מחיר הסיפוח

איתמר רבינוביץ': "צריך לשאול מתי מדיניות החוץ של ממשל טראמפ הצליחה"

כך לדברי איתמר רבינוביץ פרופסור להיסטוריה של המזרח התיכון, ושגרירה לשעבר של ישראל בארצות הברית בכנס "מחיר הסיפוח" של כלכליסט. לדבריו, מצפון קוריאה ועד איראן לא נזקפה לממשל טראמפ אף הצלחה, ולכן יש סימן שאלה בתליית העתיד שלנו בממשל שהרקע שלו במדיניות חוץ "מאוד לא מרשים"

שירות כלכליסט 18:4015.07.20

 

"בשלב מוקדם בכהונה שלו טראמפ ראה את האפשרות לקדם פתרון ישראלי פלסטיני כדרך שלו לקבל את הנובל, ואני חושב שכשהוא דיבר על עסקת המאה הוא ראה את זה לנגד עיניו. הוא מבין שזה רחוק ממנו עכשיו, הוא לא מועמד לשום נובל, ולמען האמת אותם ישראלים שתולים יהבם בטארמפ צריכים לשאול את עצמם באיזו סוגיה של מדיניות חוץ הממשל הזה הצליח, מצפון קוריאה ועד איראן אין לו שום הצלחה.

 

"לכן לתלות את העתיד שלנו בממשל שעד כה הרקע שלו במדיניות חוץ מאוד לא מרשים מעורר סימן שאלה גדול", כך אמר איתמר רבינוביץ פרופסור להיסטוריה של המזרח התיכון, ושגרירה לשעבר של ישראל בארצות הברית בפאנל בהנחיית הגר רבט בכנס "מחיר הסיפוח".

 

 

 

לדבריו, לאירופה יש כוח רך שהיא יכולה להפעיל על ישראל במידה ויתרחש סיפוח שכולל חרם ואף חידוש ההסכם הורייזן 2020, שהוא המקור החשוב ביותר לכספי מחקר ולקשר עם העולם המדעי ואנחנו עלולים לשלם מחיר כבד בתחום הזה באירופה.

איתמר רבינוביץ, כנס מחיר הסיפוח איתמר רבינוביץ, כנס מחיר הסיפוח צילום: עמית שעל

 

 

ד"ר דנה וולף, מומחית למשפט בינלאומי וניהול משא ומתן מהמרכז הבינתחומי הרצליה, אמרה כי הקהילה הבינלאומית לא שינתה את עמדתה והיא חושבת באופן מובהק שסיפוח הוא נגד הדין הבינלאומי. "מה שכן השתנה הוא שסיפוח שהיה מילה גסה עד לפני כמה שנים היום הוא אופציה שקיימת על השולחן בתמיכה אמריקאית. במובן הזה אלה התומכים בסיפוח יכול להיות והעניין הזה יעשה להם שירות. כמובן שהאמריקאים התכוונו לתוכנית כוללת שבקצה שלה הייתה מדינה פלסטינית ולא כסיפוח חד צדדי, אבל סיפוח היא היום מילה מקובלת בשיח הבינלאומי".

 

לדבריה, כל עוד מדינת ישראל שומרת על אלמנט הזמניות, לא קובעת עובדות בשטח וכל עוד אנחנו נמצאים במרחב המשא ומתן, כשהסרבנות המתמשכת של הפלסטינים גם עובדת לטובת ישראל, אז המנעד שלנו יחסית רחב. אבל ברגע שקובעים עובדות בשטח ומרחיקים את אופציית המשא ומתן אנחנו מקבעים את בואם של ארגונים בינלאומיים להחליט בשבילנו מה יהיו הגבולות של המדינה הפלסטינית העתידית. "ישראל לא רוצה שבסופו של דבר גוף שלישי יקבע איך זה ייגמר".

 

 

דנה וולף, כנס מחיר הסיפוח דנה וולף, כנס מחיר הסיפוח צילום: עמית שעל

 

אל"ם (מיל') עו"ד פנינה שרביט ברוך, חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי אמרה כי כל הנושא הפלסטיני די הפסיק לעניין את העולם וכל הדיון בנושא הסיפוח החזיר את הנושא הפלסטיני לשיח וזה לאו דווקא חיובי לישראל.

 

לדבריה, "מה שמפריע לקהילה הבינלאומי היום בסיפוח הוא שני נושאים. האחד זה עד כמה המהלך הזה הולך להכשיל את רעיון שתי המדינות. הנושא השני הוא ההפרה של המשפט הבינלאומי. מבחינת העולם המערבי, בפרט אירופה והאיחוד האירופי זה מבחינתם קצת כמו התורה, זה מה שמחזיק אותם ביחד. הם מאוד מוטרדים מצעדים שיש בהם התנגשות חזיתית ואפילו מופגנת עם המשפט הבינלאומי", היא אומרת. לכן, הקהילה הבינלאומית תיאלץ להגיד לכל צעד של סיפוח.

 

פנינה שרביט ברוך, כנס מחיר הסיפוח פנינה שרביט ברוך, כנס מחיר הסיפוח צילום: עמית שעל

 

"לא צפויה החלטה של מועצת הביטחון עם סנקציות על נגד ישראל, בוודאי לא תחת הממשל הזה. אבל יש שיתופי פעולה ותמיכה בישראל כולל בבית הדין הבינלאומי בהאג של מדינות שונות כמו גרמניה ואוסטריה שלא תינתן. השורה התחתונה היא שאם לצעד הזה היה איזשהו היגיון, עם תכנית כוללת אולי היה שווה לשלם מחירים מסויימים ואז גם אפשר היה להסביר אותו יותר. ברגע שנעשה צעד שיש לו מחירים ברורים ולא ברורה התועלת שלו אז נשאלת השאלה למה לשלם מחיר כלשהו על צעד שלא ברור מה הוא אמור להשיג", אמרה.

x