שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

כנס הקנאביס

נשיא תיקון עולם: "מקווה שייצוא הקנאביס ייפתח לפני שנאחר את הרכבת"

אהרון לוצקי אמר בשיחה עם דיאנה בחור-ניר בכנס הקנאביס של ישראל שהעתיד של הקנאביס הרפואי יהיה בגילוי חומרים חדשים בצמח ושימוש בהם לריפוי מחלות נוספות; "אין לנו תוכניות להנפיק, מתמקדים בעשייה כדי לעזור לחולים"

חזי שטרנליכט 11:2106.05.19

 

 

העתיד של ענף הקנאביס טמון בפיתוחים מחקריים שיעזרו לטפל בעוד ועוד מחלות. כך העריך נשיא חברת תיקון עולם, אהרון לוצקי, בשיחה עם דיאנה בחור-ניר בכנס הקנאביס של ישראל.

חברת הקנאביס תיקון עולם היא חלוצה בישראל בתחומה, ומספקת מוצרים למחצית מהחולים המטופלים בקנאביס רפואי בארץ. החברה פרטית וההון שלה מוערך במאות מיליוני דולרים.  

לוצקי הזכיר את מייסד החברה צחי כהן, "ששיכנע את משרד הבריאות לטפל בחולים בודדים ולגדל קנאביס בבית הוריו במושב ביריה. מזה הכל התפתח. ידענו להכניס הדרכות, מחקרים רפואיים והשבחה. יצאנו ב-2014 בזן CBD, שיש לו את פרס הזן המצטיין (זן בלי השפעה פסיכואקטיבית שמשמש ילדים אפליפטיים, על הרצף האוטיסטי ועם בעיות אוטואימיוניות).

        

אהרון לוצקי בשיחה עם דיאנה בחור-ניר בכנס הקנאביס של ישראל אהרון לוצקי בשיחה עם דיאנה בחור-ניר בכנס הקנאביס של ישראל צילום: עמית שעל


      

בתקופה האחרונה התמודדתם עם משבר באספקת תפרחות קנאביס, מה מצבכם כיום?

לוצקי: "המשבר נבע ממחסור, והוא נמצא לפני סיום. אני מקווה שתוך זמן קצר נחזור לאספקת התוצרת המוכרת שלנו".

מה הסיבה למחסור?

"הסיבה היא שנאלצנו להעביר את מיקום החברה ממושב ביריה לאתר בעמק יזרעאל. כמות הלקוחות שלנו גדלה בקצב עצום, כך שהגענו למחסור".

משרד הבריאות לא הוציא לכם כרטיס אדום?

"לא, זו לא הסיבה. יש פה ושם עניינים לסדר עם משרד הבריאות, אבל אני מאמין שהכל יסתדר".

עסקת המיזוג של פעילות שלכם עם חברת הקנאביס השישית בגודלה בקנדה, אורורה, חשפה את קצה הקרחון של שווי הפעילות שלכם. רק הפעילות הקנדית שלכם מוערכת בשווי של 300 מיליון דולר קנדי. איך הגעתם לרומן שלכם עם הקנדים?
"כיוון שיש בעיה לייצא קנאביס מישראל, לפני שבע או שמונה שנים בחרנו באסטרטגיה של שימוש בידע שלנו ליצירת שותפויות בחו"ל. השותפות הראשונה שיצרנו היתה בקנדה, שהתקדמה מבחינת הרגולציה בתהליך מעניין.

"באחת הפגישות הראשונות עם פרופסור משולם, שגילה את הרכיבים הפעילים בקנאביס מולקולת THC ומולקולת CBD, הוא הראה לי שאלון שקיבל ממשלת קנדה: איך לעשות רגולציה? 

"בקנדה שאלו רגולטורים מכל העולם, ושאלו באינטרנט את האוכלוסייה מה דעתה. לאחר מכן יצאו שם ברגולציה מאוד מתקדמת שמאפשרת להם להיות במקום שבו הם עכשיו.

