ועידות ניו יורק 2022 ועידת ישראל-יוון לונדון 2023 ניו יורק 2024 כלכלה ירוקה כנס מיליון להייטק Power in Diversity הוועידה הלאומית לאנרגיה פינטק 2022 עתיד הרפואה ועידת הנדל"ן 2021 פינטק 2023 TECH TLV שבוע הסטארטאפים 2023 HealthTech משפיעות על הכלכלה The next big thing כנס כלכלת הקנאביס ועידת האנרגיה 2022 פינטק דיסקונט פריפריה טק שבוע הסטארטאפים 2024 Banking AI Mentor Class פורום היוניקורנס 2022 ארכיון הוועידות מקומי.קום The Hi-Tech Effect Meet&Tech ועידה לאומית לתשתיות אי-קומרס 2021 Agrifood Tech כנס הגיוון הכלכלית הלאומית 23 כנס יזמים ותעשיינים פורום היוניקורנס שבוע הסטארטאפים 22 כנס האיקומרס IPM SUMMIT FoodTech2023 שוק ההון 2024 AISRAEL 2024 כנס התחדשות עירונית Israeli Climate Awards המוח האוטיסטי איקומרס 2022 כנס הענן והדאטה שוק ההון 22 TechTLV2022 Innovation Cocktail Work after Work הפורום הכלכלי ערבי ניו יורק 2021 כנס השירות 2022 גיימינג 2022 טוקיו 2023 כנס אחריות סביבתית Roadshow Event כנס סייבר 2022 ClimateTech תחזיות 2024 מובילות את ישראל שבוע החדשנות 2022 גיימינג 2023 אקדמיה שעובדת כנס מוסדיים FOODTECH 2022 GeoInt360 שבוע החדשנות Tech@Work לוגיסטיטק Open Banking שש אחרי המלחמה כנס בילינסון לחדשנות PropTech ecommerce 360 Tech on the Beach ועידת החוסן הישראלי הייטק 2022 כנס המטרו 2023 ועידת האנרגיה 2021 RoadShow Event 23 Let's Talk Cyber כנס כלכלת המחר הכלכלית הלאומית 22 נגישות בטוחה Early on the spot TechTLV2024 Future of Higher Education לונדון 2022 Work Tech השקעות בראי גלובלי שוק ההון 2023 מפתחים בחזית 2023 +Startup +Startup Let's Talk Fintech ליברליות אונליין ניהול פיננסי

שבוע הסטארט-אפים

"אסטרטגיה של פיטורים עולה כסף; אח"כ לגייס אנשים זה הרבה יותר יקר"

מנכ"לים של סטארט-אפים מובילים מספרים, במסגרת שבוע הסטארט-אפים של Google וכלכליסט, כיצד מתמודדים עם המשבר והשינויים במוצר, בהקצאת המשאבים, בשיווק ובניהול כוח האדם

נעמי צורף 15:2011.05.20

 
 
"אסטרטגיה של פיטורים בסופו של דבר עולה כסף. אם מדובר באירוע נקודתי של כמה חודשים, אחר כך לגייס אנשים זה הרבה יותר יקר, במיוחד כשמדובר באנשים טובים", כך לדברי דוד דריי, מנכ"ל חברת אנודות. הדברים נאמרו במסגרת פאנל המנכ"לים של שבוע הסטארט-אפים של גוגל וכלכליסט. את הפאנל הנחתה כתבת כלכליסט הגר רבט ובו השתתפו גם עדי עזריה מ-workiz, מיכל צור מייסדת משותפת ונשיאת קלטורה וגיא ניצן מייסד משותף ומנכ"ל insights.

 

דוד דריי הוסיף כי החברה בחרה באסטרטגיה של "קיצוץ שכר להנהלה יותר מאשר לעובדים וגם זה לתקופה מסויימת, זו הייתה תגובה מיידית מתוך ידיעה שאנחנו מעדיפים לקצץ בשכר על פני פיטורי עובדים. אנחנו כל חודש מחשבים מסלול מחדש. הכיוון הוא כיוון חיובי, נראה מעודד. צמצמנו בעלויות מרקטינג וגיוסים חדשים ועשינו כמה צעדים תחת ההבנה שאנחנו הולכים להיפגע במקומות מסויימים במקביל להצלחה במקומות אחרים. המוצר שלנו הוא מוצר של פלטפורמה והוא מתאים להרבה ורטיקלים. ורטיקלים מסוימים לא רק שלא נעצר אלא התרחבו אבל מקומות אחרים התרסקו לחלוטין".

 

איך התמודדתם עם המשבר הזה כשהוא התחיל?

