שיחת ועידה

"אפשר להעביר את חקיקת הקנאביס ברוב גדול גם בלי החרדים"

ח"כ שרן השכל מהליכוד אמרה בשיחה עם צבי זרחיה מכלכליסט במסגרת אירוע האונליין 'שיחת וועידה שאיפות גבוהות – מהפיכת הקנאביס בדרך לכאן' כי היא אינה יודעת עדיין אם יהיו חנויות ממכר אך השימוש העצמי יהיה מותר. "מה שבטוח הוא שלמעלה ממיליון ישראלים שצורכים קנאביס לא ייחשבו עבריינים"

מעין מנלה 15:2708.07.20

 

 

"כשתעבור חקיקת הקנאביס מה שבטוח הוא שלמעלה ממיליון ישראלים שצורכים קנאביס לא ייחשבו עבריינים, לא ימותגו כעבריינים, לא יהיו להם חיפושים בבית באמצע הלילה ולא ייפתחו להם תיקים פליליים", כך אמרה ח"כ שרן השכל מהליכוד בשיחה עם צבי זרחיה מכלכליסט במסגרת אירוע האונליין 'שיחת וועידה שאיפות גבוהות – מהפיכת הקנאביס בדרך לכאן'.

 

 

 

ח"כ השכל אמרה בנוגע להצעת החקיקה לרפורמה בחוק הקנאביס שהגישה כי מדובר בחקיקה אחת הנוגעת לאי הפללה ואחרת להסדרת השוק. "ההבדל העיקרי בין הצעות החוק הוא חנויות הממכר. אני לא יודעת עדיין חנויות יהיו חלק מהחקיקה הזאת אבל מה שכן יהיה הוא ששימוש עצמי, כולל גידול שיח קטן בבית - יהיה מותר".

 

לגבי ההתנגדות מצד המפלגות החרדיות ללגליזציה אמרה השכל כי "יש התנגדות עזה לא רק מהם, גם מכוחות שמרניים בכנסת ומהאופוזיציה. החרדים הבינו שאם הם יצביעו נגד הם למעשה שוברים את הקואליציה אבל אנחנו יכולים להעביר את זה ברוב גדול גם בלי החרדים".

שרן השכל שרן השכל צילום: עמית שעל

 

לגבי המחירים הגבוהים של הקנאביס הרפואי בישראל אמרה השכל כי "יש שתי דרכים להוריד את המחירים. האחת היא לתת למגדלים יותר שטחים כדי שהרווחית תגדל. יש ליצרנים כל כך הרבה עלויות שמדינה השיתה עליהם שהם צריכים איכשהו לכסות את העלויות. המדינה נותנת להם שטח מאוד קטן לגידול קנאביס כך שהם בקושי מכסים את העלויות. נוסף לזה, רשת סופרפארם גובה עוד 30% תוספת על העלויות. קנייה ישירה תוזיל את המחירים אבל גם צריך לתת ליצרנים שטח לפתח ולגדל יותר קנאביס".

 

הרפורמה בתחום הייצוא והייבוא של קנאביס אמרה שלאט לאט ישראל הופכת למעצמת ייבוא, במקום להפוך למעצמת ייצור וייבוא של קנאביס רפואי. זאת מכיוון שהרגולציה והתקנים של משרד הבריאות, שאינם קיימים באף מדינה אחרת מחלקים את תהליך הייצור לכמה שלבים שמייקרים את העלויות. "יש טונה של ביורוקרטיה מיותרת ופשוט לא מאפשרים ליצרנים לייצר קנאביס רפואי".

 

השכל מאמינה שיש להסדיר באופן מלא את שוק הקנאביס. "המודל שאני מאמינה שהוא הטוב ביותר הוא כזה של מכירה בחנויות מסויימות ובתנאים מסויימים אותם תקבע הרשות המוניציפלית. עיר כמו בני ברק שלא תרצה לפתוח אצלה חנויות ממכר תוכל להגיד שאין אצלה רישוי לממכר קנאביס. עיר כמו תל אביב או טבריה או אילת יוכלו לאפשר מכירה של קנאביס. לדעתי יש לתת למערכת המוניציפלית את הכוח".  

x