שיחת אונליין

מנכ"לית פארמה ישראל: "האתגר הנוכחי - הנגשת התרופות והחיסונים לכמה שיותר אנשים"

כך לדברי אפרת כהן בכנס הבריאות של כלכליסט. לדבריה: "יש כרגע כ-3,000 מחקרים קליניים בעולם - עבור 500 תרופות וחיסונים נגד הקורונה". היא מציינת כי "חברות התרופות התגייסו לפעול בשלושה צירים מרכזיים. הציר הראשון והחשוב ביותר הוא הליך מואץ של מחקר ופיתוח תרופות"

הגר רבט 15:3319.08.20

 

אפרת כהן, מנכ"לית פארמה ישראל, מספרת בכנס הבריאות של כלכליסט בשיחה עם אדריאן פילוט על ההתגייסות של חברות התרופות למלחמה בקורונה, ועל הזינוק הטכנולוגי שמאפשר להן לעשות זאת בצורה מהירה פי כמה וכמה מאשר במשברים קודמים. לדבריה: "חברות התרופות התגייסו לפעול בשלושה צירים מרכזיים. הציר הראשון והחשוב ביותר הוא הליך מואץ של מחקר ופיתוח תרופות והוא מתקדם בקצב מסחרר, בין השאר בשל הידע האדיר שנצבר בתעשייה בעשרות השנים האחרונות.

 

אפרת כהן, מנכ"לית פארמה ישראל אפרת כהן, מנכ"לית פארמה ישראל

 

"יש כרגע כ-3,000 מחקרים קליניים בעולם עבור 500 תרופות וחיסונים נגד הקורונה. רק לשם השוואה לקח 150 שנה מהתפרצות מחלת הפוליו ועד שהצליחו לזהות את כל רכיבי הנגיף ובקורונה זה לקח שבועות ספורים בלבד לרצף את הגנום המלא.

 

לדברי ד"ר כהן, "האתגר הנוכחי הוא כיצד אפשר יהיה להגיש את התרופות והחיסונים לכמה שיותר אנשים וכמובן להבטיח שהם עומדים בכל הפרמטרים של איכות בטיחות ויעילות. הציר השני הוא טיפול בחולים שאינם חולי קורונה - שמירה על רצף טיפולי והבטחה של שרשרת האספקה של תרופות ומדינת ישראל ביקשה כבר בתחילת המשבר להגדיל מלאים וחברות התרופות נענו. עם זאת האתגר הוא להבטיח שאותם חולים שנמצאים בקבוצת סיכון אכן יקבלו טיפול וכמובן שאנשים יגיעו להיבדקת על מנת לגלות בגילוי מוקדם מחלות כמו סרטן, סוכרת מחלות כלי דם ואחרות".

 

"הציר הפעולה השלישי הוא שיתוף פעולה של התעשייה וממשלות ורשויות בריאות ברחבי העולם. גם בישראל הוגשו עשרות בקשות רישום לתרופות לחולי קורונה והליכי רישום שבד״כ לוקחים חודשים לקחו ימים, אנחנו מדברים על שיפור מדהים ברגולציה והאתגר הוא לשמר את היתרונות האלה גם כשנחזור לשגרה. משרד הבריאות החל לאסוף מהתעשייה לקחים ותובנות.

 

"נקודה מקומית אחרונה היא שיש כאן אפשרות אדירה להגדיל את ההשקעות בישראל בכל מה שקשור לפיתוח תרופות. תעשיית מדעי החיים כאן ענפה מאוד אבל פחות מהצד של פיתוח התרופות ועם תמיכה של משרד הבריאות וחברות רב לאומיות יהיה אפשר לעשות הרבה יותר".

x