ועידת התחזיות

שקד: "בג"ץ לא צריך להתערב בסוגיית הטלת המנדט על נתניהו"

יו"ר הימין החדש בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט על הדיון בבג"ץ בסוגיית הטלת המנדט על נתניהו: "זה נושא פוליטי. העתירה הזו צריכה להידחות על הסף". על פרשת אפי נוה אמרה: "אני ממש לא מצטערת על ההסכמות שלי עם נוה. הייתי עושה את אותו הדבר בדיוק"

עדי ברק 16:5531.12.19

 

 

"בג"ץ לא צריך להתערב בסוגייה, זה נושא פוליטי", כך לדברי איילת שקד, יו"ר הימין החדש בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט, בהתייחסה לדיון שהתקיים היום בבג"ץ על האפשרות להטלת המנדט על נתניהו. "העתירה הזו צריכה להידחות על הסף. כל חוקי היסוד פוסלים את העבירה. יש חוק שאומר שח"כ יכול להיבחר עד שלא הורשע בעבירה שיש עמה קלון, ויש את חוק נשיא המדינה שהשופט מלצר התייחס אליו בדיון - לנשיא המדינה יש חסינות מביקורת שיפוטית ולכן את ההחלטה שלו אי אפשר לשפוט בבג"ץ".

 

 

 

אלא שבקרוב יתקיימו הבחירות הבאות, ואף שהחלטות הנשיא אינן שפיטות, הציבור צריך לדעת האם אפשר להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה.

"זה נושא שבג"ץ לא יתערב בו. אנחנו נסיים את הבחירות, הנשיא יקרא לראשי הסיעות להתייעצות ויחליט על מי להטיל את הרכבת הממשלה ולמי לתת את המנדט", אמרה שקד והדגישה: "להערכתי, גם בשלב הזה בג"ץ לא יתערב".

 

איילת שקד מהימין החדש איילת שקד מהימין החדש צילום: יריב כץ

 

לשאלה האם היא מאמינה שיש להעניק לרה"מ חסינות השיבה שקד: "זו שאלה מורכבת. יש שתי אפשרויות: אם נתניהו יקבל את המנדט ויצליח להרכיב ממשלה, הוא יכול לנהל את המשפט עד פסק דין חלוט ולהוכיח את חפותו - או לבקש חסינות. אם הוא יבקש חסינות נשמע את הצדדים, נקרא היטב את החוק ונכריע".

 

"אני חושבת שציבור הבוחרים צריך לסמוך עלינו שנקבל את ההחלטה הנכונה לטובת מדינת ישראל וניקח בחשבון את מכלול השיקולים".

 

שקד הוסיפה, "אני רוצה להאמין שזו מערכת הבחירות האחרונה ל-4 השנים האחרונות", ציינה שקד. "ככל שזה תלוי בנו, נעשה כל מה שאפשר כדי להקים ממשלה. בימין החדש, עשינו כל דבר שיכולנו כדי למנוע בחירות נוספות. ניסיתי לשכנע את ליברמן להצטרף לממשלת ימין, ניסיתי להסביר לגנץ שממשלת אחדות היא דיל טוב עבורו וגם הבטחתי לו שנהיה ערבים לקיום הרוטציה".

 

בתור שרת המשפטים לשעבר, איך את מרגישה עם ההאשמות שנתניהו מפנה כלפי מערכת המשפט?

"כשלקחתי את תפקיד שרת המשפטים הזהירו אותי פוליטיקאים וסנגורים רבים שיתפרו לי תיק, שלא כדאי לי לקחת את התפקיד. אבל אני לא האמנתי. לקחתי את התפקיד וסיימתי אותו בשלום. לא תופרים תיקים, אבל כן צריך להיזהר לא לעשות פליליזיציה להליך הפוליטי. כלומר מנסים הרבה פעמים להציג דברים ליגיטימיים ופוליטיים באור לא לגיטימי.

 

"אנחנו עדים לתהליך מסוכן. העובדה ששרים היום מפחדים לזוז במשרדם ולקבל החלטות מחשש של מראית עין או שיחפשו ויחטטו משתקת את המערכת. דברים שבעבר היו סופר לגיטימיים היום כבר לא עושים. ולא כי הם לא לגיטימיים, אלא בגלל אווירת העליהום שיוצרת שיתוק".

 

בנוגע לחקיקת פסקת ההתגברות אמרה שקד: "ודאי שאתמוך. הסמכות הזו מעולם לא ניתנה לבג"ץ באופן מפורש. בכנסת הקודמת נתקלתי בסיעת כולנו שהתנגדה. אם נגיע לנוסח מוסכם, נוכל לעשות אחת ולתמיד סדר בין הרשויות".

 

שקד התייחסה גם לפרשת אפי נוה שכרגע מוטל עליה צו איסור פרסום. "צריך להבין ששורש הפרשייה הוא מעשה פלילי חמור. פריצה לטלפון סלולרי של אדם ופרסום החומרים שנמצאים בטלפון זו עבירה פלילית חמורה שדינה 5 שנות מאסר". "הפרקליטות צריכה להגן על אזרחי המדינה כי אחרת כל אחד יעשה מה שבא לו".

 

עוד הוסיפה, "אני נתתי עדות בפרשה ולכן בוודאי לא אתייחס לנושא הספציפי. מה שכן אוכל לומר זה שאת העבודה לבחירת שופטים עשינו בצורה טובה ומקצועית. בחרנו מועמדים טובים ומעולים – 334 מתוך 750. אני ממש לא מצטערת על ההסכמות שלי עם אפי נוה. הייתי עושה את אותו הדבר בדיוק".

 

עוד שבועיים מגישים רשימות. הבית היהודי יעבור את אחוז החסימה?

"בלי הימין החדש לא תהיה ממשלת ימין. כפוליטיקאית אידאולוגית מהימין אני רוצה שתקום ממשלת ימין. יש קהל גדול של ימין אידאולוגי שרוצה את המפלגה הזו. ממשלת אחדות גם ככה לא מצליחים להקים".

 

עם איזה מצע כלכלי תרוצו?

"יש לנו אג'נדה כלכלית מובהקת – כלכלה חופשית, ליברלית. אנחנו היחידים שיש להם אומץ לצאת נגד ההסתדרות. אנחנו נלחמים בשביל עסקים קטנים ובינוניים, פתיחת שווקים לייבוא. אנחנו מאמינים שכלכלת ישראל יכולה לצמוח ולשגשג אפילו יותר מהיום אם רק נשחרר ממנה כמה כבלים".

 

לא בטוח שאפשר יהיה להקים ממשלת אחדות. אבל אם המצב יהיה אותו דבר והגוש יתפרק יש מצב שתשבו עם גנץ?

"אם הימין ירוץ ונצליח – תקום ממשלת ימין. יש עוד הרבה זמן, הכל יכול להתהפך עוד 20 פעם. אם לא נאבד קולות ואם אנשים במחנה הימין לא יהיו אדישים ויצאו להצביע – אנחנו ננצח".

 

 

x