שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

יש למנוע מהסיוע הביטחוני האמריקאי לסייע לסיפוח חד צדדי

סיפוח חד צדדי יחתור תחת ההבנות ארוכות השנים בין ארה"ב, ישראל, הפלסטינים והקהילה הבינלאומית, ויחבל בכל סיכוי שנותר לפתרון שתי המדינות. לכן הצטרפתי להצעת תיקון לחוק תקציב הביטחון האמריקאי, לפיה ארה"ב תמשיך לספק 3.8 מיליארד דולר לישראל בסיוע שנתי, אך לא יהיה ניתן לעשות בו שימוש לקידום סיפוח חד צדדי

סנאטור כריס ואן הולן 08:3709.07.20

הסיוע הביטחוני שארה"ב מספקת לישראל הוא נדבך חשוב ביחסים בין שתי המדינות שלנו והבעתי את תמיכתי בו באופן עקבי לאורך השנים. הבנת האתגרים האזוריים במפניהם ניצבת מדינת ישראל והלקחים הנוראיים שלימדה אותנו השואה היוו עבורי, ועבור רבים אחרים, את עמודי התווך עליהם נשענה תמיכתנו בסיוע הביטחוני אשר נועד להבטיח את ביטחון מולדתו של העם היהודי.

 

לפרטים והרשמה לכנס "מחיר הסיפוח" לחצו כאן .

 

הסנאטור כריס ואן הולן הסנאטור כריס ואן הולן צילום: לשכת סנאטור כריס ואן הולן – Chris Van Hollen

 

מסיבות אלה תמכתי, ועודני תומך, בהסכם הסיוע הביטחוני הרב שנתי שנחתם בין ממשל ישראל לממשל האמריקאי בתקופת הנשיא אובמה. הסכם זה, אשר נבחן כעת בקונגרס האמריקאי, צפוי להעניק סיוע צבאי ובטחוני בהיקף של 3.8 מיליארד דולר בשנה למשך עשור. מדובר בהסכם סיוע החוץ הביטחוני הגדול ביותר שנחתם בהיסטוריה האמריקנית, וסך היקפו עומד על יותר ממחצית מכלל סיוע החוץ הביטחוני שמעניק הממשל האמריקאי לכל המדינות השונות ברחבי העולם.

 

עם זאת, בעוד מחויבותי לביטחון ישראל נותרה איתנה, אני גם מתנגד נחרצות לכוונתו המוצהרת של ראש הממשלה נתניהו לספח באופן חד צדדי חלקים מהגדה המערבית. סיפוח חד צדדי יחתור תחת ההבנות ארוכות השנים בין ארצות הברית, ישראל, הפלסטינים והקהילה הבינלאומית, ויחבל בכל סיכוי שנותר להגיע לפתרון של שתי מדינות על בסיס מו"מ. מסיבה זו חברתי ליותר מ-12 סנאטורים נוספים כדי להגיש הצעת תיקון לחוק תקציב הביטחון האמריקאי, לפיה ארה"ב תמשיך לספק 3.8 מיליארד דולר לישראל בסיוע שנתי, אך תגדיר כי לא יהיה ניתן לעשות בו שימוש לקידום סיפוח חד צדדי.

 

הסיוע הביטחוני לא נועד להקל על ישראל לבצע צעדים חד צדדיים שיהרסו את הסיכויים להגיע להסכם שלום. למעשה, ההיפך הוא הנכון. על הסיוע הביטחוני לספק לישראל את הביטחון הנחוץ לה כדי לקדם הסכם עם הפלסטינים לפתרון של שתי מדינות. כך הבין זאת הנשיא אובמה כשחתם על הסכם ההבנות ב-2016, כמו גם קודמו, הנשיא בוש, עת נכנס להסכם הסיוע הרב שנתי הקודם עם ישראל.

 

כפי שכבר ציינו פוליטיקאים ומומחי ביטחון ישראלים רבים, סיפוח חד צדדי יגביר את הסיכונים על ארה"ב ועל ישראל. הוא יפגע באמינותה של ההתנגדות האמריקאית

להפרות של החוק הבינלאומי במקומות אחרים בעולם. סיפוח יעמיק ללא ספק את בידודה של ישראל בקהילה הבינלאומית ויחליש את בת בריתנו, ירדן. סיפוח יאיים על התחממות היחסים של ישראל עם מדינות ערב הסוניות ואף סביר שיביא לקריסתה של הרשות הפלסטינית ושל שיתוף הפעולה הביטחוני של ישראל עמה. המנצחים הגדולים יהיו איראן, חמאס וחיזבאללה.

 

סיפוח יעמיד את ישראל בפני שתי אפשרויות מנוגדות: להעניק זכויות דמוקרטיות שוות לכל תושבי השטחים המסופחים תוך סיכון הזהות היהודית שלה, או, שכפי ששני ראשי ממשלה ישראלים לשעבר הגדירו זאת, להתדרדר במדרון המסוכן אל עבר אפרטהייד. אנחנו אומרים תכופות כי הקשר בין ישראל לארה"ב חזק בגלל הערכים המשותפים שלנו, אבל אלו אינם כוללים את שלילת זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית ופגיעה בזכויות האדם הבסיסיות שלהם. אם ממשלת נתניהו תתקדם בכיוון זה, היא תרחיק עצמה מארה"ב.

 

כחברים, מחובתנו לספק לישראל את הסיוע לו היא זקוקה עבור ביטחונה, אך לא לאפשר או לקדם דבר מה שיפגע באינטרסים המשותפים שלנו.

 

כריס ואן הולן הוא סנאטור דמוקרטי, נציג מדינת מרילנד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x