שיחת אונליין

"המשבר יצר הזדמנות לחברות סטארט-אפ לייצר אלטרנטיבה להשכלה הגבוהה"

רועי דויטש, מייסד ומנכ"ל ג'ולט אמר במסגרת סדרת שיחות האונליין "הפסקת קפה: סדרת שיחות על חוויית העובד בשגרה החדשה" של כלכליסט ונספרסו, כי משבר הקורונה הוא תחילת התפוצצות בועת ההשכלה הגבוהה מכיוון שהלמידה מרחוק חשפה את הכשלים של האוניברסיטאות ואת הבועה שנוצרה סביב הדרך בה אנשים רוכשים כישורים והשכלה

מעין מנלה 15:0115.06.20

 

 

לכתבה הקודמת בסדרה:

אחרי הקורונה: חווית העבודה בעידן החדש

 

 

"המכה שספג עולם ההשכלה הגבוהה הייתה צריכה להגיע. יש בועת השכלה גבוהה, משהו שם לא עובד במונחי הכסף שמשלמים מול מה שמקבלים בתמורה ואפשר להגיד שמשבר הקורונה הוא תחילת התפוצצות הבועה הזאת. מדברים על 400 אוניברסיטאות שייסגרו בארה"ב. אנשים שואלים את עצמם אם הם מוכנים לשלם 50 או 200 אלף דולר על תואר אקדמי בשביל חוויה שקורית באופן קצת מקרטע באינטרנט. זה תפס את האוניברסיטאות והמכללות עם המכנסיים למטה מכיוון שהן מתייחסות ללמידה מרחוק כמן תוסף נחמד לקמפוסים בעוד שהן משקיעות את מירב העשייה שלהן בניפוח החוויה בקמפוסים", אמר רועי דויטש, מייסד ומנכ"ל ג'ולט בשיחה עם כתב כלכליסט מאיר אורבך במסגרת אירוע האונליין "הפסקת קפה: סדרת שיחות על חוויית העובד בשגרה החדשה" ששודר היום (ב').

 

רועי דויטש רועי דויטש צילום: טל אזולאי

 

לדבריו, המשבר ייצר הזדמנות עבור חברות סטארט-אפ כמו ג'ולט לייצר אלטרנטיבה להשכלה הגבוהה המסורתית. "זה חייב אותנו לפתח את ההצעה הטובה יותר ללימודים מרחוק ואנחנו יודעים שאנשים אפילו מעדיפים את החוויה של למידה מרחוק. אנחנו הולכים לייצר מודל היברידי שבמסגרתו אנשים יוכלו לבחור ללכת לשיעורים של ג'ולט אונליין או בקמפוסים".

 

עם זאת הוא לא חושב שמשבר הקורונה יוביל לקריסה של האקדמיה. "כשאני אומר שבועת ההשכלה הגבוהה מתפוצצת אני לא אומר שהאקדמיה תיפול או שאני אפילו שואף לזה שהיא תיפול. אני חושב שהאקדמיה היא הגוף החשוב ביותר לקידום האינטלקט האנושי. הבועה שנוצרה היא סביב הדרך שבה אנשים רוכשים כישורים והשכלה, המחיר של זה והאפקטיביות של זה. יש כמעט קונצנזוס על כך שאין התאמה בין רכישת תואר לסיכויי הצלחה בעולם העסקי".

 

מה ששינה המשבר באופן מאוד ברור הוא את המוטיבציה של המוסדות האקדמיים לחבור לחברות סטארט-אפ ולעשות שינוי. "עד לפני חצי שנה האוניברסיטאות לא היו פתוחות לזה. אפילו הגופים שניסו לייצר שינוי חיובי כמו המל"ג והוותת הם גופים מאוד כבדים, חרדי שינוי ומאוד לא חדשניים – רק אירוע חזק כמו זה שקורה עכשיו יכול לשנות את זה", הוא אומר.

 

דויטש התייחס לאירוע 'ברבור שחור' נוסף להתפרצות נגיף הקורונה שמתרחש ב-2020 והוא המאבק בגזענות והמחאות בארה"ב שמתפשטות לשווקים נוספים. "כשיורדים לעומקו של עניין של מה שהצית ההרג חסר המוסר של ג'ורג' פלויד זה מאבק בהטיה וגזענות ותסיסה שאני רואה אותה מתפשטת למאבק בממסד ובפריבילגיה ובאליטה הלבנה. האקדמיה, במיוחד בארה"ב מאוד אחראית לפערי המעמדות והעושר, מכיוון שבסופו של דבר מדובר במנגנון שמשמר את ה-1% העשירים במקומם. 99% הנותרים צריכים להסתכל בעיניים כלות כי הם לעולם לא יוכלו ללמוד בסטנפורד או הרווארד שהם יצרני העושר הגדולים ביותר של ארה"ב. הדבר הזה נוגע בשורשים העמוקים של התסיסה בארה"ב שנובעת מחוסר שיוויון , משיוויון הזדמנויות שלא קורה, של אפשרות למוביליות חברתית שלא מתאפשרת. כל הדבר הזה קשור קשר עמוק ויטעה מי שלא יחבר בין שני האירועים הגדולים האלה שמתרחשים ב-2020 והדרך שבה הולכים לשנות מן הקצה אל הקצה גם את עולם העסקים וגם את עולם הכלכלה".

 

 

 

 

 

x