אביגדור ליברמן: "הקפאת פרויקט מיגון הצפון היא החלטה מטורפת והפקרת חיי אדם"

יו"ר ישראל ביתנו אמר בוועידה הכללית לאומית של "כלכליסט", כי אם ישוב לשולחן הממשלה הוא יקדם את שתי התוכניות שלו, שהוקפאו: פרויקט מיגון הצפון והעברת חיל המודיעין לנגב

תומר הדר 16:2002.09.19

"יש להבין לגבי צה"ל - זו המשענת החשובה ביותר של מדינת ישראל לא רק במובן הצבאי - זה גם המנוע הכלכלי הכי גדול של מדינת ישראל - יחידה 8200 היא מותג עולמי וצה"ל הוא גם כור היתוך, זה לא צבא רגיל אלא הרבה יותר מכך", כך אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בשיחה עם צבי זרחיה בוועידה הכלכלית לאומית של "כלכליסט".

 

"תפקיד שר הביטחון הוא התפקיד המרתק ביותר במדינה גם במונחי השוק הפרטי וגם במונחי השוק הציבורי", אמר ליברמן. "אך מה שחייבים לשרטט בפוליטיקה הוא הקו האדום - פוליטיקאי ללא קווים אדומים הוא בעיה. במשך שנתים וחצי ניסיתי לשנות דברים ועם כל הכבוד לצה"ל, פעילות בצפון לא מצדיקה כניעה לטרור בדרום - כל המושגים האלה שהוכנסו, 'הסדרה', 'הכלה', הם מכבסת מילים של היכנעות לטרור. ברגע מסוים, לאחר ש-500 רקטות שוגרו על עוטף עזה והמדינה שלנו העבירה 15 מיליון דולר לחמאס, עזבתי את התפקיד. אני לא נאחז בכיסאות. הצטרפתי לממשלת שרון כשהוא הכריז על דין נצרים כדין תל אביב ועזבתי בהתנתקות. בפוליטיקה אתה חייב לעתים להחליט אם יש לך עקרונות או שמא אתה נדבק לכיסא".

 

צבי זרחיה משוחח עם אביגדור ליברמן צבי זרחיה משוחח עם אביגדור ליברמן צילום: עמית שעל

 

עוד הוסיף ליברמן, "אני נמצא באופוזיציה ולא בקואליציה, התפיסה הכללית לאן אנחנו רוצים להגיע ברורה. אני מצטער לומר שפרויקט מיגון הצפון שלי בוטל, ויש להבין שהמערכה עדיין לא נגמרה. חיזבאללה דבק בפרויקט הדיוק והוא לא יוותר. פרויקט הדיוק הוא איום בלתי נסבל על מדינת ישראל. חיזבאללה לא מוכן לוותר על הפרויקט כי גם הם מבינים את המשמעות. לכן הפרויקט של מיגון הצפון שלא יצא לפועל הוא הפקרת חיי אדם - זו התוכנית היחידה שנותנת מיגון במקרה מתקפה צבאית – וגם רעידת אדמה. העובדה שזה הוקפא היא מטורפת, זו תוכנית שאושרה בקבינט פה אחד. לאחר שעזבתי הפרויקט הוקפא וזה חוסר אחריות.

 

"הפרויקט השני הוא העברת חיל המודיעין לנגב. העברה יחד עם עיר הבהדים משנה דרמטית את התמונה בדרום. צהל תמיד היה מוביל של תפיסה לאומית, ובדרום היה אמור להיבנות מרכז סייבר בינלאומי. אני סבור שזו החלטה דרמטית, זה שחיל מודיעין לא עובר לנגב כי התוכנית הוקפאה. אני לא מבין כיצד ראש הממשלה ושר הביטחון נותנים לזה יד - אם אני אשוב לקואליציה הדבר יתקדם. מדובר בשתי תוכניות שיש להן משמעות שהיא הרבה מעבר לרמת הצבא".