מיכל צור: "צריך להבדיל בין מה קורה בעולם של קורונה עם טכנולוגית וידאו ששם רואים אימפקט מאוד חיובי על הביזנס, וידאו הופך להיות כלי מאוד משמעותי בתקשורת להצגת מידע ותקשורת עם לקוחות. אז הצריכה גדלה באופן משמעותי. במצב של משבר יש אי ודאות תהליכי רכש מואטים. בהתחלה היינו בסוג של איזון, עכשיו רואים שהחזון שהצגנו לשוק שהוידאו הולך להיות כלי קריטי לכל סוג של קומוניקציה הופך להיות ממשי וכנראה ישאר הרבה אחרי המשבר.

 

המשבר התאפיין בירידות חדות בבורסה ולחץ פננסי. איך התמודדתם מבחינת כוח אדם קיצוצים וצמצומים?

גיא ניצן: "כשהחל המשבר קיבלנו שתי החלטות מיידיות - הראשונה היא לעשות פריז של הוצאות שנחסכות כמו מרקטינג וטראבלינג. והשניה היא לא לעשות הגנה חזקה מידי. גם בעולם הגנת הסייבר ראינו שהרבה דברים, אפילו מערכת החינוך עוברים לאונליין. הסיכונים והסכנות של אתרים מזוייפים הפכו להיות יותר משמעותיים וקיבלנו החלטה לא לרוץ מהר מדי ולקצץ בכוח האדם שלנו. התחלנו לבחון את ההזדמנויות החדשות שנוצרות בשוק ולהוריד את תכניות היוסים שלנו אבל בטח לא לקצץ אחור. ההזדמנויות בשוק עלו על הקשיים וההאטה. עכשיו אנחנו בנקודה טובה ואפילו החלטנו להחזיר גיוסים".

 

עדי, אתם חברה קצת שונה, והתגובה שלכם גם הייתה קצת שונה

"מגוון תגובות. ראינו את זה כשזה התחיל בסין. אני חושב שהאירוע הזה הוא אירוע מאוד חיובי לכל חברות ההייטק בכל העולם מבחינת הערכות השווי והשכר. התוכנית שלנו הייתה לבדוק קודם כל איפה נשרף רוב הכסף. אנחנו חברה בינלאומית ועברנו לפוזיציית הגנה שאומרת בוא נחתוך במרקטינג שני שליש ממה שאנחנו עושים היום כי אנחנו צומחים נורא מהר ובגלל שחותכים במרקטינג צריך לחתוך גם במכירות. אני יכול להגיד בדיעבד שזה עשה נורא טוב לחברה. ההחלטה להיפרד מאנשים זו החלטה מאוד קשה. לא נפרדים מהטובים זה ברור, אבל נפרדים מהבינוניים ומטה ולצערי זה מה שעושים. חתכנו בשכר של כולם באופן גורף, ההנהלה כמובן עשתה חיתוך יותר גדול אבל בסופו של דבר בשביל חברה כמו שלנו המטרה היא למשוך כמה שיותר זמן של אורך נשימה לפני הגיוס הבא כי לא יודעים מתי זה יקרה.

 

"העולם שלנו זה עולם של שרברבים, חשמלאים אנשים שמפנים זבל. כל הדיגיטציה שלהם השתנתה. אסור לגעת בניירות עכשיו אז שיחקנו על זה, שינינו את המסרים של החברה ועשינו אינטגרציה עם זום ואנחנו נותנים להם לדבר עם אנשים לייעץ מרחוק אני שמח להגיד שהחברה גדלה אז כנראה שהתהליכים שעוברים על העולם לא כל כך גרועים".

 

יכול להיות שיש כאן תיקון לטובה מבחינת המשכורות הגבוהות, לפעמים מדי, בהייטק?

דוד דריי: "אני לא מאמין בתיקון אני לא חושב שקורונה צריכה לעשות תיקון לשכר. יש היצע וביקוש, אלו החיים, אם עכשיו יש אדם טוב שצריך לשלם לו אז צריך לשלם. יש גם אלטרנטיבות. אנחנו לדוגמא הגדרנו מראש מדרגת שכר מסויימת לאנשים שאנחנו לא חורגים ממנה. אין תמיד התאמה בין שכר לאיכות האנשים. מי שחושב שלהביא מתכנת ב-25 אלף שקל לעומת 35 אלף והוא יקבל עבודה פחות טובה אני לא מסכים איתו. כל נושא הזום הזה הביא לעבודה הרבה יותר יעילה מהבית. יש שכר גבוה אבל יש גם גיוסים הרבה יותר גבוהים אז הכל מתאזן".

 

מיכל צור: "האימפקט של העולם הטכנולוגי זה לא משהו שישתנה. הרבה מגזרים הופכים להיות טכנולוגיים למשל עולם הרפואה, הריטייל, אנחנו גם מסגלים דרכי התנהלות חדשות ושיטות עבודה חדשות. זה לא משנה את ההשפעה ולכן לתווך רחוק זה לא צריך להשפיע. כרגע המגזר הטכנולוגי דוחף לצמיחה ושינוי בכל המגזרים ולכן אני לא חושבת שמוצדק שהשכר ישתנה".

x