כנס המשקיעים 2019

אדם פישר: "מבחינתנו ההנפקה של פייבר לא היתה אקזיט - אלא אירוע מימון"

פישר, שותף בקרן ההון סיכון Bessamer, אמר את הדברים במפגש משקיעים ויזמים של CTech מבית כלכליסט ו-Labs. "הרבה יותר קל לגייס כסף בשוק הפרטי; צריך אומץ בשביל להנפיק, אבל אני צופה שבשנים הקרובות נראה לפחות 10 חברות ישראליות שיבצעו הנפקה"

עומר כביר 12:4218.06.19

"ההנפקה של פייבר לא היתה מבחינתנו אקזיט - אלא אירוע מימון"; כך אמר היום (ג') אדם פישר, שותף בקרן ההון סיכון Bessamer, מהמשקיעות הבולטות בחברה הישראלית שהנפיקה בשבוע שעבר, במפגש משקיעים ויזמים של CTech מבית כלכליסט ו-Labs.

 

פישר, ששוחח עם עורך מדור ההייטק של "כלכליסט", מאיר אורבך, הוסיף כי "זו אבן דרך חשובה מאוד, ואני שמח במיוחד כי זה אומר שהחברה התבגרה והגיעה לשלב שבו היא יכולה לבצע IPO".

 

מאיר אורבך ואדם פישר מאיר אורבך ואדם פישר צילום: עמית שעל

 

פישר הסביר מה צריכה חברה כדי להגיע להנפקה. "שולי רווח גדולים, קצב גידול של לפחות 30% ויכולת לחזות את המשך הגידול. אתה צריך להבין את העסק מספיק טוב כדי לשמר את קצב הגידול ולצפות אותו על מנת לתת ההערכות לעתיד. להרבה חבורת אין את כל הדברים האלו, ולא ברור האם צוות ההנהלה מסוגל להתמודד עם ההנפקה.

 

"הרבה תלוי במנכ"ל, והאם הוא יכול לעמוד מול הציבור, להבטיח הבטחות ולעמוד בהן כל פעם. רוב המנכ"לים לא חולמים על הקמת חברה ציבורית אלא מחפשים הצלחה, כמו מכירה. בעידן הזה, שבו הרבה יותר קל לגייס כסף בשוק הפרטי, מאוד מפתה להישאר פרטי. צריך אומץ בשביל להנפיק, אבל אני צופה שבשנים הקרובות נראה לפחות 10 חברות ישראליות שיבצעו הנפקה".

 

באשר לקשיים בפעילות מול סין, על רקע מלחמת הסחר עם ארה"ב, אמר פישר: "אנחנו לא היחידים שנלכדו באמצע במלחמת הסחר, מדינות הרבה יותר גדולות, כמו הודו, גם נלכדו. סין היא שוק קריטי בעבורנו, ואי אפשר להימנע ממנו. נכון לעכשיו אני לא רואה אימפקט, האימפקט העיקרי הוא בפיננסים ולא בהייטק. בכל מה שנוגע לכסף מסין, מלחמות הסחר ירגעו, זה אינטרס של כולם שזה יקרה, אבל אנחנו לא יודעים מתי זה יקרה. אני קורא לחברות לגלות זהירות, ומייעץ לחברות שלי לא לקבל כרגע כסף מסין. זה מפתה, כי לרוב מדובר בשמקיעים לא כל כך מנוסים שמוכנים להשקיע סכומים גדולים יותר בהערכות שווי נמוכות יותר, אבל זה עלול לכלול מכשולים לא צפויים".

 

פישר גם התייחס לאפשרות שאנחנו פועלים בעיצומה של בועת הייטק. "אני לא אטען שאנחנו בבועה", הוא אמר. "אנחנו בסביבה של מימון מאוד קל, ויש השקעות ממקורות חדשים שלא היו זמינים בעבר. זה מאפשר מימון קל, וחברות יכולות לגייס סכומים גדולים יותר בהערכות שווי גבוהות יותר. קל להצביע על חברה מסוימות ועל ההפסדים שלה, אבל אלו חברות מסוג אחר בהן ההפסדים לא רלוונטיים כל עוד הצמיחה התלת-ספרתי נמשכת.

 

"מדובר בתופעה חדשה, אני חושב שיש רק חופן חברות שמסוגלות לכך, ואני לא מכיר חברות בארץ שעשו את זה יותר משלוש שנים. צמיחה כזו מייצרת הרבה הפסדים, ויש כאלו שיטענו שזו בועה. יכול להיות שבראייה לאחור נגיד שהיינו בבועה, אבל גם אם כן אני לא חשוב שזו בועה כמו הבועות שראינו בעבר, כי יש כאן חברות מאוד רווחיות שגדלות במהירות ושמעולם לא ראינו כמותן".

 

עוד ציין פישר שלמרות המצב, הוא לא רוצה להיות חלק מהחברות שמגייסות בשווי גדול מדי: "לפעמים מתברר שאני טועה. זה סיכון, ולפעמים אתה יכול לבצע אקזיט בצורה מסורתית. אבל זה לא מיינסטרים. יכול להיות שעשינו את זה בשניים או שלושה מקרים בארבע השנים האחרונות. סכומי ההשקעות לא אומרים כלום. חברות שצריכות הון, וזה מוצדק לפי התוכניות שלהן, מגיע להן לקבל את הסכום. לפעמים הן מגייסות יותר ממה שהן צריכות, אבל כשאנחנו רואים את זה זה סימן לכך שהן חוששות מהעתיד ומשינוי בשוק.

 

"הרבה חברות מגייסות הון כהכנה לקריסה של בועה. כבר חמש שנים אני אומר שהסוף קרוב. אם הוא קרוב אני לא יודע מתי הוא יגיע. הסוף יגיע, לא בטוח שזה יהיה פיצוץ. יכול להיות שהיו מקורות הון שיתייבשו, אבל אני לא חושב שבן לילה כל ההון ייעלם, אלא אם יהיה עוד משבר כלכלי. יש מספיק כסף לממן סטארט-אפים שנים קדימה. יש לנו הרבה הון, ואנחנו לא מודאגים. החברות שצריכות להיות מודאגות הן אלו שמפסידות הרבה כסף וההפסדים שלהן גדלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x