 

"גנץ כמעט עוקף את נתניהו מימין באהבתו לחרדים"

 

"אני עוקב אחר המערכת הפוליטית", אמר ליברמן. "לגבי בני גנץ, נשאלת השאלה באיזו אוזן שאלו אותו עם מי ללכת, מי שילך עם כחול לבן יצביע לנתניהו והחרדים עם בני גנץ כשר ביטחון. אני מכיר את יחסי גנץ נתניהו וזה לא מקרה שגנץ רמטכ"ל שקיבל מנתניהו שבחים אחרי צוק איתן. כפי שהתמונה מסתמנת, גנץ כמעט עוקף את נתניהו מימין באהבתו לחרדים ורצונו לשבת איתם בממשלה. אני תקווה שיהיה לנו כוח למנוע הקמה של ממשלת הלכה, וזו לא סיסמת בחירות, זה מה שקם לנו מול עינינו. אתמול היה 1 בספטמבר והתברר שמשרד החינוך גייס מורים ספורים לפיזיקה ומאות ליהדות. חלומו של רפי פרץ הוא להפוך אוניברסיטאות לבתי ספר לנבואה, האם זה עתידנו?

 

אביגדור ליברמן בוועידה אביגדור ליברמן בוועידה צילום: עמית שעל

 

בנושא גיא פלג אמר ליברמן: "באשר להתקפה על גיא פלג, זה מעיד שראש הממשלה נמצא בלחץ. אני לא זוכר התייצבות כה בוטה נגד כלי תקשורת וזה לא משנה אם הוא מסכים איתם או לא. פוליטיקאי חי יום יום עם השמצות, אך כזו התקפה על עיתונאי וכלי תקשורת טרם נראתה. השרים שסביב נתניהו לא מגנים את זה, לא מתוך אהבה לנתניהו, זה משטר של פחד".

 

עוד אמר יו"ר ישראל ביתנו: "לא הגון לשאול אותי מה אני חושב על מתחרה שלי בבחירות שבועיים לפני הבחירות ויש להבין שנתניהו אדם מוכשר, הוא מכהן עשור כראש ממשלה וביצועיו בתפקידים אחרים היו לא רעים, כשהוא היה שר האוצר ואני שר התחבורה הובלנו לא מעט שינויים - אך ההכרעה האמיתית בבחירות אינה בין נתניהו לגנץ, אלא בין ישראל ביתנו לבין ישראל של ליצמן, פרץ וסמוטריץ'. מדובר באנשים משיחים ונבואת שקר אינה תופעה חדשה. אין לאנשים אלה שום קשר לימין. אני הכרתי את זבולון המר ובינו לבין סמוטריץ' או רפי פרץ אין שום דבר משותף. הם לא אנשי ימין אלא אנשים משיחים ולא אשב איתם בקואליציה, לא עם שמאל ולא עם רשימה משותפת. אני ראיתי הפגנה, עומד איימן עודה ורמטכ"לים מוחאים לו כפיים. אותו עודה שהחרים את לוויית פרס וגינה את הליגה הערבית שהכניסה את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, הוא קיבל מחיאות כפיים מרמטכ"לים וזה מטורף".

 

את דבריו סיכם ליברמן : "איני חושש משום דבר - נתניהו חתם על הסכם עם חמאס, נתניהו שכמעט הכניס את אבי גבאי לממשלה ומכר לו חצי מלכות יש לו חוצפה לבקר אותנו על הסכם עודפים עם כחול לבן. בבחירות האחרונות הייתי חתום עם איילת שקד והם לא עברו את הסכם החסימה. עכשיו לא נותרה לנו אופציה אלא לחתום עם כחול לבן, זה הסכם טכני ולפעמים מרוויחים מנדט ולפעמים מפסידים. באשר למספר המנדטים שאקבל, איני נביא ואני רק מקווה לתוצאה טובה. אני מדגיש שאני רוצה ממשלה ליברלית רחבה ולא יכול להיות שבישראל יהיה ראש ממשלה עם פחות מ-24 מנדטים, זה גרעין שליטה מינימלי להקמת ממשלה מתפקדת ועמדותינו ברורות בנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x