ועידת התחזיות

"ראש ממשלה שנאשם בעבירות מהחמורות שיש - לא ראוי ולא רצוי שיכהן בתפקיד"

גבי אשכנזי בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט: "אף אחד לא התכוון שבית הנבחרים של ישראל יהיה מקום מקלט למי שמואשם בשוחד, הפרת אמונים ומרמה". על המגעים המתקיימים עם החרדים אמר: "אני חושב שגם הם יגלו אחריות בבחירות הללו"

בילי פרנקל 16:2431.12.19

 

 

"ברור לי שראש ממשלה, שנאשם בעבירות מהחמורות שיש בספר החוקים הישראלי, שוחד, מרמה והפרת אמונים, לא ראוי, לא רצוי ולא נכון שיכהן בתפקיד". כך אמר היום הרמנטכ"ל לשעבר וח"כ בסיעת כחול לבן, גבי אשכנזי, בשיחה עם גלית אלשטיין בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט.

 

אשכנזי אמר את הדברים בתשובה לשאלה האם הוא חושב שבג"ץ צריך להדרש לשאלה אם לתת לראש הממשלה נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה. "אני לוחם בגולני ולא משפטן, וזה ענין משפטי מורכב", אמר. "יש לי אמון מלא בביהמ"ש, אנחנו בכחול לבן נכבד כל החלטה".

 

גבי אשכנזי גבי אשכנזי צילום: יריב כץ

 

האם החסינות היא אכן אבן יסוד בדמוקרטיה כפי שנתניהו טוען?

"אני זוכר משפטים מכוננים בחיי האומה ממנהיגים, כמו 'אנחנו מכריזים בזאת על הקמת מדינת ישראל', וכמו האמירה של רבין שה'אלימות היא כרסום יסודות הדמוקרטיה'. אני לא חושב שחסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה, החסינות במקור לא נועדה לעבירות בדיעבד. יש מקום לתת חסינות לנבחרי ציבור אבל היא אמורה לנבוע מעבודתם. אף אחד לא התכוון שבית הנבחרים של ישראל יהיה מקום מקלט למי שמואשם בשוחד, הפרת אמונים ומרמה. אבל אני חושב שאנחנו מתרגלים מהר מדי לכל מיני דברים. ממתי התרגלנו שרה"מ לא צריך לומר אמת?".

 

ככל שזה תלוי בכחול לבן, מתי תקום ועדה שתדון בחסינות הזו?

"אנחנו חושבים שרה"מ לא רצה לוותר על החסינות ולא רצה לצאת לנבצרות ולעמוד למשפט. אנחנו ננסה דרך הוועדה המסדרת שאנחנו עומדים בראשה. זה עניין פוליטי, לפחות ננסה להקים בממשלת המעבר הזו בכנסת את ועדת הכנסת, ששם המקום לדון בבקשת החסינות".

 

אתה חושב שיש סיכוי שרה"מ יקבל חסינות במאזן הפוליטי?

"צריך להעמיד למבחן, לנסות לשכנע את המפלגות וההנהגות הפוליטיות. אין ערובה שזה יקרה".

 

החיים המאוד קצרים של הכנסת ה-22 ניפצו הרבה אמונות קצרות טווח שהיו לנו, שלא תהיה מערכת בחירות שלישית, והנה אנחנו שוב אתכם בעוד מערכת בחירות. מה כחול לבן תעשה הפעם כדי שתקום ממשלה ובהינתן שתוצאות הבחירות יהיו די דומות למה שראינו פעם קודמת?

 

"המציאות הבלתי נסבלת הזו צריכה להפסק. אנחנו בקמפיין רצוף מאז שהקמנו את כחול לבן ונדרשת הכרעה. גם 2020 היא שנה אבודה, גם אם תהיה ממשלה במאי התקציבים לא יאושרו לפני החגים ומשרדים לא יוציאו תוכניות לפני סוף שנה. כל אזרח ירגיש את זה. זו תהיה בחירה בין ממשלת מיעוט קיצונית-ימנית-משחית עם אלמנטים של נציגי כהנא, מול ממשלת אחדות ליברלית, שבאה לעבוד עבור תושבי מדינת ישראל. המדינה היא פרויקט לא מנוהל כבר שנתיים, ממשלת 2015 היתה צריכה לסיים את עבודתה היום, למה הגענו לכאן? כי אדם אחד החליט לשים את האינטרס שלו לפני מדינת ישראל ואת זה צריך להפסיק".

