שבוע הסטארט-אפים

השר יזהר שי קורא לממשלה: "לאחד תחת משרד אחד את כל הגופים העוסקים בחדשנות"

שר המדע והטכנולוגיה שהגיע בעצמו מעולם ההייטק מקווה שיגיעו עוד אנשים מתחומו לפוליטיקה ואמר בשבוע הסטארטאפים של Google וכלכליסט כי הממשלה צריכה ללמוד לעבוד בעולם הדינאמי והמאוד יעיל של ענף ההייטק והחדשנות: "מעולם בו יש קשר ישיר בין מה שאתה עושה לבין מה שיקרה מחר ומחרתיים, חציתי לעולם שמתנהל בצורה הרבה יותר איטית, בירוקרטית ולפי הפרוטוקול"

צבי זרחיה 15:5013.09.20

"הממשלה צריכה להתאים את עצמה לדברים שקורים בתחום החדשנות בישראל ולאחד את כל הגופים העוסקים בנושא תחת משרד אחד"-כך אומר שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי בשבוע הסטארטאפים של גוגל וכלכליסט בשיחה עם צבי זרחיה כתב כלכליסט.

 

"הממשלה צריכה להתאים את עצמה בנושא החדשנות. אנו רואים ממשלות אחרות בעולם שתופסות את החדשנות כנושא בפני עצמו ומאגמות אותו תחת משרד לחדשנות, למשל: הרבה תחומים שונים שבעבר היו פזורים תחת משרדי ממשלה שונים. בישראל לצערי זה עוד לא קרה. הנה עוד דבר שהממשלה צריכה לעשות. אני לא רוצה לדבר על עצמי. אבל, יש מספר רשויות ומספר משרדים בממשלה שעוסקים כולם בחדשנות ובכלכלת החדשנות, והיה רצוי בעולם אידיאלי, שהממשלה תאחד את כולם תחת גוף אחד. אני מקווה שזה יקרה בשנים הקרובות. התפיסה הממשלתית וגם המלצות המומחים הם בכיוון הזה".

 

יזהר שי שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי שר המדע והטכנולוגיה

 

שי שהגיע אל הפוליטיקה מההייטק ומענף ההון סיכון הוסיף כי "אני צריך ללמוד להסתדר בנבכי הבירוקרטיה ובמסדרונות הממשלתיים. הממשלה צריכה להתרגל לעבוד בעולם הדינמי המאוד יעיל של ההייטק והחדשנות".

 

"יש חסר בכנסת ובממשלה בייצוג של אנשים שבאו מעולם העסקים ולא רק המהייטק. מי שנמצא שם רגיל לעשיה מאוד דינמית עסקית ויש קשר ישיר בין מה שאתה עושה לבין מה שיקרה מחר מחרתיים לטוב ולרע, ובטח בעולם ההינטק שהוא מרתק, דינמי וחדשני. פתאום אתה חוצה לעולם שמתנהל בצורה הרבה יותר איטית, לפי הפרוטוקול, ובצורה בירוקרטית, ממוסמכת המעבר לא פשוט. הייתי רוצה לראות יותר אנשי היטק ועסקים נמצאים בממשלה ובכנסת. אני לומד את המעבר. אני עדיין מסתגל. נכנסתי בתקופה מאוד סוערת שיש בה הרבה דברים שקורים".

 

שי מציע לממשלה להשקיע בתחום החלל האזרחי. "ישראל היא תעשיית חלל תעשייתי בטחוני. יש לנו לוויינים ביטחוניים מהמתקדמים בעולם. אנו יכולים לקחת את הפוטנציאל הזה ולהפוך אותו לתעשיה אזרחית. זו מגמה שמתרחשת בעולם. בחנו שווקים שונים בעולם וראינו תעשיות אזרחיות שצומחות סביב החלל האזרחי שפותחו עבור ריגול. יש להשקיע בתשתיות התעשיה הזו כדי להקים סטראטאפים ולעורר תעשיה שלמה. החזון לראות בעוד 10 שנים, משהו בדומה למה שקרה בתעשיית הרכב כך שנוכל לראות כ-300-350 חברות סטראפ בתחומי חלל. כ-50 חברות בינלאומיות אבל יש חברות רבות שיכולות לבוא לכאן. זוהי תעשיה מדליקה מרתקת עם הרבה מחקרים וטכנולוגיות פורצות גבולות. ניתן לייצר 30-40 אלף מקומות תעסוקה בתעשיית חלל אזרחית אזרחית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x