האונליין "השקעות בעידן אי-ודאות".

 

לדברי קוסטריץ', הסוג הראשון הוא חברות בתחומי הטכנולוגיה, התקשורת והבריאות שהן בעלות הסיכויים הטובים ביותר למנף את עסקיהן בסביבה שקיימת בעקבות המגיפה. חברות שהמודל העסקי שלהן נתמך על ידי רבים מהשינויים שהתרחשו בעקבות הקורונה כמו סחר אינטרנטי, מיחשוב ענן ואבטחת סייבר.

 

הסוג השני הן חברות עם כוח תימחור והיכולת למנף את המודלים העסקיים שלהם לקראת תחזית של שיפור כלכלי ב-2021 וכאן מדובר על חברות תעשייה, רכבות, מפעלים ביטחוניים, מפעלי ייצור וכן כימיקלים.

 

לעומת זאת תחום האנרגיה מחייב זהירות בהשקעה, סבור קוסטריץ'. "ענף האנרגיה מצוי בקשיים בשלושת החודשים האחרונים גם כשהשוק הרחב יותר ברוב המדינות גדל ויש לכך מספר סיבות: כולנו מודעים לסיבות ארוכות הטווח המשך ההתקדמות לעבר כלכלה מופחתת פחמן, לעבר 'ניטרליות פחמנית' במדינות רבות, המגמות האלה הן מכשול בטווח הארוך בעבור מספר חברות אנרגיה. הסיבה השנייה היא שעל אף הציפייה לשיפור בכלכלה העולמית הייתה פגיעה עצומה בביקוש. כשחושבים על השינויים שראינו, כמו אנשים שעובדים מהבית, כמו הקריסה של ענף התעופה כל זה בא לידי ביטוי בביקוש נמוך הרבה יותר לנפט בכל העולם. וזה אתגר נוסף בעבור חברות רבות בתחום האנרגיה", אמר.

 

למרות שהרבה מהנכסים של בלקרוק נותרו ללא שינוי גם נוכח המגיפה, כן היו שינויים בהרכב ההשקעות. לדברי קוסטריץ', "אנחנו מחזיקים פחות אגרות חוב אמריקאיות, ויש לכך מספר סיבות. הסיבה הברורה ביותר היא שהתשואות נמוכות בהרבה מכפי שהיו לפני התפרצות הקורונה. הסיבה הנוספת היא שמשקיעים נוהגים, ואנחנו לא שונים בכך מאחרים, להחזיק אגרות חוב ככלי לגידור או הקטנת הסיכון במניות והבעיה היא שבמצב הנוכחי עם שיעורי תשואה נמוכים אנחנו חושבים שאגרות חוב לא יהיו יעילות כמקטינות סיכון במניות כפי שהיו לפני שנה. מסיבה זו אנחנו מפחיתים את כמות אגרות החוב.

 

 

ראס קוסטריץ', מנהל השקעות בכיר, בלקרוק ראס קוסטריץ', מנהל השקעות בכיר, בלקרוק

 

"כמו כן, אנחנו מחזיקים פחות מהנכסים שלנו בדולרים אמריקאים שיעור ההשקעות בדולרים עדיין גבוה יחסית לרף שלנו אבל צימצמנו אותו במידה ניכרת. זאת תוצאה של השינוי בחשיבה שראינו בבנק המרכזי בארה"ב שגורמת לנו להאמין שהדולר צפוי להיחלש בהשוואה לתחזיות שלנו לפני המשבר", אמר קוסטריץ'.

 

לדברי קוסטריץ', ההתאוששות כבר מתרחשת, בהובלת סין וסקטורים מסוימים בארה"ב גם בתחומים שבדרך כלל לא מובילים ביציאה ממיתון כמו שוק הדיור האמריקאי או מכירות רכב. "יחד עם זאת, אני חושב שחלקים מסויימים בכלכלה העולמית יתאוששו לאט יותר. במיוחד שוק העבודה. למרות הירידה באבטלה אנחנו עדיין בתקופה של חוסר תעסוקה גבוה יחסית. אנחנו חושבים אנחנו חושבים שיעברו מספר שנים עד ששוק העבודה העולמי ושוק העבודה האמריקאי יחזרו לרמתם בתחילת 2020. המשקיעים צריכים להבין שההתאוששות לא תהיה אחידה ותתרחש במקומות שונים ובמגזרים שונים של הכלכלה. זאת תהיה פונקציה של התמריצים שיינתנו אבל גם פונקציה של העובדה שחלקים מסויימים של הכלכלה כמו תחום הטכנולוגיה, שירותי הבריאות והדיור, יתאוששו בקלות רבה יותר לעומת חלקים אחרים של הכלכלה. כמו תחום המלונאות, התיירות והאנרגיה".

 

השאלה מי יהיה בבית הלבן אחרי הבחירות בארה"ב פחות חשובה לשווקים מאשר נושאים אחרים, אומר קוסטריץ'. "אם בוחנים את ההיסטוריה טבעי להתמקד בבחירות, במיוחד בבחירות האלה שמציגות שתי חלופות כל כך מנוגדות מבחינת סגנון הממשל. באופן כללי הכלכלה צמחה בלי קשר למי נמצא בבית הלבן ויש נטייה להפריז בחשיבות השפעתן של המפלגות הפוליטיות. יחד עם זאת, יש כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב. הדבר הראשון הוא שהשאלה היא לא רק מי יזכה בבחירות לנשיאות, בשלב הזה כמובן, סגן הנשיא ביידן מוביל בסקרים. חשוב גם מה יהיה הרכב הסנאט, הבית העליון של המחוקק בארה"ב. יש לכך חשיבות רבה מכיוון שהתוצאות צפויות להיות צמודות. כיוון שארה"ב אינה דמוקרטיה פרלמנטרית זה אפשרי שסגן הנשיא ביידן ינצח בבחירות אבל הרפובליקנים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט. הנסיבות שיווצרו יהיו שונות מאוד בעבור הממשל הדמוקרטי, ויהיה קשה הרבה יותר להעביר חוקים בתחום המסים והתקציב.

 

"שנית, במקרה שנראה ניצחון דמוקרטי מלא, שביידן ייבחר לנשיא והדמוקרטים ישמרו על הרוב בבית הנבחרים ויכבשו את הסנאט, אחת ההשלכות מבחינת השוק, בנוסף לסיכוי הסביר להעלאת מסים, תהיה 'חבילת חילוץ' גדולה מאוד. אני מאמין שחבילת החילוץ הזאת, או הסיכוי הגובר שהיא תאושר היא גם אחת הסיבות להתחזקותן של רבות מהחברות המחזוריות בארה"ב, חברות תעשייה וייצור חומרי גלם מפני שהמשקיעים מצפים לקבל סיוע נוסף מהממשל הפדרלי", סיכם קוסטריץ'

x