שאלות ותשובות

"העבודה מהבית תשאר עמנו גם אחרי המשבר"

יוסי ויניצקי, מנהל מערך ההייטק בבנק הפועלים משיב לשאלות הגולשים על משבר הקורונה בתעשיית ההייטק הישראלית: "לעובדים המוכשרים תמיד יהיה ביקוש"

שירות כלכליסט 11:2520.04.20

לאחר השתתפותו אמש (א') בוועידת האונליין של 'כלכליסט', שדנה במצב ההייטק הישראלי בימי משבר הקורונה, יוסי ויניצקי, מנהל מערך ההייטק בבנק הפועלים משיב לשאלות גולשי כלכליסט.

 

יוסי ויניצקי, מנהל מערך ההייטק בבנק הפועלים יוסי ויניצקי, מנהל מערך ההייטק בבנק הפועלים צילום: כלכליסט TV

 

איך המשבר ישפיע על המחסור של כ-15,000 אנשי הייטק?

"ברור שהמחסור הזה יקטן ואף יעלם בגלל הפיטורים וסגירת החברות שמתרחשים כעת. הצע אנשי ההייטק יגדל בהכרח משום שהביקוש קטן. עם זאת, כמו תמיד, לעובדים המוכשרים תמיד יהיה ביקוש"

 

מה דעתך לגבי אימוץ העבודה מהבית גם בימי השגרה, והאם חברות אכן תהיינה נכונות יותר לאמץ את השיטה, או שעד מהרה הכל יחזור לקדמותו?

"מגמת העבודה מהבית תשאר עמנו גם אחרי המשבר. תעשיות שלמות גילו את היכולת לעבוד מהבית ולא תהיה כאן חזרה לאחור. כמובן במקביל לחזרה לעבודה הרגילה במשרד שלא תעלם אך תשולב הרבה יותר עם מרכיב העבודה מרחוק".

 

צפי לגיוסי סיד (Seed) בעקבות קורונה בשנים הקרובות?

"גיוסי הסיד נחשבים למסוכנים ביותר וראינו ירידה עוד טרום המשבר. סביר שנחווה ירידה נוספת. עם זאת צריך לזכור שהשקעה בחברת סיד מכוונת להבשיל עוד מספר שנים, כלומר להרבה אחרי תקופת המשבר כך שלכאורה השקעות סיד פחות פגיעות".

 

מה צפי משך הזמן שתחום ההייטק יחזור לעבוד לאחר המשבר?

"תחום ההייטק הגיב במהירות למשבר ועבר ברובו לעבודה מהבית. החברות בתחום ערוכות בצורה טובה יותר לכך מסקטורים אחרים. עם זאת, העבודה תחזור במלואה רק כשיקלו במגבלות הבריאותיות".

 


 

 

האם יש לך הצעות לפתרונות מימון להון חוזר?

"חלק מהבנקים הפועלים בתחום ההייטק מציאים פתרונות מימון הון חוזר לסטארטאפים שמוכרים כשהקף קו האשראי נגזר מהקף המכירות. בנוסף, נפתחו מסלולי הלוואות בערבות מדינה שחלקם יכולים להתאים גם לסטארטאפים".

 

מה עומד להשתנות באסטרטגיות גיוס הון? מה יידרש מעבר לרעיון מבריק ביום שאחרי?

"איני רואה שינוי מהותי בדרך שבה החברות יגייסו הון. בשל אפקט המשבר יהיו פחות גיוסים כך שהטובים יותר יגייסו. מעבר לרעיון מבריק תמיד דרוש צוות חזק שחשיבותו אף עולה על חשיבות הרעיון".

 

האם להערכתך כמהנדס מנוסה בתחום ה- data Science הסיכוי שלי למציאת עבודה יקטן?

"תחום ה- Data Scientist נחשב כמבוקש מאוד ולהערכתי ימשיך להיות כזה גם בימי במשבר. כמו בכל התחומים צפויה ירידה מסוימת בתנאים אך תחום זה יהנה מהמשך הביקוש"

 

בהנחה שעבודה מהבית תהפוך למיינסטרים, עד כמה היא תשנה את התרבות הארגונית של החברות?

"הנהלות החברות יצטרכו לפתח אסטרטגיות לשמירה על הלכידות הארגונית גם כאשר חלק מהאנשים עובדים מהבית: דרכים להעברת מסרים, מוטיבציה, בקרה, שילוב מפגשי פנים מול פנים ועוד".

 

?What is the role of the VC’s in such a time and how can they support their portfolio companies

"בדרך כלל השותפים בקרנות מנוסים, רובם עברו משבר אחד או או שניים בניגוד למרבית היזמים. לקרנות תפקיד בהנחיית החברות לבנית תוכניות עבודה מעודכנות לימי המשבר ושיקוף סיכוייהן לגיוסי הון נוספים מהקרן עצמה ומקרנות חיצוניות אחרות".

 

כיצד סטארטאפים חדשים צריכים לגשת לאיפיון המוצר והתאמתו לשוק בעת שיחות עם לקוחות פוטנציאליים?

"עכשיו יותר מתמיד, יש להתחיל לאפיין ובוודאי לפתח המוצר/שירות רק לאחר שיחות מקיפות עם לקוחות פוטנציאלים ולא להיכנס לתהליך הפיתוח לפני ולידציה מלאה של הפתרון המוצע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x