"אנחנו נכנסנו לשותפות עם הקנדים ב-2013. זו שותפות שהצליחה מאוד. הקנדים מתקדמים גם בידע החקלאי שלהם. השותפה שלנו הנפיקה את הפעילות שלה לפני שנתיים בשווי של 800 מיליון דולר קנדי, ונמכרה לפני שנה בשווי של 3.2 מיליארד דולר קנדי. לנו יש חלק קטן בסיפור הזה".

אז מה אפשר לעשות בארץ? אף אחד לא יחכה לנו

"המדינה יכולה לפעול בשקיפות ובפתיחות, וכולם ייצאו נשכרים. קנדה הייתה המדינה הראשונה שיצאה בתחום הלגליזציה, וגם התחום הרפואי מאוד מפותח שם. יש שם שחקנים מאוד משמעותיים, אני מקווה שהייצוא הישראלי ייפתח במהרה ולא נאחר את הרכבת".

"לא חיכינו אף פעם שכל התנאים יבשילו כאן בארץ, ברגע שהם יבשילו העולם גדול ועצום. כל העולם ייהנה מהצמח המופלא הזה, שעוזר לכל כך הרבה אנשים - בעיקר מבחינה רפואית. זה צמח עם כל כך מעט תופעות לוואי. כך שהפוטנציאל הוא אדיר.

"קידמנו כ-30 מחקרים קליניים לאורך השנים שאפשרו לכל הענף לקבל הכרה ולגיטימציה. המטרה בשנים הראשונות הייתה להוביל לכך שכל הממסד הרפואי יכיר וכל הציבור בכלל יבין את חשיבות הצמח".


מה דעתך על הסלבס שמציפים את הענף? מראשי ממשלה לשעבר, גנרלים וחתני פרס נובל. זה נעים?
"נעים לי להסתובב בחברת כל האנשים, מהאנשים על חוף הים ועד לסלבס. אבל לגבי הענף זה בהחלט משמח שאנשים כל כך מוכשרים מצאו לנכון להשקיע את המחשבות וההון שלהם בתחום. זו הכרה בהצלחת המפעל הזה".


מה כוונות ההנפקה של הבעלים?
"כתיקון עולם – אין לנו תוכניות להנפיק. התמקדנו בתעשייה ובמחקר, כדי לשים את הלקוח במרכז ולעזור לאנשים. יש סיפורים מרגשים רבים סביב הענף וזה ממלא בתחושת שליחות".

וגם פרנסה?

"פרנסה בוודאי. זה עיסוק שיש בו גם ברכה".

אז תיקון עולם לא תונפק בבורסת תל אביב, אבל אולי בחו"ל?

"אני לא רוצה לתת תחזיות. אם החברה תונפק, השותפות שלנו בארה"ב תהיה אחת הראשונות או הראשונה".

תוכל לתת למשקיעים כלים לזהות חברה אמיתית עם פעילות של ממש?

"אם היה לי את התשובה לשאלה איך לזהות חברה אמיתית, מצבי היה פנטסטי. הענף בצמיחה מהירה, ויש חברות עם ידע אמיתי בגידול ובמחקר. המשקיעים צריכים לזהות חברות עם פעילות ממשית בתחום ונכסים בידע שפיתחו, יש להן יותר סיכויים להתפתח בעתיד. אני בטוח שהענף נמצא בחיתוליו מבחינת ההתפתחות".

איפה אתם רואים את עצמכם ואת הענף כולו בעוד חמש או עשר שנים?

"אני מניח שהענף יתפתח בצורה אדירה בכל העולם. יגיע לכל המדינות כולל מדינות המזרח הרחוק. הפוטנציאל אדיר מבחינה עולמית. החידושים המרכזיים יהיו בתחום המחקר הרפואי. כאשר צריכים למצוא את הזנים והחומרים המתאימים שיש בצמח הפלאי. פרופ' משולם אומר שלא מכיר שום צמח אחר בעולם שיכול להשפיע לטובה על כל כך הרבה מחלות".

העתיד יהיה שימוש בחומרים חדשים מהצמח לטיפול בעוד מחלות?

"כן. לדעתי בעתיד ילמדו איך להשתמש בצמח כדי למצוא פתרון של מחלות חדשות. זה המפתח להצלחה בתחום הזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x