הוועידה הכלכלית

יולי אדלשטיין: "אעשה הכל כדי שלא נגיע למערכת בחירות שלישית"

יו"ר הכנסת אמר את הדברים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט". "אסור לפגוע בחוק החסינות הקיים, אך לא צריך שום חוקים נוספים". לדבריו, "כל מי שמתנגד לפיקוח על הבחירות - או שהוא מתכוון לזייף, או שנוח לו שמישהו אחר מזייף"

עמרי מילמן 10:4002.09.19

 

"ייתכן שליברמן הציג את השם שלי כמועמד להרכבת הממשלה כי נבחרתי למקום השני ברשימת הליכוד. בליכוד עדיין יש בחירות. אם אחליט להתמודד לתפקיד כלשהו אגיש מועמדות ואתמודד. להגיד, 'איתו אשב ואיתו לא אשב', לא כך נוהגים כלפי מפלגה אחרת, בוודאי כזו שעושה בחירות דמוקרטיות. אני לא אוהב את התחזיות והאזהרות, אני מנסה לעשות את תפקידי, הבכיר מאד, על הצד הטוב ביותר, ולהביא כמה שיותר מנדטים לליכוד בראשות נתניהו". כך השיב היום (ב') יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, לשאלתו של כתב כלכליסט צבי זרחיה, מדוע הציג ח"כ אביגדור ליברמן הציג את שמו כמועמד להרכיב את הממשלה הבאה. הדברים נאמרו בשיחה שנערכה בין השניים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי.

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צילום: עמית שעל

 

"הדבר הכי הרסני שראיתי בחיי הפוליטים זה אנשים שהגיעו לתפקיד שביכולתם לעשות היטב, אבל הם רוצים תפקיד של שר בכיר או סגן ראש ממשלה, ובסוף הם לא עושים כלום", אמר אדלשטיין. "לפי החוק הישראלי, אשאר יו"ר הכנסת עד לכינון הממשלה הבאה, אעשה הכל כדי שלא נגיע למערכת בחירות שלישית. חרמות אישיות מביאות אותנו לבחירות מיותרות. אעשה הכל שזה לא יקרה הפעם".

 

בנוגע לטענות על "שתיית הקולות" של הליכוד ממפלגות הימין הקטנות יותר אמר אדלשטיין: "משימתנו בבחירות היא להביא כמה שיותר מנדטים לליכוד. כל הדיבורים על שתיית קולות, זה שטויות. כל מפלגה רוצה מקסימום מנדטים".

 

לשאלה האם יתמוך בחוק החסינות לראש הממשלה השיב אדלשטיין כי "לאורך חודשים רבים, לפני מערכת הבחירות הקודמת, אמרתי שלא יהיו שום חוקי חסינות, אף אחד לא יביא שום חוקי חסינות, אמרתי לפני ואחרי הבחירות. חשוב לי להגיד כיו"ר הכנסת. חוק החסינות הוא אחד החוקים החשובים בדמוקרטיה. אני זוכר את זה כשהייתי מיעוט נרדף בכנסת בזמן ההתנתקות. כמה זה אפשר לנו את מינימום הפעילות כשכולם, מערכת המשפט, ניסו למנוע מאיתנו למחות. אסור לפגוע בחוק החסינות אך לא צריך שום חוקים נוספים".

 

"היחסים בין שלוש הרשויות לא נמצאים בשיאן", אמר יו"ר הכנסת. "הכנסת נחלשה גם מול הממשלה וגם מול מערכת המשפט. אני חושב שהייתה קצת הקשבה מצד הנשיאה הקודמת מרים נאור, ולדעתי צריך ליצור פורום הדברות. אם לא עם האנשים שיושבים עכשיו בתפקיד, אז לשעברים, מי שאומר שצריך רפורמות במערכת המשפט התגובה המיידית היא להאשים אותו שהוא פאשיסט. לא יכול להיות שמערכת המשפט ידון בפרוצדרות בכנסת, זה לא מוביל למקום טוב. כמובן שגם הצהרות כמו לעלות עם D9 על בג"ץ, לא מקובלות עלי".

 

בנוגע להצעות החוק למקם מצלמות בקלפיות אמר אדלשטיין: "כל מי שמתנגד לפיקוח על הבחירות - או שהוא מתכוון לזייף, או שנוח לו שמישהו אחר מזייף. אם השופט מלצר יגיד שלא צריך את החוק כי הוא נערך עם 3,000 פקחים, זה משהו אחר. יש חקיקה ממשלתית גם בימים אלו, הממשלה מבקשת להביא חוק לקריאה ראשונה. אם יש רוב מסיבי לחקיקה אין בעיה להעביר אותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x