ועידת הכלכלה והתעשייה

נשיא התאחדות התעשיינים הנכנס: "ישראל היא מדינה שהתמכרה ליבוא, לאבד את התעשייה זה לאבד את העצמאות"

ד"ר רון תומר אמר את הדברים בוועידת הכלכלה והתעשייה של כלכליסט בשיתוף בזן. "סגירת אזור התעשייה הגדול בעולם, סין, בגלל נגיף הקורונה, זו דוגמא לאפשרות של סגירת גבולות קיצונית - וישראל תלויה היום בטורקיה, למשל, בהרבה ענפים"

עמיר קורץ 13:3905.02.20

 


 

"אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה להקים מפעל חיסונים בישראל כחלק מההיערכות להתמודדות עם נגיף הקורונה, אבל ההחלטה החשובה באמת שצריך לקבל היא לחזק את המערכת החיסונית של המשק הישראלי - ובשביל זה אנו צריכים כלכלה חזקה ותעשייה חזקה. בקדנציה שלי אפעל בנחישות ובמסירות כדי שכך זה יהיה"; כך אמר היום (ד') נשיא התאחדות התעשיינים הנכנס, ד"ר רון תומר, בוועידת הכלכלה והתעשייה של כלכליסט בשיתוף בזן. תומר, בעלי חברת התרופות אוניפארם, נבחר בשבוע שעבר לנשיא במקומו של שרגא ברוש, ונאם לראשונה מאז היבחרו.

 

ד"ר רון תומר ד"ר רון תומר צילום: יריב כץ

 

לדברי תומר, "עד שמפעל החיסונים הזה יוקם לא בטוח שהוא יהיה רלוונטי. וזה יקח זמן כי יצטרכו לאתר קרקע ולמצוא עובדים, ויצטרכו להתעסק עם עלויות קשות, ואני אומר את זה כמי שהקים מפעל בישראל. ב-24 השנים שאני בתחום הכרתי את כל המשוכות של יזם שמקים תעשייה ונפלתי בכל הבורות שיש וגם יצאתי מהם".

 

תומר אמר בבדיחות כי "בגלל שאני רוקח אנשים אמרו לי שאני האדם הנכון לתפקיד כדי לתקן את חוליי המשק והתעשייה", אולם אמר כי הוא מעדיף בדבריו להתמקד בקשר בין נגיף הקורונה בסין לתעשייה הישראלית.

 

לדבריו, "גילוי נגיף הקורונה הביא לסגירת אזור התעשייה הגדול בעולם – סין. דיברתי עם תעשיין בתחום האלקטרוניקה שאומר שרכיבים למוצר שלו תקועים בסין, ואם הנגיף יתפשט ישראל תהיה בבעיה גדולה. זו רק דוגמא לאפשרות של סגירת גבולות קיצונית, שיכולה לקרות בשל אירועים גאו-פוליטיים כמו חרם, מלחמה, אירוע טרור, מלחמות סחר - או אפילו דברים טובים, כמו למשל סיום מלחמת האזרחים בסוריה.

 

"מדינת ישראל תלויה היום בטורקיה בהרבה ענפים, כמו פלדה ומלט. טורקיה היא כלכלה חולה והיא מייצאת את החולי הזה אלינו; אם יהיה הסכם שלום בסוריה, יושקעו שם מאות מילארדים לשיפור תשתיות, והכל יוסט לשם. ואז אם נצליח לקבל חומרי בנייה לישראל הם יהיו במחירים גבוהים יותר, ואולי אף לא נקבל כלל חומרי בנייה - וקבלנים שתלויים בהם יהיו בבעיה".

 

לדברי תומר, "ישראל היא מדינה שהתמכרה ליבוא. אנחנו מדינה מבודדת גיאוגרפית שחיה תחת הרבה איומים, אבל מאבדת את התעשייה. ישראל הפכה את המחאה החברתית בנושא הדיור למחאה על יוקר המחייה ונגד התעשייה, ודחפה תעשיינים רבים לסגור מפעלים ולהעביר אותם מעבר לים - והמשמעות של אובדן מנוע צמיחה כלכלי כזה היא אובדן העצמאות של ישראל".

x