"בעשור הבא עולם הרובוטיקה יחייב לסגל יכולות למידה"

כך לדברי עידו רון, ראש תחום דיגיטל ויישומי בינה מלאכותית ב-KPMG סומך חייקין בכנס Mind The Tech TLV של כלכליסט. לדבריו, "כשרובוט טעה הוא נשאר טיפש אלא אם כן תיקנו אותו, והמצב הזה ישאר לתקופה ארוכה עד שיגיע גוף שיטמיע יכולת ניהול עצמי"

ליאור גוטמן 18:3625.11.19

"הטרנד הכי חם בעולם של חברות וארגונים זה עולם האוטומציה. ארגונים מטמיעים רובוטים בבית מלון או שולחים אותם לספק לחולים תרופה. זה יכול להגיע לרמה של ניתוחי טקסט, כמו שאחת החברות עשתה, ועד כדי ניתוח תובנות ממה שכתוב, אבל כולם נתקעו בעולם הישן ומבלי לקחת את החברות צעד אחד קדימה ועד לרמה של ניתוח תהליכים, כלומר הם הסתפקו בלעשות פעולה של אדם שלא דורשת החלטה" - כך אמר היום (ב) עידו רון, ראש התחום הדיגיטלי ויישומי הבינה המלאכותית ב-KMPG סומך חייקין. הדברים נאמרו במסגרת ועידת Mind The Tech TLV של כלכליסט שנערכה בתל אביב.

 

לתפיסתו של רון "כשרובוט טעה הוא לא למד מזה והוא נשאר טיפש אלא אם כן תיקנו אותו, והמצב הזה ישאר לתקופה ארוכה עד שיגיע גוף שיטמיע יכולת ניהול עצמי. מי שלא יעשה את זה ימצא עצמו מנהל לנצח את התחזוקה של הרובוטים. זה פשוט לא יגמר. אבל לדעתי ב-2020 זה ישתנה כי לקחנו את הבינה והאוטומציה והגענו למציאות של אוטומציה מלאכותית, כלומר הרובוטים ילמדו לבד ולא נתכנן אותם".

 

עידו רון עידו רון צילום: יריב כץ

 

 

רון העניק שתי דוגמאות למדינות שלקחו את היכולת של הרובוטים לשלב הבא של ההתפתחות הטכנולוגית. "אחת ממדינות אירופה, ולא מהמתקדמות שבהן, בנתה רובוט שיטפל בתביעות קטנות בהיקף של עד 6,000 יורו. זה נולד לאחר מחסור בכוח אדם מקצועי שיטפל בכל התביעות. נתנו לרובוט לעבור פסקי דין או תקצירים לרבות טיעוני בעד ונגד למה לשלם, ובסוף הוא זה שיקבל החלטה. זה ניסוי מרתק. עוד ניסו לחשוב שם מה מה קורה כאשר הרובוט לא יודע לענות. אז הפתרון שמצאו הוא להעביר לעיון שופט, כאשר הרובוט ילמד מה הוא עשה וינסה לחקות אותו בעתיד".

 

 

 

המקרה השני שרון ציין היה בהכנסת רובוטים למערכת הלימודים במקצועות הומנים, כאשר אחרי הקראת החומר מגיע שלב כיתתי של שאלות ותשובות. "אם הוא לא ידע את התשובה תכנתו אותו לגשת ולחפש את התשובה בגוגל. הוא יקח את שלושת התשובות הכי נכונות ויעמיד את זה לשאלה בכיתה. רק לאחר קבלת תשובה מובהקת מעל לרף של 80% הוא יציג את השאלה גם בכיתות אחרות וכך הוא יוודא שהתשובה שהוא ניסה ללמוד אכן נכונה. כך נוצר מערך של רובוט שמגדיל את הידע שלו", אמר.

 

רון ניסה לענות על השאלה איפה הגבול בהליך העברת האחריות לעולם הרובוטי והתשובה הייתה שכנגד כל פעולה עומד מחיר הטעות. תמיד יהיה מקרה קצה שהרובוט לא יוכל להתמודד איתו. נצטרך קשר בין בני לרובוטים כדי שהם יקבלו עזרה, ולכן לדעתי ב-2020 אין תוחלת למערכת ללא לימוד עצמי", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x