 

עוד ציין אשכנזי כי "לליכוד אין מצע, 80% מאזרחי ישראל תמכו במצע שלנו. ננסה לשכנע גם ליכודניקים, שרבים לא מרוצים ממה שקורה בליכוד. מבחירות לבחירות נתניהו מקבל פחות קולות וכחול לבן מקבלת יותר קולות".

 

כשאתה אומר שלא יהיו חרמות, אתה קורץ לחרדים?

"אנחנו לא קורצים לחרדים, אנחנו דיברנו ומדברים איתם בחדרי חדרים, ונשאיר את מה שמדברים לחדר אחרת לא נמשיך לדבר. אבל אני חושב שגם הם יגלו אחריות בבחירות הללו וחושבים שניתן לגייס שותפים ממי שמשוייך היום לבלוק הימני. אחריות בסופו של דבר תגבר על כולם ונפעל להשיג תוצאה יותר טובה".

 

כחול לבן צריכה להתחבר לממשלת אחדות וזה לא עבד, או לחבור לחרדים כדי להתכנס לקואליציה

"אנחנו הראשונים שקראנו לממשלת אחדות. נתניהו לא רצה אחדות ולא רוצה אחדות עכשיו".

 

השתכנעת שצריך ללכת לאחדות ולשבת איתו לפרק זמן קצר?

"היינו מוכנים לבחון את זה בתנאי שביבי יוותר על חסינות. מרגע שלא ויתר, הוא הפיל את האחדות. אם תהיה הכרעה ברורה נוכל להקים ממשלה ראשונית, ביבי יסיים את ענייניו בבתי המשפט ויוכל לחזור".

 

בני גנץ מדבר הרבה על חינוך, בריאות וביטחון ומבטיח הרבה הבטחות מרחיקות לכת שמשמעותן כסף ותקציבים. אנחנו בתקופה של גרעון הולך וגואה, וצריך מתישהו לסגור את הבור הזה. האם יש לכחול לבן תוכנית להתגבר על הגרעון והאם לא כדאי להציג תוכנית כזו במקום להבטיח לבוחר עוד הבטחות שיהיה קשה לממש, בטח לא מיד?

 

"קודם כל צריך לשנות סדר עדיפויות לאומי. שנית, צריך להפסיק את הכספים הקואליציוניים. לא נעסוק במטוסים שעולים יותר מסל הבריאות, ויש עוד שורה ארוכה של צעדים שאפשר לעשות למשל השקעה בתשתיות. נכון שבמאקרו, יש נתונים שאפשר להתגאות כמו שיעור אבטלה נמוך, אבל צריך להשקיע בתחבורה, בחינוך ובפריון. אין בעיה לגייס כסף להשקעה בתחבורה ציבורית והגיע הזמן שבתל אביב יהיה מטרו ושאנשים ייסעו 10 דקות למקום העבודה. הבעיה לא בצד של הפתרונות, היא בצד הניהול - צריך לנהל את המדינה, להכין תוכנית רב שנתיות, ואפשר לטפל במציאות".

 

אתה חושב שהעובדה שתוכנית רב שנתית של הרמטכ"ל אביב כוכבי לא יוצאת לפועל כי אין תקציב ואין עם ממי לדבר? זה פוגע בצה"ל?

"יש פגיעה לא רק במשרד הביטחון, כל משרדי הממשלה סובלים. כולנו נסבול מתקציב של 1/12, זה חלק מהמחיר הבלתי נסבל שנתניהו לקח אליו את המדינה. כל זמן שאנחנו חיים בשכונה שיש לא מעט מדינות וארגונים שלא מקבלים את זכותנו לחיות כאן, בלי עליונות צבאית לא נוכל להבטיח את עליונותה של ישראל וזה עולה כסף. אני מבין את המצוקה של כוכבי שלא מקבל ודאות תקציבית לבנות את הכוח".

x