חיים הורביץ: "האישור ליצוא קנאביס מישראל צפוי להגיע בקרוב"

כך מעריך יו"ר חברת הקנאביס יוניבו בכנס שוק ההון 2019 של "כלכליסט" בשיתוף פסגות ו-BDO. לדבריו, "תחום הקנאביס יידע עליות ומורדות בדיוק כמו בפארמה"

חזי שטרנליכט 13:4803.07.19

 

"האישור ליצוא קנאביס מישראל צפוי להגיע בקרוב", כך מעריך חיים הורביץ, יו"ר יוניבו בכנס שוק ההון 2019 של "כלכליסט" בשיתוף פסגות ו-BDO.

 

בשיחה עם כתב "כלכליסט" צלי גרינברג, הורביץ דיבר גם על מה שקורה בחברת טבע, כשהוא משקיף על החברה מבחוץ מזה מספר שנים. בנו של אלי הורביץ ז"ל, מעריך שהחברה עושה את מה שנדרש, ואומר שאין להתרגש ממחיר המניה הנוכחי שלה.

 

את ההשקעה העשירית שלך עשית בחברת קנאביס. נכנעת לטרנד?

"לא נכנעתי לטרנד. החברה שבחרתי היא מאוד מעניינת מבחינת שווי ויכולות. השתכנעתי שהיא חברה ששווה להשקיע בה. צריך להסתכל בצורה קרה ולראות את הדברים הנכונים. פה ראיתי משהו שמכל הבחינות הוא נכון. חברה ששולטת בכל שרשרת הערך. גם גידול וגם מפעל - שהוא הראשון שקיבל את האישורים בצורת ההסדרה החדשה. כמו כן, יש בה שורה של אנשי פיתוח מהשורה הראשונה, גם מטבע, וגם מתחילה לטוות קשרים בעולם. גייסתי אליה את רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט כיועץ.

 

 

חיים הורביץ חיים הורביץ צילום: ענר גרין

 

שאר החברות מזנקות קדימה, ואצלכם צפי המשקיעים נמוך

"אני כמובן מנוע מלהגיב ולדבר על שווי. זה עניין שתלוי בהרבה דברים. כמשקיע יחסית גדול בפארמה הרבה שנים – כמו כל אחד, אתה אוהב לקנות בזול ואולי יום אחד תצליח למכור ביוקר. אני רואה בזה ייתרון כי יש לך הרבה לאיפה לגדול. כשאתה מסתכל מה קורה בעולם, יחסית השווי בארץ לא גבוה בכלל. בקנדה יש חברות בשווי של הרבה מיליארדי דולרים. יש לאן לצמוח"

 

מה מצאת בקנאביס?

זו שאלה טובה. לא אהיה מחריב מסיבות. אני רוצה לשים את האזהרה הנכונה. תחום הקנאביס יידע עליות ומורדות בדיוק כמו בפארמה. בפארמה אחוז הכישלון של פיתוח תרופות חדשות הוא מעל 90%. מי שחושב שהדולרים הולכים להישפך על הרצפה, טועה, זה לא הולך לקרות מחר. צריך להבין שפארמה זו ריצת מרתון. לא ריצה קצרה. זה תהליכים של שנים שאני חושב שעכשיו נוצרו. המדע הישראלי יוצא מהכלל.

 

עוד הוסיף הורביץ: "הקנאביס בנגזרת התרופתית שלו, ואני מבדיל בין רפואי לבין הדברים הבאים שכנראה יהיו יותר דומים לתרופות, זה תהליך שייקח 3-5 שנים. זה מה הזמן שלוקח לפתח תרופה. את הקופקסון לקח לפתח מעל ל-12 שנה עד שהגיע לשוק.

 

אתה עומד בראש פורום הקנאביס בארץ, קיימתם פגישה עם גורמים רגולטורים. התגלו פערים?

"התאחדות התעשיינים החליטה לפתוח פורום שמתמחה בנושא הקנאביס הרפואי. אני חושב שזה צעד נכון. לגבי התחום, אני חושב שאנחנו עוד צריכים ללמוד איך לעבוד. סה"כ אני מוריד את הכובע בפני משרד הבריאות. אם רוצים תעשיית קנאביס חזקה, צריך לעבוד בכללי אתיקה ברמה הגבוהה ביותר, בלי קיצורי דרך. בעניין הייצוא אני רואה בזה בעיה בירוקרטית שצריכה התאמות קטנות ואז הסתימה בעניין זה תשתחרר.

 

איך אתה רואה את מה שקורה בטבע?

ראשית, כמו כל בעל מניות גדול, אני לא מאושר ממה שקרה בטבע. עם זאת, מחיר המניה הוא לא חזות הכל. אני מתרשם שהחברה עושה את הצעדים הנכונים מבחינת התייעלות, יש לה צנרת יפה של מוצרים חדשים ואני מאמין שהיא יכולה לצאת מהמשבר הזה. היא צריכה עוד שנה כדי להוריד את החוב למשהו פחות לוחץ ואז תוכל להתרומם חזרה.

 

מה היה הכשל שם?

הכשל קרה לפני 4 שנים ברכישת אקטביס (אלרגן) והחברה המקסיקנית (רימסה). מאז החברה התעשתה ועשתה הרבה פעולות דרסטיות והיא היום במקום אחר. היום זה לא יקרה עוד פעם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x