מנכ"לית נישות: "תעשיית הקנאביס הולכת להשפיע על כל ענף החקלאות"

שירי עדן, מנכ"ל נישות ויועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס, בכנס "כלכליסט": "עולם שלם של פטנטים מבוססי ננו טכנולוגיה שמאפשרים לשים את הקנאביס כמדבקות על הגוף ופיתוחים נוספים ייכנסו לעולם הזה"

אורנה יפת 13:5306.05.19

 

 

"בענף הקנאביס נהוג לדבר על גודל פוטנציאל הייצור. ההיקף המצרפי של הייצור הוא כמעט 2,400 טון בעולם. בישראל – בשנת 2018 ייצרו 10 טון בלבד", כך אמרה שירי עדן, מנכ"ל נישות ויועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס, בכנס הקנאביס של "כלכליסט". לדבריה, רק החברות הציבוריות מצהירות על היקף ייצור של 180 טון ומלבדן יש עוד חברות פרטיות. "בעולם יצאו למכרזים לגידול קנאביס ובסין, למשל, יש ערים שלמות שמייעדים לגידול קנאביס שאחת מהן היא בגודל של רמת גן".

 

 

עדן תוהה האם נראה בארץ חוות קנאביס שיהפכו לפילים לבנים כמו ענף הקניונים בארה"ב שרבים מהם הפכו לקניוני רפאים שוממים? "רוסיה יושבת על המדוחה לאשר קנאביס רפואי ובמדינת ניו יורק תהיה לגליזציה מלאה של קנאביס רפואי וכך גם במדינות נוספות", אומרת עדן. "אנחנו רואים שהיקף ההיצע של קנאביס רפואי הולך וגדל ועדיין לא יודעים אם היקף הביקוש והאם הוא יגדל לנקודה בה המחירים יירדו ויהיו סבירים או שנגיע למצב שהמחירים יעלו ויהיו גבוהים עוד יותר ממה שהם כיום. זה מסביר את זה שמחירי הקנאביס לא הולכים להתרסק".

 

"כל מי שניסה לקבל קנאביס רפואי בישראל יודע שהביקוש הורד בצורה מלאכותית, ומה שיקרה עכשיו זה שהולכים להישפך לתוך השוק הזה עשרות דונמים של ייצור והיקף הייצור יהיה מאד גדול", הוסיפה עדן. "אלא אם כן יקרה בשבועות הקרובים הבלתי אפשרי וכל תהליכי הרגולציה יפתרו, נראה בארץ הרבה חוות קנאביס שייצרו ולא יהיה להן למי למכור".  

שירי עדן שירי עדן צילום: עמית שעל

 

 

אבל בתעשיית ייצור הקנאביס לא רק חומר הגלם מעניין אלא גם החדשנות הטכנולוגית. "תעשיית הקנאביס הולכת להשפיע על כל ענף החקלאות", צופה עדן. "עולם שלם של פטנטים מבוססי ננו טכנולוגיה שמאפשרים לשים את הקנאביס כמדבקות על הגוף ופיתוחים נוספים ייכנסו לעולם הזה. חדשנות מוצרית היא הוספת קנאביס למוצרים שונים. למשל מים מינרלים עם CBD (החומר הרפואי בקנאביס), קפסולות למכונות קפה שמכילות קנאביס, תרסיס אינטימי נשי עם קנאביס, ואפילו סוכריות עם קנאביס. יש בלאס וגאס מתחם בילוי מבוסס קנאביס שנקרא פלאנט 13, ורואים שיתופי פעולה עם סלבריטאים, כמו מייק טייסון ומרתה סטיוארט, שיש ליין שלם של מוצרים עם קנאביס שהם מקדמים".

 

לדברי עדן, אי אפשר להשליך ממחיר חומר הגלם של הקנאביס על מחיר התרופה, כמו שאי אפשר להשליך ממחירי האלומיניום על מחיר האייפון. "כשמנתחים חברות קנאביס בודקים את סוגי החדשנות שהן מציעות, ומתייחסים אליהן לא רק כחברות גידול אלא גם כחברות ייצור. שיעור הצמיחה מרבעון לרבעון של שלוש החברות הגדולות בקנדה לייצור קנאביס הוא דו ספרתי או תלת ספרתי, וכך גם בחברות אמריקאיות לגידול וייצור קנאביס ואפילו בחברות שמייצרות מזון מבוסס קנאביס. השאלה איזה מכפיל אפשר לצפות מחברות שגדלות בקצבים כאלה שלא ראינו באף ענף אחר. אם בנאסד"ק, קצב הצמיחה השנתי בשנתיים האחרונות היה 7-7.5 ומכפיל ההכנסות עומד היום בממוצע על 4.2 אז מחברות קנאביס שגדלות בקצבי צמיחה דו ספרתיים גבוהים, אפשר לצפות למכפיל הכנסות 6 שצפוי לשנת 2020".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x