כנס שוק ההון

צבי שיף: "הסקיוריטי טוקן הוא ני"ע לכל דבר, והוא העתיד"

רו"ח צבי שיף, שותף וראש אשכול פיננסים ב-BDO אמר בכנס שוק ההון של "כלכליסט" בשיתוף פסגות ו-BDO, "מה משותף לציור של אנדי וורהול, בניין במנהטן מלון באספן, ואגרת חוב? כולם הונפקו על הבלוקציין וזה העתיד של שוק ההון"

תומר הדר 14:0603.07.19

 

"ביטקוין נולד בשנת 2009 ,שנת המשבר הכלכלי, והיה תגובה לחוסר אמון של המשקיעים במערכת הפיננסית", כך פתח את דבריו רו"ח צבי שיף, שותף וראש אשכול פיננסים ב BDO בכנס שוק ההון של "כלכליסט" בשיתוף פסגות ו-BDO. "מה משותף לציור של אנדי וורהול, בניין במנהטן מלון באספן, ואגרת חוב? כולם הונפקו על הבלוקציין וזה העתיד של שוק ההון", הוביף.

 

"בשנת 2015 קיבלנו את איטריום. האיטריום לוקח חוזה חכם ומכניס אותו לתוך בלוקצ’יין. הפיתוח הזה יצר מכשיר שנקרא יוטיליטי טוקן, מכשיר שמאפשר זכות שימוש, לא זכות לערך. ניתן להמחיש זאת למשל בתרחיש בו יש חברת אינטרנט שמעבירה שירים באינטרנט - היא יכולה לגייס יוטיליטי טוקן שמאפשר למחזיק בו לשמוע שירים ללא פרסומות - אך הוא לא נותן למשקיע ערך, יכולת ליהנות מעליה עתידית".

צבי שיף
צבי שיף צילום: ענר גרין

 

באשר ליוטיליטי טוקן, מדגיש שיף: "מדובר כמובן בבועה שהתנפצה בשנת 2018, אז הגענו לסקיוריטי טוקן, הסקיוריטי טוקן הוא נייר ערך לכל דבר ועניין שניתן למחזיק בו סוג של זכות בנכס, לא משנה מה הנכס, כך ניתן ליהנות מעליית ערך. וכן, ניתן גם להפסיד. אך הסקיוריטי טוקן הוא העתיד.

 

"ישנם בעולם נכסים שהונפקו על גבי בלוקצ’יין. בשנת 2017 היו שתי הנפקות ב 20 מיליון דולר. ברבעון הראשון של שנת 2019 היו 47 הנפקות ב 1.3 מיליארד דולר. בל נטעה, זוהי טיפה בים ולא יותר. בבואנו לבחון את המנפיקים אנו מבינים שהם יכולים לגייס הרבה כסף, מהר ובקלות, יש להם יכולת לסחור במספר רב של בורסות, למשקיעים יש יתרונות אדירים, סקיוריטי טוקן מאפשר נזילות, מסחר מהיר 24/7 ופיצול נכס לשברירים.

 

"כשאנו עובדים עם סקיוריטי טוקן יש יכולת לרכוש חלקיות מנכס, יש יכולת לפעול מהר. נאמר שמחר ינפיקו את המונה ליזה, כך נוכל לרכוש שבריר ממנה ולהיכנס להשקעה. אך עם זאת, כמובן שיש לייצר תאימות רגולטורית גלובאלית, ולתת מענה לבעיות של הלבנת הון ובעיות מיסוי. וזה לא האתגר היחיד - אנו בוחנים את השוק ובודקים מי השחקנים ומי הבורסות. אחת הבעיות הייתה ה Custody אבל זו הגיעה לכדי פתרון כשפידלטי חברת ניהול הנכסים התחילה להציע ניהול ושמירת נכסים דיגיטליים.

 

"וכמובן שאנו גם עוסקים במערכות מבוזרות שפועלות במכשירים רבים, אנו מדברים על 20 טרנזקציות בשניה לעומת מצב בו ויזה העולמית מבצעת מעל 50 אלף עסקאות בשנייה, וזהו מוצר חדשני, משמע הוא יקר כעת. אנו מסתכלים על שוק ההנפקות ומגלים שהבנק העולמי הנפיק אגרת חוב על גבי הבלוקצ’יין.

 

"אנו מכירים את פידליטי, שהתחילה להעניק שרותי CUSTODY ללקוחות נבחרים. IBM מאפשרת כניסה לענן שלה והענקת השירותים הללו. כמובן, ישנה גם פייסבוק והמטבע שלה. ביחד עם פייסבוק יש לנו אמאזון, יש לנו את מאסטרקארד, גופים בעלי כוח כלכלי אדיר שיכולים לשנות רגולציה".

 

עוד ציין שיף: "באשר לביטקוין, הביטקוין הוא זעיר. קשה להבין זאת אך לשם המחשה, היקף הפעולות בו הוא שבריר בלבד ביחס לשווקים אחרים. אנו רואים שבנדל"ן יש 217 טריליון דולר. בבורסות בעולם יש 64 טריליון דולר, הפוטנציאל אדיר ולדעתי אנו נהיה שם. אולי עוד כמה שנים, וזה בוודאות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x