כנס הקנאביס

שרן השכל: "כל הזמן מרגישה מקלות בגלגלים לקידום נושא אי ההפללה"

הצעת החוק של הח"כית בנושא תקועה בוועדת הכנסת, והמשבר הפוליטי מרחיק את סיכויי חקיקת הלגליזציה בכנסת הנוכחית. השכל, שהשתתפה בכנס "כלכלת הקנאביס" של כלכליסט ומשרד "פרל כהן", כבר סימנה את המכשול: "שר המשפטים ניסנקורן נחרץ בעמדתו להעביר דווקא חקיקה ממשלתית"

צלי גרינברג 15:3414.09.20

 


 

 

ח"כ שרן השכל (הליכוד) רוצה לגליזציה, אבל שומרת על הצעת החוק הפרטית שלה לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל כתוכנית מגירה. בראיון לצבי זרחיה, הכתב הפוליטי של כלכליסט, סיפרה סגנית יו"ר הכנסת בכנס "כלכלת קנאביס" של כלכליסט ומשרד עורכי הדין "פרל כהן'" על ההבטחות שהופרחו להעברת החוק, ומי עשוי עוד לסכל אותו.

 

 

 

לפני כחודשיים התגבש צוות בינמשרדי לגיבוש חוק הקנאביס לישיבה ראשונה, ואיפה החקיקה בנושא עומדת כיום?

 

"התגבש צוות מקיף, מכל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, על מנת להסדיר את שוק הקנאביס, על בסיס המתווה החקיקתי עליו עמלתי, וכדי לקבוע מדיניות שמתאימה למדינת ישראל. נראה שאנו בדרך לדחיית פיזור הכנסת, כך שהצוות ימשיך לעבוד".

 

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: משרד המשפטים

 

ההצבעה על תקציב המדינה נדחתה ל-23 לדצמבר השנה, ואם הוא לא יאושר הכנסת תתפזר לבחירות. מה יקרה עם חוקי הקנאביס?

 

"ברור לי שהצוות הבינמשרדי לא יספיק לסיים חקיקה בזמן כה קצר, שכן הרפורמה להסדרה מלאה היא מקיפה. ולכן, על פי הסכמות שמפלגת הליכוד הגיעה אליהן מראש עם מפלגת כחול לבן, במידה שתוך שלושה חודשים לא תובא להצבעה הצעת החוק הממשלתית הנוגעת ללגליזציה, אקדם את הצעת החוק הפרטית שלי לאי הפללה של צרכני הקנאביס (שעברה בסוף יוני האחרון בקריאה טרומית בכנסת). זאת מתוך מטרה שהמשטרה תפסיק לרדוף את צרכני הקצה, ותתרכז בעבריינות האמיתית הנמצאת בשוק השחור, עם משפחות הפשע המבריחות דרך הגבול, ועוד. אין משמעות בלרדוף את המשתמש בביתו. וצריך לשחרר את המשטרה, בתי המשפט והפרקליטות, מכל ההתעסקות המיותרת בנושא".

 

אבל לפי ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד, כל הצעת חוק פרטית של ח"כ מהקואליציה מחייבת הסכמה של שתי המפלגות, האם יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, שר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן), תומך בקידום הצעת החוק כהצעת חוק פרטית?

 

"אני עומלת נמרצות כדי לוודא שהחקיקה הפרטית תעבור, כי אני מבינה את משמעות העניין בעוד כמה חודשים. יש עדיין המון התנגדויות בתוך הפוליטיקה הישראלית לנושא, אבל יש הזדמנויות מעטות בפוליטיקה הפנימית, שמאפשרות העברת חקיקה כזו. עד שהצלחתי לצלוח את הדינמיקה והפוליטיקה הפנימית, אחרי מאבק של ארבע שנים בכנסת הקודמת, אין לי עניין להתחיל את התהליך מחדש".

 

 

שרן השכל שרן השכל צילום: אבי מועלם

 

את מרגישה שמישהו שם לך מקלות בגלגלים? אולי החרדים? ואיזו קואליציה את מתכוונת לגייס כדי להעביר את החוק?

 

"כל הזמן מרגישה מקלות בגלגלים לקידום הנושא. החרדים לא שמחים לאשר את הדבר הזה. הכל כרגע בכאוס פוליטי, ויש מאבקים גדולים. אבל על הנושא יש הסכמה רחבה בקואליציה ובחלקים מהאופוזיציה. מקווה שכחול לבן יעמדו בהבטחת הבחירות שלהם לצד ההבטחה אליי. את הליכוד גייסתי לתמוך בחוק. מקווה לגייס גם את הסכמת החרדים, שיבינו שזה לא יפגע באוכלוסייה, אלא דווקא יטיב עימה. הופתעתי גם לגלות שח"כ בועז טופורובסקי מיש עתיד, עשה עבודה כדי לגבש תמיכה מסביב לחוק. בכנסת הקודמת חבריו למפלגה לא הגיעו להצבעה עליו, והצעת החוק נפלה. הפעם הם הצביעו פה אחד להעברת אי ההפללה, וטופורובסקי פועל מאחורי הקלעים לטובת החוק".

 

במידה שהצעת החוק הפרטית שלך לאי הפללה אכן תעבור קריאה שנייה ושלישת עד סוף דצמבר, מהם לוחות הזמנים לכניסתו לתוקף?

 

"המטרה היא לברך על המוגמר תוך 3-4 שבועות. כל עוד לא יהיה מי שיעצור ההחלטה בדרך. כמו שר המשפטים ניסנקורן שנחרץ בעמדתו להעביר דווקא חקיקה ממשלתית. החקיקה, אגב, תקועה בוועדת הכנסת אצל ח"כ איתן גינזבורג. היא הייתה יכולה לעבור כבר לפני שבועיים לוועדת הבריאות וכבר לעבור קריאה ראשונה. המטרה אפשרית, כל עוד לא יעצרו אותי".

x