שאול מרידור: "בתקציב הבא יהיו העלאות מסים"

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר התייחס בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" לבעיית הגירעון: "תהיה לנו עבודה רבה כדי להתכנס למספרים שרצינו, אבל לא צריך להיבהל: עשינו את זה בעבר, בפעם האחרונה ב-2013". לדבריו, "אם רוצים אנשים איכותיים בחינוך, חייבים לתקצב מורים צעירים"

ליאור גוטמן 12:4102.09.19

 

 

"בנוגע לסוגיית המיסוי לקראת גיבוש התקציב הבא אשתדל להיזהר, אבל יש סט של כלים - ואני מניח שיהיו גם העלאות מסים"; כך אמר היום (ב') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור. הדברים נאמרו במסגרת הוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי.

 

"ככלל, מס נועד לכוון התנהגות כלכלית", אמר מרידור. "לדוגמה, אחת הבעיות איתן מתמודדת מערכת הבריאות היא סכרת ושתיית משקאות מתוקים. משקאות מתוקים זו תחלואה גבוהה יותר, והיכולת להטיל עליהם מס תכניס כסף לקופה - וגם תזיז את רוב הציבור מהדברים האלה. כלי אחר הוא טיפול בנושא השימוש בכלים חד פעמיים: זה נבחן כדי לצמצם את השימוש, כך שמיסוי יהפוך אותנו למדינה נקייה יותר וגם יכניס עוד כסף. אנחנו מכינים כלים למקרים שונים, והממשלה תבחר מה לקדם".

 

 

שאול מרידור שאול מרידור צילום: עמית שעל

 

בהתייחסו לדבריו של נגיד בנק ישראל אמיר ירון, שטען כמה דקות לפניו שעל הממשלה להגדיל באופן משמעותי את ההשקעה בתשתיות, אמר מרידור ש"לא יכולתי לבקש קול יותר חד ממה שאמר הנגיד בנוגע להשקעה בתשתיות וההשפעה על הכלכלה. בנוגע לגרעון, אספר שאנחנו עושים עבודה רוחבית לראות איך מצמצמים את הנזק. יש גרעון גבוה שלא רצינו להיות בו. אני מעריך שבתקציב 2020 ירשם גרעון של כ-3.8%, ועל זה ניקח בחשבון גם הסכמים קואליציונים. תהיה לנו עבודה רבה כדי להתכנס למספרים שרצינו. אבל לא צריך להיבהל, עשינו את זה בעבר, והפעם הארונה הייתה ב-2013. הממשלה אחראית, והתקציב הבא שיבוא יהיה קשה אבל יביא אותנו לאיפה שנרצה", אמר.

 

כתב "כלכליסט" עמרי מילמן, ששוחח עם מרידור, שאל על נושא ההשקעה בחינוך - דווקא על רקע ההסכם האחרון שנחתם מול הסתדרות המורים ודחה בדקה ה-90 את השביתה בבתי הספר. "בנק ישראל אמר שלא משקיעים את הכסף איפה שצריך. היינו שותפים לעבודה הזו, ובחינוך אין בעיה של כסף. רק שתבינו: בעשור האחרון היא גדלה ב-100%, לעומת 60% בסקטורים אחרים, אבל המערכת הזו לא בוחנת את עצמה. חייבים להזרם כסף למורים צעירים כדי למשוך אותם. זה אולי לא יקרה בשנתיים הקרובות, אבל זה מה שחייבים לעשות במערכת. ההסכם האחרון סגר למעשה סכסוכי עבודה פתוחים, אבל זה היה טכני ולזה התייחסנו. אני מקווה שבהסכם השכר הבא ההסתדרות תעבוד כמונו; אם רוצים אנשים איכותיים חייבים לתקצב מורים צעירים".

 

מילמן שאל על ההשקעה המחוייבת בתשתיות תחבורה, לגביה אמר מרידור ש"אנחנו מיישמים היום יותר מהר רכבות בתל אביב ובירושלים וזה רק ההתחלה. היכולת להבטיח היום מה שיקרה מחר לא בטוח שיקרה. אני מבטיח להם שהשנה עוליםמגדיל את ההשקעה בתחבורה בשלושה מיליארד שקל על הוצאות, אבל העתיד טמון בפרויקט המטרו והוא יצא לדרך עוד שנתיים רק אם היום כולם יעשו מה שצריך", אמר

 

בהתייחסו לריבים המתוקשרים בצמרת האוצר, לרבות הפרסומים לפיהם השר כחלון רצה להחליף אותו, אמר: "אני לא חושב שהסגנון שיוצא החוצה הוא ראוי. בצמרת האוצר מבינים טוב אחד את השני, אנחנו מאוד מתואמים ורוב אנשי האגפים עובדים טוב. אבל מי שצריך לפרנס את התקשורת עושה אחרת", עקץ. לשאלה האם הוא ישאר גם אם השר כחלון ימשיך לקדנציה שניה אמר ש"היחסים ביני לבין השר מצוינים. רק אתמול ישבתי איתו, ואז אתה פותח עיתון ואתה לא מאמין איך כתבו מה שכתבו כי זה לא נכון ומוגזם. לא יודע מי יהיה השר אבל אני אשאר, ויש לי עוד ארבע שנים להעביר". לסיכום דבריו אמר מרידור ש"תקציב מערכת הביטחון הענק נמצא בדיונים. נחזור אליכם כשנסיים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x