MusicTech

דורון מדלי מסביר: כך מייצרים זוכה באירוויזיון

מדלי שיצר את השיר טוי של נטע ברזילי, בכנס When Technology Meets Music של כלכליסט ובנק לאומי בבית ספר רימון למוסיקה: "באודישן הראשון של נטע הבנתי שיש כאן דבר מטריף, אף פעם לא ראיתי דבר כזה, היא מדהימה. בשיר טוי איפשרנו זרימה אדירה של סטרימינג ברשת, כל אחד יכול לקחת את השיר ולעשות מה שבא לו, וזה יצר כמות מטורפת של ממים, פרודיות, הכל"

תומר הדר 16:5413.05.19

  

 

"איך אנחנו יכולים להמציא נוסחה של שיר זוכה באירוויזיון?" בשאלה זו פתח דורון מדלי את דבריו בכנס when technology meets music של כלכליסט ובנק לאומי בבית ספר רימון למוסיקה. מדלי, שיצר את השיר “טוי” שזכה באירוויזיון בשנה שעברה אמר: "לא, אלגוריתם לא יכול לנצח את הטעם. זה יוצא מלאכותי ונשמע כמו אורגנית קסיו. בינה מלאכותית אינה מלאכותית, היא אצלנו בראש. אנחנו בישראל לא רובוטים”. לדבריו, "כולם מתלהבים מהאירוויזיון, מתלהבים ומתרגשים אך שוכחים שמשנת 2000 עד 2014 איבדנו את עצמנו באירוויזיון, אולי חוץ משירי מימון”.

 

 

 

עוד אמר מדלי: “גדלתי ברמת השרון על האירוויזיונים, זה ה-DNA שלי, זה בדם שלי והבינה במוח שלי כוונה על ידי האירוויזיון לשפות, כתיבת להיטים, רגישות גיאוגרפית ומודעות לדבר הצבעוני הזה. בשנת 2008 הצוות של כוכב נולד היה בהודו ושם גילו את בועז מעודה. הייתי אז זמר ומנהל אומנותי. כולם פחות או יותר ראו באותו זמן באירוויזיון בימי בועז מעודה את הצבעים. אנחנו לא השארנו חותם במשך שנים כי הכל נראה רשות השידור. שחור לבן, השקענו בזה הרבה אנרגיה, חודשי עבודה, אך למדינות אחרות שזכו במקום ראשון ושני יש מכנה משותף אחר - הצבעוניות, הרבה מאוד שמחה והרבה מאוד קצב. יש התבלטות. הסתכלתי על הגויים במשך שנים על גבי שנים וגיליתי שהמשותף להם הוא שהם עושים שמח. בשנת 2010 השוודים זעמו, כי הם לא הגיעו לגמר. בשוודיה זו היתה משימה לאומית לזכות באירוויזיון. השוודים הביאו מאז שני להיטי ענק, הם הפכו את האירוויזיון לרלוונטי, לעדכני. אני מייצר להיטים וגם השוודים".

 

נטע ברזילי נטע ברזילי צילום: דניאל קמניסקי

 

“באוקראינה מתאמנים, בישראל ישנים”

 

עוד הוסיף מדלי, “מה אנו לומדים מהאירוויזיון? ניקח את אזרבייג’ן, הם השקיעו במשך שלוש שנים מיליונים וזכו אחרי שלוש שנים בזכות זיקוקים. האוקראינים קמים בשש בבוקר כדי לעשות תחרות, הישראלים קמים בתשע. אותי זה תיסכל ואני החלטתי שלא אשוב לאירוויזיון עם שיר שהוא לא שלי. ניסיתי ללמוד - מה איפשר לנו לזכות? מה הלהיטים שהפכו אותנו לזוכים במקום הראשון? אבניבי, הללויה, חי חי חי, הורה של אבי טולדנו, עולה עולה של יזהר כהן, כאן נולדתי של הדצים, ויוה של דנה אינטרנשיונל, זה פופ ישראלי ויש לו DNA. מה ה-DNA? קצב, שמחה, תנועה. כל השירים הזוכים והמציונים הם שירים של מילה אחת, השקעה בפופ ובכוריאוגרפיה, וכדאי שלזמר יהיה כישרון בלתי נשכח. עופרה חזה, דנה אינטרנשיונל, שהכניסה לראשונה לתחרות את המושג 'אייקון' עם נוצות התוכי. זהו ה-DNA של הצלחה של ישראל באירוויזיון. אגב, יש גם חריגים כמו שירי מימון שהביאה כישרון, אבל אנחנו חייבים להתבלט. אין לנו את האחווה של המדינות הסקנדינביות.

 

מדלי אמר עוד כי "בשנת 2015 היה מהלך חשוב: 'הכוכב הבא' בו זכה נדב גדג’ עם השיר גולדן בוי. נדב גדג’ רקד ריקוד שאוב מההורה, זה היה מהלך שהחזיר אותנו לתחרות, הבנה שהתחרות השתנתה. בשנת 2015 נדב גדג’ גם עשה סלפי על הבמה וזה היה משהו חדש. כשעלינו לבמה בוינה, זה היה בלתי נשכח, הקהל כל כך אהב אותנו וכל מה שמספרים על אנטישמיות ו-BDX=S, זה לא תקף באירוויזיון.

 

דורון מדלי דורון מדלי צילום: אוראל כהן

 

נטע באה

 

מדלי שוחח בהרחבה על זכייתה של נטע ברזילי בתחרות. "לפני שנה וכמה חודשים עלתה נטע על מסך הטלוויזיה, בתוכנית הכוכב הבא. ראיתי את נטע והבנתי, עד לאותו רגע חשבתי שסלסולים יזכו באירוויזיון", אמר מדלי, "אבל בנטע יש את כל מה שצריך כדי לזכות, ידעתי שכל צוות שיפוט באירופה ייתן לה נקודות וזה אומר טופ פייב, איך אפשר לא להתאהב בדבר משוגע כזה? נטע אינה נלעגת, היא מעולה. באודישן הראשון הבנתי שיש כאן דבר מטריף, אף פעם לא ראיתי דבר כזה, היא מדהימה".

 

"בשיר טוי איפשרנו זרימה אדירה של סטרימינג ברשת, כל אחד יכול לקחת את השיר ולעשות מה שבא לו, וזה יצר כמות מטורפת של ממים, פרודיות, הכל. לפני שבוע היו עלינו טילים, וכולנו שאלו מה יהיה. לפני שנה ביבי חשף את התיקים החשאיים באיראן. ואמרתי לאנשים שאף אחד לא ירשה שיירו טילים עלינו ביום האירוויון. נטע זכתה כמובן במקום הראשון. הניצחון שלנו וההגעה של כולם השבוע לישראל, זה קשור באובססיביות המטורפת שלנו לא להניח לכל תייר, שכולם יצביעו לנו. גל גדות, בר רפאלי, רובי ריבלין, ביבי, כולם שיתפו את הסרטון. כולם באים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x