שיחת ועידה

עמוס גלעד: "אסור שמדינות המפרץ יקבלו את מטוסי ה-F35"

ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי אמר בכנס הזדמנויות במפרץ של כלכליסט, כי "יש חשיבות עצומה להרחבת היחסים של ישראל עם כל מדינות ערב - זה מכפיל כח אדיר ופותח המון אפשרויות. אם יהיה שלום עם סעודיה זו תהיה פריצת דרך משמעותית"

מאיר אורבך 15:1126.08.20

 

"לא נלחמנו עם מדינות המפרץ ואין כאן בתי קברות כמו במקרה של מצרים וירדן, אבל העולם הערבי כעיקרון הוא במצב מלחמה עם ישראל. יש חשיבות עצומה להרחבת היחסים של ישראל עם כל מדינות ערב - זה מכפיל כח אדיר ופותח המון אפשרויות", אמר עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, בשיחה עם סופי שולמן בכנס הזדמנויות במפרץ של כלכליסט.

 

"אם אתה מתמקד רק ביחסים ביטחוניים סודיים, זה כמו עץ עם שורש אחד שחשוף לסערות פוליטיות", אמר גלעד. "נורמליזציה זה אומר כח, עוצמה ושורשים עמוקים ואפשרויות להרחיב את שיתופי הפעולה למגוון רחב של תחומים:כלכליים, טכנולוגיים, רפואיים ומדעיים. זה נותן פירות שלום ופירות שלום מחזקים עוד יותר את השלום. זה קרה גם עם מדינות אחרות".

 

לדברי גלעד, "צריך לחתור להסכמים נוספים ואני בעיקר חולם על סעודיה שהיא מדינה ענקית, עתירת כח ושומרת המקומות הקדושים. אם יהיה שלום איתה זו תהיה פריצת דרך משמעותית. איחוד האמירויות היא מדינה יוצאת דופן במפרץ מבחינה איכותית, ולכן הסכם השלום איתה הוא משמעותי".

 

"אנחנו חיים כאן באזור על כמה אדנים", המשיך גלעד. "הראשון הוא עוצמת צה"ל האדירה. השני זה דימויי העוצמה של צה"ל, וזה לא פחות חשוב ולפעמים יותר. לישראל יש דימוי שהיא מסוגלת להביס כל אויב. וחשוב מהכל הוא היתרון המשמעותי של חיל האוויר לעומת מדינות אחרות שאפילו מוכר בחוק האמריקאי שמחוייבת לשמור על היתרון האיכותי של ישראל.

 

"שר החוץ האמריקאי פומפאו אמר כאן שארה"ב מחוייבת לשמור על היתרון האיכותי של ישראל אבל ברגע שאתה מספק מערכות פורצות דרך אתה מערער זאת. זה לא שאבו דאבי תתקוף אותנו מחר, אבל אם היא תקבל מחר גם אחרות ירצו. המזרח התיכון הוא מקום הפכפך. טורקיה שהיתה מדינת-אחות היא עכשיו אויב מר, איראן היתה מדינת-אחות והיא עכשיו מאיימת על קיומה של ישראל. לכן, אם רוצים שלום לאורך זמן, חשוב שעוצמתנו ודימויי עוצמתנו יישארו לאורך זמן.

 

"בעבר תת שר החוץ האמריקאי התחייב באבו דאבי שארה"ב לא תספק מטוסי F35 לאף מדינה ערבית. אסור שהם יקבלו את המטוסים האלה", סיכם גלעד.

x