מחיר הסיפוח

"סיפוח יהיה זריקת עידוד לתנועת ה-BDS ולדה-לגיטימציה של ישראל"

סר מיק דייויס, לשעבר מנכ"ל המפלגה השמרנית הבריטית, אמר בכנס הסיפוח של כלכליסט, כי "אחד ההיבטים הטרגיים בסיפוח, אם אכן יתרחש, הוא שהנזק הפוליטי, הדיפלומטי, לדמוקרטיה ולכלכלה יהיה מעשה ידיה של ישראל בעוד שבכל הנוגע לסוגיות האמיתיות – מוסדות המדינה נכשלים במשימתם"

שירות כלכליסט 17:3015.07.20

"סיפוח יהיה פרס עבור אויבי ישראל. זאת תהיה זריקת עידוד לתנועת ה-BDS ולדה-לגיטימציה של ישראל. הקריאות להטלת עיצומים על ישראל לא יהיו עוד נחלת ארגוני שמאל שוליים וקיצוניים, אלא חלק מהזרם המרכזי של השיח הפוליטי", כך אמר היום (ד') סר מיק דייויס, לשעבר מנכ"ל המפלגה השמרנית בבריטניה בכנס הסיפוח של כלכליסט. 

 

 

לדבריו, הניסיון לבודד את ישראל ולנדות אותה מקהילת האומות יעוגן בחוק הבינלאומי, ויזכה ללגיטימציה שלא נהנה ממנה עד כה.

 

 

 

"ממשלת בריטניה, וממשלות בכל רחבי אירופה, יהיו נתונות ללחץ הולך וגובר לסמן את תוצרת ההתנחלויות ולבטל את הסכמי הסחר החופשי בין ישראל לבריטניה והשוק האירופי", אמר דייויס. "סיפוח יגביר את הלחץ הזה, ויפגע בקשרי מסחר בשווי 7 מיליארד ליש"ט בשנה, עם בריטניה לבדה".

 

דיוויס אמר שהוא יכול לומר בוודאות שממשלת בריטניה היא פרו-ישראלית ולכן, כשראש הממשלה בוריס ג'ונסון פונה אל התקשורת הישראלית ומפציר בישראל לא לספח שטחים, ברור שההתנגדות לסיפוח, מקורה לא באויבי ישראל, אלא בידידיה.

 

"הנזק יהיה מעשה ידיה של ישראל"

 

בפתיחת נאומו הביע דיוויס זעזוע מעצם הצורך בעריכת כנס בנושא המחיר הכלכלי של הסיפוח לאור כל מה שקורה בעולם היום. "איך ייתכן שאנחנו עורכים ועידה בנושא המחיר הכלכלי של הסיפוח? מדינת ישראל ידעה להתמודד, להסתגל ולהתגבר על אתגרים ומכשולים רבים שנכפו עליה. אבל אחד ההיבטים הטרגיים הרבים הכרוכים בסיפוח, אם הוא אכן יתרחש, הוא העובדה שהנזק הפוליטי, הדיפלומטי, הנזק הדמוקרטי, הכלכלי יהיה מעשה ידיה של ישראל, בשעה שבכל הנוגע לסוגיות האמיתיות שכל ממשלה ישראלית צריכה להתמודד איתן, מוסדות המדינה נכשלים במשימתם".

מיק דייויס מיק דייויס

 

 

דיוויס ציטט מחקר שערכה תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", שמעריך שהמחיר של סיפוח מלא יהיה כ-15 מיליארד דולר, כ-13% מתקציב הממשלה לשנת 2018. גם סיפוח חלקי של אזורים מסוימים בשטח C יעלה כ-2.5 מיליארד דולר. וזאת רק ההתחלה, לפני ההתמודדות עם הסכנה שתפרוץ אינתיפאדה בעקבות קריסת הרשות הפלסטינית.

 

הוא הביע את חשש  מכך שכאשר המגזרים המשכילים והמתקדמים מבחינה כלכלית ובעלי המודעות הגלובלית בחברה הישראלית ייווכחו בהשפעה הפעולות של ממשלתם על החברה, הכלכלה והמעמד הבינלאומי של ארצם, רבים מהם יעזבו.

 

"הערך הייחודי של ישראל, היתרון האינטלקטואלי והתחרותי שלה, ייפגע אנושות במשך הזמן. איזו תועלת מציע הסיפוח שלמענה שווה לקחת את הסיכונים האלה? כשאני מתבונן בישראל, אני רואה אומה שוקקת חדשנות ורעיונות גדולים. 

 

"אבל אני גם רואה מדינה שניצבת בפני אתגרים מבניים ארוכי-טווח שהוזנחו במשך זמן רב מדי. הניעות החברתית המוגבלת בישראל היא מסוכנת. כחברה בארגון ה-OECD, הפערים בין עשירים לעניים הם יוצאי דופן בהיקפם. מדינת ישראל מתמודדות עם מגבלות בפריון העבודה כתוצאה מכישלון מתמשך להשקיע כנדרש בתשתיות.

 

"האחריות היומיומית של הממשלה לעודד את צמיחת השוק ולספק הזדמנויות לכל האזרחים, לא רק למעטים העוסקים בענף היי-טק, הוזנחה. מערכת החינוך אינה ממלאת את ייעודה, בוגרי בתי הספר הישראלים נמצאים בתחתית טבלת ה-OECD במתמטיקה, במדעים, בהבנת הנקרא ובפתרון בעיות.

 

"על מנת שישראל תוכל להמשיך ליהנות מרמת ביטחון של מדינות העולם הראשון היא זקוקה לכלכלה ברמה של העולם הראשון, וזה לא יקרה ללא עדכון ושיפור מערכת החינוך. סיפוח לא יפתור את הבעיות האלה, אלא יחריף אותן עקב הקצאת משאבים להתמודדות עם השלכותיו ארוכות-הטווח", סיכם דיוויס. 

 

x