מחיר הסיפוח

לפיד: "משמעות הסיפוח היא מדינה דו לאומית - וסוף הציונות"

יו"ר האופוזיציה אמר את הדברים במסגרת כנס מחיר הסיפוח של כלכליסט. לפיד: "הפלסטינים, ישראל והעולם יבינו שפתרון שתי המדינות מת, ואם הוא מת ישראל תצטרך לשלוט ב-2.9 מיליון פלסטינים: לשלם להם ביטוח לאומי, לבנות להם בתי ספר ובתי חולים"

שירות כלכליסט 17:1113.07.20

 

 

 

"הבעיה עם סיפוח חד צדדי היא לא פוליטית. הבעיה עם הסיפוח היא שזה רעיון רע שיגרום לנו לשלם מחירים קשים ולא יביא לנו תועלת מעשית. זה בעיקר יגרום לזה שנתקע לנצח עם מיליוני פלסטינים, אסור לתת לזה לקרות"; כך אמר היום (ב') יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, במסגרת כנס מחיר הסיפוח של כלכליסט.

 

לפיד טען כי הסיפוח יוביל רק לדבר אחד - עוד סיפוח. "לא תהיה לנו ברירה: הפלסטינים, ישראל והעולם יבינו שפתרון שתי המדינות מת, ואם הוא מת ישראל תצטרך לשלוט ב-2.9 מיליון פלסטינים: לשלם להם ביטוח לאומי, לבנות להם בתי ספר ובתי חולים – זו מדינה דו לאומית, ומדינה דו לאומית היא סוף הציונות".  

יאיר לפיד בכנס מחיר הסיפוח יאיר לפיד בכנס מחיר הסיפוח צילום: עמית שעל

 

"הויכוח על הסיפוח נובע מזה שאין לממשלת נתניהו שום רעיון מסדר, אסטרטגיה או מטרה בנוגע לשאלה מה לעשות עם הפלסטינים. אם אבו מאזן הוא האויב, למה משתפים איתו פעולה? אם אוסלו זה אסון, למה לא ביטלו את ההסכמים? אם מותר לספח ולא צריך להקשיב לגויים, למה הוא לא עשה את זה לפני שנים, הרי הוא 14 שנה ראש ממשלה", אמר לפיד והוסיף שהסיבה לכל אלו לדעתו היא שאין אסטרטגיה סדורה ומוגדרת שממנה גוזרים פעולות. "הסיפוח זו לא תוכנית, זה דף שתלשו מתוך תוכנית. אף אחד לא עונה על השאלה מה הצעד הבא, לאן זה מוביל. אתה לא עושה צעד כזה אם לא ברור מה הצעד הבא".

 

לפיד אמר כי סיפוח יוביל לאלימות, יגרום לנזק ביחסים של ישראל עם המפלגה הדמוקרטית בארה"ב ויגרום לנזק חמור לכלכלה, שגם ככה נמצאת בהתרסקות. "אפשר לספוג את כל זה, רק מה המטרה? לאן זה יוביל? נתניהו לא עונה ולא במקרה. הוא יודע שסיפוח חד צדדי מוביל למדינה דו לאומית.

 

"תוכנית טרמפ החזירה לשולחן את פתרון שתי המדינות. נתניהו קיבל על עצמו את העיקרון הזה, כשהמתנחלים הבינו את זה הם הלכו לו על הראש בכל הכוח, הוא נבהל אז הוא הבטיח להם סיפוח. ההבטחה הזו נעשתה בלי עבודת מטה, בלי צה"ל, בלי בדיקה של ההשלכות המשפטיות ובלי חוות דעת אחת של משרד החוץ. זה לא מקרי. נתניהו ידע שאם יפעיל את הדרגים המקצועיים כולם ישאלו אותה שאלה – לאן זה מוביל, מה הצעד הבא".

 

לשיטתו של לפיד, "בשנים האחרונות המתנחלים שינו את הקמפיין הבסיסי שלהם והחלו לטעון שפתרון שתי המדינות הוא בלתי אפשרי כי עברנו את נקודת האל חזור, יש יותר מדי יהודים מעבר לקו הירוק ואי דרך לפנות אותם, כך שאין דרך לשנות את המציאות. זה לא נכון אבל זה לא רחוק מהמציאות. עוד דחיפה קטנה אחת וכבר אי אפשר יהיה להיפרד מהפלסטינים. הסיפוח עלול להיות הדחיפה הזו. המטרה שלי היא להיפרד מהפלסטינים על פי עקרון שתי המדינות. זה לא יהיה סוף הסכסוך, אנחנו לא נסכים לזכות השיבה ולא נחלק את ירושלים. הקונפליקט לא יגמר אבל זה יהיה 'נירמול' של הקונפליקט - הוא יתנהל בין שתי מדינות, אחת חזקה ואחת חלשה. הטרור לא יעלם אבל נשמור על מה שחשוב באמת: רוב יהודי מוצק במדינה עם גבולות מוגדרים, עם רשת ביטחון בינלאומית וקשרים עם מדינות ערב המתונות".
x